Pepsi Nerede Hata Yaptı? | Pepsi’nin Kendall Jenner’lı Krizine Detaylı Bakış

blank

Pepsi Nerede Hata Yaptı? | Pepsi’nin Kendall Jenner Krizi

https://www.youtube.com/watch?v=dA5Yq1DLSmQ

Günümüzde gelişen sosyal medya ile birlikte insanların duyguları ve verdikleri tepkiler de hassaslaştı. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir olay başka yerlerdeki insanlar tarafından anında öğrenilebiliyor ve insanlar durumlara tepkilerini koyabiliyorlar. Bu durum markalar için de aynı.

Günümüzde özellikle büyük markalar insanların dikkatini çeken önemli toplumsal olaylara dahil olmak durumunda. Örneğin barış, birliktelik, feminizm. Kimi markalar bu gibi toplumsal mesaj içeren olaylarda yerlerini başarılı olarak alırken diğer markalar ya bunu denemiyor veya bu süreçte durumu iyi anlamamaktan kaynaklanan bir takım hatalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Pepsi de hata yapan markalar kervanına katıldı. Hem de birçok tartışmayla birlikte.

Durumu Anlayalım

Pepsi geçtiğimiz günlerde Kendall Jenner’lı reklamını piyasaya sürer sürmez pazarlama çevrelerinden büyük eleştiriler aldı. Reklamda sokakta yüksek katılımlı barışçıl bir Black Lives Matter benzeri yürüyüş görüyoruz. Bu sırada starımız Kendall Jenner stüdyoda bir fotoğraf çekiminde karşımıza çıkıyor. Stüdyonun önünden geçen kalabalığı gören starımız peruğunu eliyle bir kenara atarak büyük bir kararlılıkla yürüyüşe katılıyor. Aniden yürüyüşün lideri konumuna gelen starımız filmin sonunda eline aldığı bir Pepsi’yi yürüyüşü izleyen polislerden birine ikram ediyor.

Tepkiler

Reklam filmi küresel olarak tüm televizyon ve dijital ortamlarda yayınlanmak üzere yapıldı. Fakat yayınlanır yayınlanmaz büyük tepkiler geldi. Gelen tepkiler arasında ton sağırı, kötü tasavvur edilmiş gibi söylemler vardı. Bunların önemli bir bölümü şirketi Black Lives Matter benzeri etkinlikleri ticari kar amacıyla kullanmak gibi eleştirilerdi. Reklamın siyahilerin sorunlarını yeterince anlamamakla birlikte hafife aldığı düşünülüyor.

Ardından şirket tarafından yapılan şu özür açıklamasıyla birlikte film geri çekildi.

”Pepsi, küresel bir birlik, barış ve anlayışlılık mesajı vermeye çalışıyordu. Açıkça gerekli vurguyu yapamadık ve özür diliyoruz. Önemli bir tartışma başlatmak istemedik. İçeriği kaldırıyoruz. Ayrıca Kendell Jenner’dan da onu böyle bir duruma soktuğumuz için özür diliyoruz.”

Karşılaştırma ve Benzerlikler

Pepsi deyince akıllara daha büyük rakibi Coca-Cola ve onun 1971 yapımı efsanevi reklamı “Hilltop” gelir. Birçoğuna göre reklam döneminin en çok benimsenen reklamı oldu. “Hilltop” reklam çevrelerinde büyük bir saygıyla anılır ve örnek olarak gösterilir.

Reklam filmi efsanevi dizi Mad Men’in son bölümünde de karşımıza çıktı.

Film yayınlandığı zaman başarısıyla sektöre büyük damga vurdu ve müziği daha sonra The New Seekers grubu tarafından uyarlanarak büyük bir hit oldu.

Reklamın bu kadar kalıcı ve etkili olmasında ki gerçek basitliğinde yatıyordu.  Reklam filmi her şeyden önce Vietnam Savaşı zamanında çekilmiş, bununla birlikte barışı vurgulayan bir filmdi. Barışı vurgulamakla beraber filmde herhangi bir politik vurgu veya polis gibi etkenler de yoktu. Aksine klip son derece tarafsızdı. Filmde dünya çevresinden toplanmış bir grup genç insan ellerinde bir Cola şişesi ile birlikte dağın üzerinde basit bir şekilde şarkı söylüyor. Ayrıca şarkı da verilmek istenen mesaj ile birlikte filmi izleyenlerin aklında kalıyor.

Sonuç

Cola’nın reklamı tüm bir genç kuşak tarafından artan Vietnam Savaşı karşıtı protestoların atmosferinde yayınlanmıştı ve başarısında bu da önemli bir etkendi. Belki de Pepsi’nin protesto teması olan böyle bir işe girişmiş olması Cola’nın “Hilltop” reklamı benzeri bir iş yapmak istemeleri olabilir. Aslında iki reklamın da vermek istediği mesaj son derece benzer, ortak değerler ve barış. Fakat dönemin atmosferi Coca-Cola’ya başarısını getiren önemli bir faktör.

Pepsi adına bir başka önemli konu da reklamı yapan şirket. Reklam Pepsi’de yani şirket içinde yapıldı. Bu bize önemli bir şey gösteriyor. Şirket içinde yapılan reklamlar kimi zaman öz eleştiriden yeterince nasibini almamış olabilir. Yaptıkları her toplantıda şirketi o kadar düşünürler, şirket kültürünü o kadar benimsemişlerdir ki bazen yaptıkları işe dışarıdan biri olarak bakmayı unutabilirler. Burada demek istediğim perspektiflerini kaybedebilirler. Şirket içi bir ajans olmak şirket kültürünü dışarıdaki bir reklam ajansından daha iyi tanımak açısından faydalı olabilir ama yitirilebilecek perspektif de ciddiye alınması gereken bir unsur. Bunun son dönemdeki en iyi örneği de belki de bu Pepsi reklamıyla karşımıza çıkıyor.

Konuk Yazar: Berk Yesir

Leave a Reply