Ogilvy Almanya’dan Aytur Şahinbay’a Cevap | Kandil aynı kandil değil!

blank

Sevgili Fikirçok.net okuyucuları,

İlk örnekteki iş blogumuzun da sıkı takipçisi ve yakınen arkadaşım olan Aytur Şahinbay‘ın freelance yaptığı bir manipülasyon çalışması. Kendisi bu işi 2013 yılında yapıp bir kenara koymuş. Gayet de başarılı bir fikir olarak gördüğüm bu işe dikkatle baktığınızda, mumun içinde bir insan silüeti fark edeceksiniz. Bu insanı fark etmeniz için ise mumum yanıyor olması gerekir. Yani mum yanmalı ki bu insan görünür olsun.

Aytur Şahinbay, 2013: Link

aytur-sahinbay

Aşağıda yer alan iş ise; Ogilvy Almanya tarafından Amnesty International için yapılan ve birebir olarak Aytur’un fikriyle aynı olan iş ve yapım yılı 2015. Gerçekten hepimiz bu duruma oldukça şaşırdık.

Ogilvy Almanya, 2015

ogilvy-almanya

İzmir’de yaşayan ve oldukça yetenekli bir tasarımcı olan Aytur Şahinbay’ın 2 yıl önce bu fikri bulup internet dünyasının farklı noktalarında sergilemesinden sonra 2015 yılında kendi fikrini, Ogilvy Almanya tarafından Amnesty International’a yapılan bir basın ilanında görmesi kendisini de oldukça şaşırtmış.

Ogilvy Almanya ile de iletişime geçip konuyu ve 2 yıl önce yaptığı işi bizzat kendilerine aktaran Aytur’un, ajanstan aldığı cevap ise işin tuzu biberi denilebilecek cinsten.

İş işten geçmiş olsa da aslında üstünde düşünmemiz ve cevaplamamız gereken önemli bir soru var;

Acaba, Aytur Şahinbay’ın muhatabı Türkiye’den bir ajans olsaydı, kendisine bu düzeyde bir cevap verilir miydi? Bu gerçekten de üstünde düşünülmesi gereken bir konu. Ülkemizde fikri çalınan birçok bağımsız tasarımcı, bırakın böyle bir cevap almayı hukuki süreçlerle uğraşmak zorunda. Bu kişilerden birinin sesini Fikirçok.net aracılığıyla da duyurmuştuk hatırlarsanız.

Burada art niyet var mıdır yok mudur bilemeyiz ama Ogilvy Almanya’yı gösterdiği özenden ötürü kutlamak gerekiyor. Üst düzey yönetici nezdinde gelen bu cevabın içeriğini okuduğunuzda ise ajansın konuyu kıvırmaya çalıştığına da kanaat getirebilirsiniz ya onun biz size bırakalım 🙂

Buna ister fikir hırsızlığı deyin ister esinlenme ister ortak akıl fakat siz yine şu yazıyı da okuyun: Fikir Hırsızlığı ve Esinlenme Arasındaki Fark

Selamlar,

Ogilvy Almanya’nın Cevabı

Bildschirmfoto 2015-08-06 um 11.15.36

Cevabın Türkçe Metni:

Sevgili (Bey/Bay) Şahinbay,

Email’inizi ilgiyle okuduk. Fakat, mum resminin bizim fotoğrafçılarımızdan biri tarafından çekildiğini ve haklarının ödendiğini kanıtlayabileğimizi teyit edebiliriz.

Daha yakından/derinden incelersek; sizin de fark edeceğiniz gibi mum aynı mum değildir.

Sizinki kırmızı ve büyük gözüküyor, bizimki ise daha ince ve beyaz.

Ayrıca çok daha yakından bakarsanız, mumun fitili yerine bizim yaratıcı fikrimiz olan suç figürümüzü göreceksiniz. Biz Amnesty için bunu gün ışına çıkarmak istedik.

Umarız bu yanlış anlaşılmanın giderilmesi adına yaptığımız bilgilendirme yardımcı olmuştur size.

Saygılarımızla.

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    Kendisi böyle fikirleri bulma ve uygulamada gördüğüm ender tasarımcılardandir. Ajans, çaresizliğinden bu yaniti vermis olmalı.
    Aytur abiyi tebrik ederim.

  2. blank