Mozart Ne Arar Pazarda? | Kültür-Sanat İletişiminde Yaratıcılık

blank

İletişim, her geçen gün yeni dallara ayrılıyor. Her dal ise günden güne yeni bir disiplin ve yeni bir uzmanlık alanı olma yolunda ilerleyişine devam ediyor. Bu dallardan biri olan Kültür-Sanat iletişimi ise ülkemizde yeni yeni kendi göstermeye başlayan bir iletişim türü olarak karşımızda durmakta. Aslında kültür ve sanat alanında yapılan iletişim çalışmalarını yıllardır görmekte ve takip etmekteyiz fakat bu alanda kendini ”yaratıcı kültür-sanat iletişimi ajansı” olarak konumlandıran ilk ajans Culture Multure. Bu yazının konusu ise ilgimizi çeken ve beğenimizi kazanan Mozart Ne Arar Pazarda projesi. Biz de Fikirçok.net ekibi olarak bu oluşumu ve bu oluşum ürettiği projelerden birini sizlerin beğenisine sunmak istedik.

Mozart Ne Arar Pazarda?

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre nüfusun %92,3’ünün klasik müziğe dair pek bir bilgisi ve ilgisi yok. Oysa gündelik hayatta sıkça duyduğumuz birçok melodi ünlü klasik müzik eserleri.

Oturduğunuz apartmanda kapı zili Beethoven’ın “Fur Elise” adlı eserinin melodisinde çalan bir komşunuz mutlaka vardır. Okuduğunuz lisenin teneffüs zilini Bach ya da Vivaldi bestelemiş olabilir. Hatta geri viteste giden bir kamyonetten Mozart’ın bir bestesini duymanız bile mümkün.

Culture Multure, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası için Sarıyer Pazarı’nda küçük bir araştırma yaptı. Kulaklarımızın aşina olduğu ama isimlerini ve bestecilerini bilmediğimiz klasik müzik eserlerini Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın 4 üyesi canlı olarak çaldı, tv muhabiri Barış Çimen Sarıyer Pazarı esnafına ve alışveriş yapanlara sordu. Sonuç; klasik müziğe sandığımız kadar uzak değiliz.

Mozart Ne Arar Pazarda Lansman Filmi

Mozart Ne Arar Pazarda | İstek Şarkı

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

Kampanyanın Künyesi

Reklamveren: Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası
Reklam Ajansı: Culture Multure
Yönetmen: İsmet Kurtuluş
Reklam Yazarı: İlkay Yıldız
Grafik Tasarım: Emek Kalfa
Yapım Şirketi: Jaguar Projects

Culture Multure hakkında

Yaratıcı kültür-sanat iletişimi
Culture Multure, kültür kurumları, her disiplinden sanatçılar, sanat toplulukları, vakıflar, şirketlerin kültür-sanat-sponsorlukları gibi alanlarda yaratıcı iletişim ve tasarım projeleri gerçekleştiriyor.

Kamusal alanda kültür ve sanat deneyleri / deneyimleri
Culture Multure, kültürün demokratikleşmesi vizyonuyla her kesimden insana farklı kültürel ve sanatsal deneyimler yaşatmayı; bu deneyimlerle birey, toplum ve şehir kültürüne katkı sağlayacak kamusal alanda kültür/sanat projeleri üretiyor.

Zorlu PSM

mozartpazar

Leave a Reply