Pazarlama ve Reklam Ajansları Yeterince Koordine mi?

Pazarlama departmanları genelde şöyle işliyor: Swotu bas, hedef kitleyi çıkar, bütçeyi çöz, 5 kg push strateji, 1 kg pull, iki yumurta biraz un ver reklam ajansına…

Markanın pazarlama stratejisini bilmeyen bir ajans yeterince verimli bir iletişim stratejisi çıkarabilir mi?

Bence mümkün değil. Ama bunu her söylediğimde linç yerim. Ajanslara verilen en baba brief’lerde bile “5 sene içerisinde şöyle şöyle yapmayı düşünüyoruz” tadında, oldukça detaylı bir brief yok…

İletişim stratejisi demek sadece medya planlaması demek değil. Bazen bunu bağırarak sokaklarda koşmak istiyorum. (Çıplak da olur)

Peki verimli bir iletişim stratejisi oluşturulamadan kreatif kısma nasıl bir brief verilecek?

Zaten hali hazırda binlerce iş arasında kalan günümüz art direktörler ya da senaristler bir de bunu mu düşünecek? Nasıl bir strateji izlemeliyim ki nasıl bir şey yaratmalıyım. Yaratıcılık zaten zaman alan bir şey. Ve ajansların en az sahip olduğu şey de zaman.

Bunun için en iyi yöntem pazarlama departmanından birinin 7-24 ajansta durması ya da ajanstan birilerinin sürekli markada bulunması. Çünkü pazarlama; üretim, ar-ge, finans ve satış kısımlarının tümünde etkili olması gereken bir birim ve buradaki tüm kreatif işlerde reklam ajanslarıyla koordineli gitmek zorundasınız. Paketlemeden tutunda hangi mağazalarda satış yapacağınıza karar verene kadar binlerce kreatif ve algısal detayı reklam ajansınıza danışmak zorundasınız.

Şu anki sistemde tabii ki imkansız biliyorum ama en doğrusu bu, he bunu yapabilen firmalar yok mu var Coca Cola. Bağlı olduğu ajansın 3 katı sadece onlara çalışıyor. Ve ambalaj tasarımından tutun da TVC, radyodan sosyal medya, ve garip gerilla kampanyalara kadar hepsi markanın uzun dönem pazarlama stratejisiyle koordineli.

Şu anki içler acısı sistem de şu şekilde işliyor: Ambalaj gibi basit işler ambalajcının grafik tasarımcısının vizyonuna kalıyor. Bir iki yerde gerilla adı altında sucuk tattırma standları vs. Ve pazarlamadan 3 ay planlamalı bir brief geliyor. Brief doğrudan ya da biraz stratejiyle yoğurulup kreatif kısma atılıyor, zaten 100 lerce işin arasında sıkışmış olan kreatif kısım bir şeyler yaratmaya çalışıyor. Ajansa en çok kâr bırakan medya planlamaları üzerinden iletişim stratejileri yapılıyor. Ve gol. Oooo satış arttı, mükemmel. Başarılı bir ajansız başarılı bir pazarlama departmanıyız. Bunu bir happy hour’la kutlamalıyız.

(Genel bütçenin yarısı çöp oldu)

Yazar: Cahit İncioğlu

Leave a Reply

1 comment

  1. blank