blank

Endüstri Mühendisliği nedir? diye internet ortamında aratanların sayısı çoktur ülkemizde. Bu başlığı görünce merak edip bakanlar için müjde! Endüstri Mühendisi ne zaman ortaya çıkmıştır, nereye gidiyor, ne kadar maaş alırlar gibi bir Copy/Paste yazıyla karşılaşmayacaklarına garanti verebilirim. Burada Endüstri Mühendisliğinin ne demek olduğu, tıpkı doğadaki besin zincirinde her canlının bulunduğu basamak ve noktanın yeri gibi Endüstri Mühendisliğinin iş dünyasında ve insan hayatındaki yerinden; önemli insanların görüşlerine, tecrübelerine yer vererek hazırlanmış bir yazı bulacaksınız.

industrial_engineer

Dünyanın; tarımdan sonra sanayiye ve daha sonrasında fikirlerin yaşadığı bir yer haline geldiğinin hepimiz farkındayız. Örneğin, dünyada tarımın öne çıktığı zamanlarda insanların ne kadar toprağı varsa o kadar güçlüydüler. Yaşadığımız bu zamanda ise fikirleri olan ve kararlarını en doğru şekilde alanların güçlü olduğu, kendini ifade edebildiği ve markalaştığı bir dönemdeyiz. Fikir sahibi olunmasının yanı sıra kararların alınması da bir o kadar önemlidir benim düşünceme göre. Yazılan onlarca liderlik, karar alma, yöneticilik kitapları; klişe bir şekilde verilen, karar almanın rasyonelitesinden, biraz yaratıcı olarak anlatan kitaplarda ise kişisel becerilerin, tecrübenin ön planda olduğu bir karar alma sürecinden bahseder. Her iki durum da çok önemlidir karar almada, fakat yeterli değildir. Bunu, bu yazıyı okuyacak kadar meraklı olan herkes bilir. Bu bir farkındalıktır.

Farkındalık! – Hımm… bu konuyu da elbet ele aldığımız bir yazı olacak, hemen notumu alıyorum. “Farkındalık hakkında araştırma yap, farkındalık kavramını en iyi kullanan insanları hatta liderleri, marka danışmanlarını araştır”

Notumu aldıktan sonra yazıma şunu eklemek istiyorum. Attığınız her adımda ve zaman içerisinde birçok belirsizlikler oluşur. Bu belirsizlikleri aşmak ve karar almak her zaman iç güdüsel olarak, kişisel beceri ve tecrübe ile mümkün olmaz. (Eğer bu konuda eleştiriye maruz kalırsam bu beni memnun edecektir.) Özellikle alacağınız kararlar bulunduğunuz örgüte, çalışma ortamına veya firma geleceğine yön verecek bir dokunuş olacaksa bu konuda ayrıca bir kez daha düşünmemiz gerekir. İşte bu konuda Endüstri Mühendisliğinin özel alanına talepte bulunuruz/bulunulur. Şimdi gelelim Endüstri Mühendisi rol olarak nerelerde yer alır?

endustri

Endüstri Mühendisleri sanayinin yoğunlaşmaya başladığı zamanlarda ortaya çıktığı için genelde endüstriyel sektörlerde yer aldığı düşünülür fakat öyle değildir, en azından sadece endüstriyel alanda çalışmaz. Endüstri Mühendisi; finans, danışmanlık, üretim, yazılım, teknoloji, pazarlama ve satış gibi birçok konuya değinebilir. Bunun nedeni “little little into the middle” kavramından gelmez. Yani endüstri mühendisi olarak yetişen üniversite öğrencileri temel bir bilgi kütüphanesine, temel bir bilgiye sahip olduktan sonra bulunduğu alan hangisi olursa olsun, edindiği bilgiyi kullanmayı öğrenir. Bu yüzden endüstri mühendislerinin en büyük farkı; kendi tarzlarında yarattıkları bilgiyi analiz etme, anlamlaştırma ve sonuç üretmedir. Bunu, ‘yöneylem araştırma metodolojilerini’, günün teknolojisiyle bir araya getirerek çok hızlı bir üretim gerçekleştirir. İşte bu andan itibaren karar verilecek noktada bir endüstri mühendisinin çıktısının üzerine kişisel beceri ve tecrübe eklenerek tadından yenmez bir karar ortaya çıkar. Endüstri Mühendislerinin karar vermedeki sezgisel ve rasyonel bölümleri bir araya getirmedeki etkileşimi sayesinde birçok alanda çalışma imkanı bulur.

Şimdi Endüstri Mühendisi denilince akla 2 şey geleceğinden eminiz artık;

  • Sezgisel ve rasyonel bir gerçeği, sahip olduğu kişisel beceri ve tecrübesiyle birleştiren kişi,
  • Analist, karar veren, süreç mühendisi, işletmeci, bankacı, finansçı, belki de lider, yönetici.

Siz artık istediğinizi diyebilirsiniz.

Saygı ve sevgiler.

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    melih

    Daha sistematik bir yazi olabilirdi kisa kalmış biraz ama bilgilendirici