blank

Karadeniz Gemisi

Ticaret Vekili Ali Cenani Bey’in meclis kürsüsünde, “Efendiler… Bir ticaret sergisi meydana getirmek kolay bir şey değildir. Bunun yerine bir seyyar sergi teşkilini düşündüm. Seyr-i Sefain’den bir vapur alalım. Mesela Karadeniz Vapuru’nu…” diye başlayan konuşmasının yarattığı ateşi, hummalı çalışmaları ve sonunda…

Yıl 1926… Günlerden 12 HaziraN. Yer,  bugünkü Tophane rıhtımı… Taksilerin yanıbaşında çift atlı faytonların da yolcu bekledikleri görülüyor. Bayraklarla donanmış, beyaz bir vapur harekete hazırlanmakta. .. Seyr-i Sefain  İdaresinin yeni satın aldığı bu  Karardeniz   gemisi çok önemli bir sefere çıkmak üzere… Üç aya yakın sürecek bu gezide el sanatlarımızdan örnekler ile başta gelen ürünlerimiz tanıtılacak… Ama asıl amaç, Batı Avrupa ülkelerine genç Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtmak! Bu niyetle düzenlenen sergi seferi boyunca gemi 12 Avrupa devletinin limanlarına uğrayıp üçer beşer gün kalacak.

Yönetmenliğini Soner Sevgili’nin, yapım ve genel koordinatörlüğünü Gülay Orhan’ın üstlendiği, metnini Tannur Arat ve Nedim Olgun’un yazdığı “Karadeniz: Seyr-i Türkiye” belgeseli, Garanti Bankası ve Netherlands Culture Fund sponsorluğu, Osmanlı Bankası Müzesi’nin katkılarıyla hazırlandı.

Belgesel için çalışan 12 kişilik ekip 24 ay süreyle Türkiye’den ve yurt dışından 176 arşiv, 600’e yakın kitap ve gazete, binlerce belge ve fotoğraf taradı, 128 kişiyle de görüşme yaptı.

Belgeseli izleyenlerin çoğunun düşündüğü/düşüneceği soruysa şüphesiz ” Karadeniz’e ne oldu? ”

Yıllarca iç ve dış hatlarda yolcu taşımaya devam eden KARADENİZ  46 yıllık bir gemi oluncaya kadar aralıksız hizmet etti. 50’li yıllarda, ticaret filomuzun yeni satın alınan gemilerle takviye edilmeye başlanması üzerine, 1951’de kadro dışı bırakılarak bir kenara bağlandı. Sonra da sökülmek üzere satıldı.

Yolcularının teker teker yitip gitmesiyle anılardan da silinip gitti.. En itibarlı günlerini genç Türkiye Cumhuriyetini temsil etmekle geçiren Karadeniz gemisi ne yazıkki kendi sularında unutuldu.

Konuk Yazar: Nuriye Vildan Seçginer

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    Murat Demirören

    Ne iyi etmişsiniz bu önemli belgesele de sitenizde yer vererek. Yayınlandığı yıl NTV’de izleyip ” bu çok ses getirir, tarih kitaplarında bile yer alır” demiştim ki bir ülke klasiğimiz olarak geçmişi süpürüp atmakta üstümüze yok. En basiti yarın, 23 Nisan. Gülünç olmaya başlamış artık olaylar, ağlancak halimize gülen bir ülke olduk çıktık. Karadeniz vapuru ve seyyar sergiye sahip olan nadir ülkeydik, çok özenildik ama gel gör ki bunu sokaktan cevirip sorsan kimse bilmez. Helal olsun fikirçok.net!

  2. blank

    Canan

    Türkiyenin en güzel halkla ilişkiler projesini okurlarına anlatan nuriyeye çok teşekkürler.başarılarının devamını diliyorum 🙂