blank

Hadi itiraf edelim, qr kodları seviyoruz. Acaba ne çıkacak buradan diyoruz, akıllı telefonumuzun gerçekten bir işe yaradığını hissediyoruz, ürünle daha uzun sürelerde vakit geçiriyoruz.  En önemlisi link yazmaktan  kurtuluyoruz. Ancak bazı qr kod vakaları var ki markayı yerle yeksan etmeye yeter. İşte onlardan bir kaçı;

1- Ahh Redbull’uum canım Redbull’um ne yaptın sen? Ne güzel Felix’i attın uzaydan, yaptın en babasından reklamını sonra geldin resmen “salaklık” denebilecek bir duruma imza attın. Toplantılar yapıldı, afişler hazırlandı ancak bir kişi bile metroda telefonların çekmediğini ve dolayısıyla qr kodların hiç bir işe yaramayacağı düşünemedi. Bize de tebrikler, hayatta başarılar demekten başka bir şey düşmüyor…

18_23_33_438_file

2-Nirvana  Nevermind albümü için yirminci yıl anma dvdsi çıkardı. Buraya kadar her şey güzel. Peki qr kodları özellikle billboardlarda okutulamayacak bir yerde, şekilde, renkte ve boyutta yapan tasarımcıya ne yaptı? İşten atılsa yeridir der ve çekilirim.

18_23_33_822_file

3-Sonuncu qr kod hatası ise pek bilinmeyen bir markadan geliyor ancak eminim ki aynı hata bir çok marka tarafından tekrarlanmıştır. Ürünün üzerindeki qr kodu okutmaya niyetleniyoruz, Iphoneumuzu çıkarıyoruz ve qr kodu okutuyoruz. Ancak o da ne!? Site açılmıyor.  Niye? Çünkü site Flash ve Apple ürünlerinde desteklenmiyor. Geçmiş olsun der, yolumuza bakarız.

tumblr_m1bncor03G1rp7p0go1_1280

tumblr_m1bncor03G1rp7p0go2_1280

Uzun lafın kısası, siz siz olun qr kodunuzu denemeden halkın içine çıkmayın.

Öptüm.

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  seray çırak

  güzel bir yazı ve güzel gözlemler. bir ara barkod dövme modası vardı, şimdi qr kod dövme modası yayılıyor yavaştan ki o da hoşuma gidiyor. bir de sosyal mesaj vermek istiyorum: devir iphone devriyken artık flashlı site yapmayınız! ayıptır, günahtır.

 2. blank

  sisteminkölesi

  tam da aradıgımyazı, odevım ıcın alıntılıyorum tesekkurler

 3. blank

  Merve Kurtuluş

  Sosyal mesajına katılıyorum Seray 😀
  Ne demek sisteminkölesi, notunu yazmayı unutma merak ederim =))