Bu yazımda geçtiğimiz günlerde hayvanlarla ilgili yapılmış güzel işlerden birini paylaşacağım. Pick Me (Beni Seç) isimli film BBDO New York tarafından Mars Petcare / Pedigree için hazırlanmış. Filmin teması hayvan sahiplenme üzerine.

https://www.youtube.com/watch?v=D-kU0nkcq-o

Film aslında oldukça çarpıcı ve sizi farklı bir şekilde düşünmeye zorluyor. Evet, kendinizi barınaklarda bir takım sorunlar içinde yaşayan hayvanların yerine koymanızı sağlıyor. Bu yolla insanların hayvan alırken bir daha düşünüp barınaklardan sahiplenmesi amaçlanıyor.

Filmin başında bir barınakta hepsi kendi bölmesinde olmak üzere genç, yaşlı, işleriyle uğraşan, oyun oynayan, dizi izleyen, mesajlaşan bir takım insanlar görüyoruz. Hepsinin yalnızca bir tek ortak noktası var o da yalnızlıklarını gidermek istercesine önlerindeki ekrana gömülmüş olmaları. İnsanların gözlerindeki o sıkılmışlık aslında her şeyi anlatıyor. Sonra aniden kapı açılıyor ve bir köpek içeri giriyor. İnsanların şaşkın ve umutlu bakışları altında köpek hepsine göz atıyor ve sonra dönüp bir kadına yöneliyor. İşte köpek tercihini yaptı ve bu anda şu çarpıcı yazı ekrana geliyor: “Bazen bir köpeğin sana ihtiyaç duyduğu gibi sende bir köpeğe ihtiyaç duyabilirsin. Sahiplen”.

Teknolojinin sayısız faydası olsa da bir takım zararları da var maalesef. Bunlardan birisi de insanların ellerindeki telefonlara, evlerindeki bilgisayarlara ve televizyonlara gömülüp çevreden her geçen gün biraz daha soyutlanması. Hal böyle olunca da insanlar giderek daha fazla yalnızlaşıyor ve giderek daha kötü duruma geliyor. Hayvan beslemek ise bu durumda bir can yeleği görevi görerek birçok insanı yeniden hayata bağlıyor. Ayrıca bu durumda hem insan daha mutlu bir hale geliyor hem de sahiplenilen hayvan.

Eğitimim dolayısıyla yaklaşık bir senedir birçok Avrupa ülkesini gezmiş biri olarak kendi gözlemlerimden hareketle söyleyebilirim ki yollarda kedi-köpek gibi sokak hayvanlarına rastlamak oldukça güç olsa da birçok insanda evcil hayvan görebilirsiniz ama bunların çoğu cins hayvanlar. Ne kadarının barınaklardan alındığı sorusu ise başka bir araştırma konusu. Dolayısıyla film hedeflenen mesajı başarılı bir şekilde vermiş. İnsanlar çoğu zaman hayvanları barınaklardan almak yerine başka yolları tercih ediyor. Bu filmde de buna vurgu yapılmış ve çarpıcı bir anlatımla buna karşı dikkat çekilmiş.

Konuk yazar: Berk Yesir

Leave a Reply