Nokia’nın Düştüğü Halkla İlişkiler Hatası

blank

Kim derdi ki koca Nokia bu hallere düşecek ve yaptığı çalışmalarla dillere negatif yönde pelesenk olacak… Ama Nokia’nın şu an yaşadığı çalkantılı günler başına oldukça dertler açmaya devam ediyor. Bunların sonuncu ise yeni piyasaya sürdüğü Lumia 920 modelinden geldi. Keşke gelmeseydi, keşke hala 3310 ile bize yaşattıkları tarifsiz mutluluğu yaşatmaya devam eden bir marka konumunda kalsalardı. Keşkeler, keşkeler…

Konumuza dönecek olursak; tanıtım videolarında övünerek bahsedilen görüntü sabitleyici özelliğinin aslında farklı bir kamerayla çekildiği ve sanki Lumia 920 çekmiş gibi gösterildiği kısa zaman önce ortaya çıktı. Tabii bu durum Nokia’ya büyük bir PR sıkıntısı yaşattı diyebiliriz. Hedef kitle nezdinde sarsıcı bir itibar kaybı, güven sorunu ve imaj zedelenmesi ise bu hareketin en büyük sonuçları. Yani halk buna kanmadı demek en doğrusu bizce. Bu denli büyük bir tanıtım yapıyorsanız, bu denli büyük yalanlar söylemeniz ise intihar olur. Nokia ise intiharı denedi ama ölmedi diyebiliriz…

Bir marka neden yalan söyler ki? Bunun birçok sebebi olduğunu hepimiz biliyoruz lakin Nokia gibi büyük bir firma yalandan medet umuyorsa bu affedilecek bir durum değildir elbette.

Okullarda ders olarak okutulması gereken bir halkla ilişkiler krizi olarak nitelendirdiğimiz bu sorunu Nokia hala aşamamış durumda. Kuru bir özürden başka bir açıklama da gelmedi Nokia’dan. Ne yani! Kuru bir özürle bu işten sıyrılmak mümkün mü sevgili Nokia? Sattığın telefonda var olmayan bir özelliği, sanki varmış gibi yaparak satmayı denedin sen. Ya biri çıkıp anlamasaydı bunu?

Sözün özü, hiçbir marka kendi hedef kitlesini ve tüketicilerini aptal yerine koymayı denememeli. Kontrol satıcının elinde değil tüketicinin elindedir diyerek sözlerimizi burada sonlandıralım.

Saygılar

Leave a Reply

8 comments

 1. blank

  Nurhan

  Ya bu bana biraz fake video gibi geldi. Tamam nokia böyle bir çekim hilesi kullanmış olabilir ama camdan yansıyan bariz kameramanıda görmemesi pek inandırıcı gelmedi. Sitede çok viral konuşuluyor. Bu da bir viral olmasın?

 2. blank

  Cem

  Alakası yok. Nokia’nın son çırpınışları bunlar.

 3. blank

  Baran Eryılmaz

  Yazın patlamıştı bu olay. Nokia konuyla ilgili bir özür yayınlamıştı ve itiraf etmişti OIS ON çekiminin telefon ile değil prof. kamera ile yapıldığını. Viral olması zor, taşı kendi kafasına atmış oldu zira.

 4. blank

  kadir

  Adobenin böyle bir yazılımı var..

 5. blank

  Zeynep

  Nokia pazardaki satışları ile iyi grafik çizmeyebilşt.İphone ve Blackberry gibi güçlü rakiplerinin arasından sıyrılması imkansız ama bel altı pazarlsma stratejilerinin beş para etmediği 2 çarpı 2 = 4 gibi aşikar.Bari erkeköe oynasaydın oyununu diye söylerler adama.İtibar kaybı ciddi bir pr sorunudur ciddi kriz yönetimi gerektirir.Nokia tansm büyük eşeklik etmişsin de ajansına hala bu itibarsız yönetim için hizmet tekligi ödemeye devam ediyor musun? Sormadan edemeyeceğim!!!!

 6. blank

  grouphead

  bu konu birçok reklam blogunda yazıldı, edildi, tartışıldı ve bitti. biraz geç kalmadınız mı? keşke üstünden geçilen şeyler yerine, yeni bir inceleme yazısı yazsaydınız.

 7. blank

  Senior Stajyer

  Bunu sen de yapabilirsin. Fikirlerini, görüşlerini ve yazılarını; paylaşım şeklinde bu blog içinde yayınlamak istersen lütfen bizlerle iletişime geç. Yok ben sadece yorum yaparım diyorsan; o da güzel bir şey tabii, sakın bırakma bunu.

 8. blank

  grouphead

  teşekkürler zaten başka bir blog’da yazıyorum. burada yazmam etik olmaz. size sadece yorumlarımla destek olurum.