P&G Reklamları ve Türk Telekom’un Son Reklamı Arasındaki Efsane Benzerlikler

blank

Yazarı Twitter’da:

Eveeet,

Uzun zamandır şöyle okkalı esinlenmeleri sizinle paylaşmıyordum değerli arkadaşlarım. Malum iş hayatı beni de yoruyor ama şöyle saçmalıkları da gördüğüm an dayanamıyorum işte. Gocunanlar olsa da bunları tarihe altın harflerle yazmak benim vazifem ve bununla da gurur duyuyorum. Yaklaşık 5 senedir, Senior Stajyer aracılığı ile yerine getirdiğim bu vazifenin yeni halkasını sizlere arz ederim efendim.

Telekom ve P&G reklamları arasında ne tesadüftür ki bir benzerlik! var. Ha ben benzerlik diyorum, esinlenme diyorum, kibar olmak istiyorum ama siz anlıyorsunuz zaten beni. Yoksa ne çalması canım? Gelişine Çakmak mı? Haşa, ağzınızı toplayın lütfen!

Malumunuz P&G yıllardır anneler üzerinden bir iletişim inşa ediyor. Bu devasa marka uzun zamandır ‘anne’ konseptine oynuyor ve ekmeğini bu köşede arıyor. Fena işler de yapmıyorlar hani. Hatta bazı filmlerini Alejandro Gonzales Inarritu çekti. Evet evet, Inarritu çekti, Ümmiye Koçak değil.

Mesela annelere teşekkür ettiği şöyle bir filmi ve benzer serileri var P&G’nin, çok da güzel ve özgün işler aynı zamanda:

Ajans: Wieden+Kennedy

Yapım yılı: 2014

Bu da Türk Telekom’un ‘Sen Yeter ki Hayal Et” temalı oldukça yaratıcı!, özgün!, ”haddi canım bunu nasıl akıl ettiniz” dedirten reklamı;

Ajans: TBWA Istanbul

Yapım yılı: 2017

Filmin renkleri, müziği, fikri, mesajı vs. birbirine hiç benzemiyor zaten. Muhtemelen P&G’nin ajansı 3 yıl geleceğe ışınlanarak bu reklamı izledi ve tekrar 3 yıl geriye dönüp o reklamı yaptı. Bence bu çok daha mantıklı bir ihtimal. Hem Türk Telekom’un filminde dış ses konuşuyor değil mi ne alakası var,? 🙂

Arkadaşlar aman ha aksini iddia etmeyin sakın, tonla parası var bu ajansların, dava falan açıyorlar. Allah’tan anayasanın 26. maddesi bizden yana da apışıp kalıyorlar çok şükür. 🙂

Bizim yaptığımızın en basit tanımı ifade özgürlüğü, eleştiri hakkı. Bunların zannettiği ise markaya çamur ve iftira atma. Len ne işimiz olur sizin sümüklü markalarınızla, ajanslarınızla bebelere bak ya! Benim cebime mi giriyor cironuz? Bütün cirolarınız yurtdışındaki ecnebi lobilere akıyor zaten, banane. Çamur atıyormuşum, peh! Bizim derdimiz evrensel ahlak ilkelerine aykırı iş yapanları röpteşambırlarımızla ifşa etmek. O kadar. Kafalar pırıl pırıl yani.

Neyse bence de sizin içiniz fesat zaten. Türk Telekom harika iş yapmış, mikkemel yaratıcı falan filan.

Takdir sizin,

Saygılar, sevgiler

*20 binden fazla insan yanılıyor olamaz, gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz efendim:

Senior Stajyer

Leave a Reply