Lafı fazla uzatmak istemiyorum. Sektörümüzün belli bir kesiminde; ajansından çalışanına kadar esinlenme adı altında bir çakma kültürü var. Bunu dile getirenlere ise şu refleksle cevap veriyorlar: ”Sen ne yaptın ki konuşuyorsun?, ”Aklın yolu birdir, olur böyle şeyler.” ”Paralel akıl diye bir şey var sen bilmezsin”

Yani çakan arkadaşlara göre bu dünya üzerinde paralel bir akıl daha var. Yani 2 sene önce yapılmış bir iş, 2 sene sonra Türkiye’de Alametifarika’nın yazarlarından birinin aklına tekrar gelebiliyor. Bu öyle bir paradigma ki isminden de mütevellit pek muteber ajansımızın çalışanlarından olan bir yazarımızın aklına, paralel akıldan akan bir ırmak var.

Nedense bu paralel akıl denilen şey hep bi Alametifarika taraflarında akıyor, orlarda yol yapıyor kendine. Ne hikmetse…

Beni sevin ya da sevmeyin, dediklerime katılın ya da katılmayın umrumda değil. Çok güzel, çatır çatır, acı acı, çaktırmadan çakıyorlar.

Biz Türkler reklamcılık yapmıyoruz efendim, günü kurtarıyoruz.

Paralel Akıl 1

Soldaki, Bobiler‘de yayınlanmış özgün çalışma. Sağdaki ise Young Lions’ta zafere ulaşan civan-ı mert kardeşimin işi. (Ajans: Alametifarika, Yazarın ismi: google’layın efendim, bulursunuz.)

BjHFt1YCUAEVPaP

Paralel Akıl 2

Soldaki, Pornhub‘ın düzenlediği yarışmayı kazanarak koltuklarımızı kabartan milli zekamız, aslanımız, kaplanımız. Sağdaki ise daha önceden yapılan özgün çalışma. (Ajans: Alametifarika, Yazarın ismi: google’layın efendim, bulursunuz.)

10448248_10202924340843011_6945464479687555073_n

Bu ajans ve arkadaş bu sektöre devam ettiği sürece bu liste uzayıp gidecektir muhteremler, takipte kalın.

Leave a Reply

15 comments

 1. blank

  Ali Karadubak

  Dostum çakma demişsin de alttaki pornhub işiyle western union işi arasında nasıl bir bağlantı kurdun çözemedim.

  İkincisi muhtemelen kıytırık bi Western Union posteri bu. Fransa’da mı Tunus’ta mı artı nerede bi yere asılmış bir poster. Pornhub fikrini bulan abi nereden görsün de o görseli gitsin aynısını yapsın. Güldürdün beni 😀

 2. blank

  Senior Stajyer

  Görkmek isteyen görür Ali’cim. Dünya küçüldü artık…

  -1
 3. blank

  volkan

  Coloribus ya da adsoftheworld benzeri sitelere girip kısa bir filtreleme çalışmasıyla bulunabilecek şeyler bunlar. Keşke biraz daha araştırsaymış.

 4. blank

  Ali Karadubak

  Tamam sevgili Senior Stajyer, farz edelim ki gördü.
  “Ramazan coşkusunu paylaşın.” temalı bir Western Union işi var bir tarafta. Günlük sıradan bir iş olduğu da çok belli.

  Diğer tarafta “Pornhub’da tek ihtiyacın ellerin” diyen bir ilan var. Ki bu lafın ne amaçla söylendiği çok belli. Sadece görselinde kalp şeklini oluşturmuş eller olduğu için bir fikrin diğerinden çakıldığını düşünüyorsan, sen bu gidişle Grouphead Stajyer’liği de alırsın yakında. Executive Stajyer’liğe de göz kırparsın önümüzdeki yıllarda. =)

  Canım benim otur birazcık dünyadaki reklamcılığı “gerçekten” incele. Üniversitede hocaların anlattığıyla sınırlı değil reklamcılık.

 5. blank

  Senior Stajyer

  Nuri sen misin lan? Tamam tamam çok orji fikirmiş:)

  Neyse, bak Ali’cim Young Lions işinden başlayarak yap yorumlarını. Oldu bittiye getirme tüm yazıyı. Arkadaşını, sevdiceğini öyle savun bana. Bu arada üniversite okumadım ben Ali’cim, Maslak’ta öğrendim reklamcılığı 😉

 6. blank

  Ali Karadubak

  Valla dürüst olayım ben elemanı hayatımda görmedim. Adını da ilk kez bu işle duydum. Başarılarının devamını dilerim. Ama rica ederim “reklamcılığı öğrendim” kalıbını cümle içinde kullanma. Çünkü gerçekten bir şeyler öğrenmiş olsaydın, oturup böyle bir yazı yazmazdın.

  Üniversite’yi de atlamasaymışsın keşke kardeşim. Dünya görüşün kısıtlı kalmış. Hiç olmazsa hocaların anlattığıyla aklına 1-2 fikir daha girerdi. =)

 7. blank

  Senior Stajyer

  İstersen özelden birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz Ali’cim. Ya da gelirsin bir çayımı içersin otururuz konuşuruz ama rica ediyorum kibarlık perdesi altında ağabeylik yapma bana. Ayrıca reklamcılık adına yaptığın güzel bir iş varsa lütfen bana ilet, methiyelerimi sıralayayım sana. (@stajyer_ üzerinden irtibata geçebilirsin benimle, bu vasıtayla anonim kimliklerimizden sıyrılarak rahat rahat eleştiririz sektörü)

 8. blank

  polikarbonat

  simdi ilk iş ne yalan söyleyeyim göz göre göre çalıntı. ama ikincisine birsey diyemiyorum ama arkadasın background’u kötü oldugu için bunu da cakmıstır demek ıstıyorum.

 9. blank

  bicili

  Yahu ne alaka? O el hareketi çok genel bir kullanım zaten. Arkadaş da bunu pornhuba uyarlamış. Afişte asıl olay all you need is hand sloganındadır. Kalp şeklindeki el yerine başka bir şey de koysa iş ödül alırdı zaten.

 10. blank

  Hobarey

  Nuri’nin hırsız olmadığını bilmeyen yok. 3 tane iş yapıp, 2 tanesini araklayan tam bir Alametci. Benim anlamadığım nasıl arkasında duruyorlar bu gemi mühendisinin, nasıl haluk hocalar, şunlar bunlar idealist zırvalar söylerken bir hırsıza bakıp arkasında duruyorlar.

 11. blank

  paslıcıvata

  ya elle yapılan kalbe de hırsızlık demişsiniz ya valla komik olmuş. tomorrowland de 500000 kişi yapıyor hepsi western union reklamından arakladı zaten bu hareketi. ilk çalışma da çok yaygın bi kullanım vodafone reklamında bile var şu an.neyin kafasını yaşıyosunuz arkadaş? bizim milletin özelliği bu azıcık tebrik edeceğine kıskançlıktan bok atar

 12. blank

  Cooper

  Lions’da o kadar şaibe oldu ki bazı alanlarda 2 farklı birinci çıktı, bazılarında kazanan işler sergilenmedi. Daha ne olsun ?

 13. blank

  nuri

  yapabilen yapsin oyleyse. anca o totolarinizi buyutup ahkam kesin bilgisayar basinda. kiskancliktan catlamak bu olsa gerek. neden basarisiz insanlar basarililari kiskanmak yerine kendileri basarili olmaya calismiyor? basarili insanlari ornek almiyor? boyle iftira atmak daha kolay . caldiysam da calsim. sizin akliniza gelseydi madem. siz calip yapsaydiniz. madem bu kadar kolaydi. hadi canim. hayirli isler bol kiskanmalar catlamalar size.

 14. blank

  nuri

  yapabilen yapsin oyleyse. anca o totolarinizi buyutup ahkam kesin bilgisayar basinda. kiskancliktan catlamak bu olsa gerek. neden basarisiz insanlar basarililari kiskanmak yerine kendileri basarili olmaya calismiyor? basarili insanlari ornek almiyor? boyle iftira atmak daha kolay . caldiysam da caldim. sizin akliniza gelseydi madem. siz calip yapsaydiniz. madem bu kadar kolaydi. hadi canim. hayirli isler bol kiskanmalar catlamalar size.

 15. blank

  sese

  yani western union’dan araklandığını düşünmüyorum açıkcası “all you need is hand” de gayet başarılı; burada daha önemlisi böyle bir fikrin var başlığın var… hani görsel böyle mi olmalı? yaz yazını koy altına logonu bırak herkesin kendi eli canlansın gözünde ya da nebilimmm… sonuçta tebrik ederim sonuca ulaşıldı mı ulaşıldı.

  Diğer paralel akla gelince böle şeyleri kafama takmayı Ktm işi Archive’a kapak olduğunda bıraktım 🙂