blank

Reklam Ajanslarında Staj Bulmanın 4 Bronz Kuralı

Yazarı Twitter’da:

İster 10 altın kural deyin, ister 20 gümüş öğüt…

Reklamcı olacağım diyerek yola çıkan çoğu kişinin sektörden yediği ilk tokattır diyebilirim staj. Yaptığım 3 farklı staja dayanarak tereddütsüz söylüyorum bunu. İlgili bölümlerde okumaya başladıktan sonra 3. ve 4. sınıfa gelen tüm reklamcılık ve iletişim öğrencileri, hele de az çok ileri görüşlü davranabiliyorlarsa stajın ne kadar gerekli olduğunu zaten biliyorlardır.

Mezun olduktan sonra, ‘hadi şimdi de staj zamanı’ diyenleri ise bir kenara koyuyorum. Canlarımız onlar bizim. Lafı fazla uzatmadan hemen sadete gelelim. Son sınıf öğrencisiyiz, bize gerçekten katkı sağlayacak ve süre sınırı olmayan bir staj arıyoruz.  Diyelim ki staj başvurusu yapmaya karar verdiğimiz ajansın ismi ‘Tayyere Wolrdiwide’ olsun. Türkiye’nin en büyük ajanslarından biri olan ve birçok güzide işe imza atan bu ajans ise önüne gelen herkesi bırakın staja almayı, muhattap bile olmuyor diye düşünelim. Hatta ve hatta bırakın muhattap olmamayı staja alacağı kişilere nero bilmem ne testler yapıp onların beyin dalgalarına, başka dalgalarına baktığını düşünelim. Bu durumda, yıllarca el bebek gül bebek okumuş, hocaların ve okulun gazıyla kendini reklamcı zannetmeye başlamış genç kardeşlerimin ise vay haline!

Kural 1: Data bankası ol dostum!

İster İstanbul’da okuyalım ister Van’da. Öncelikle sektörü çok iyi tanımamız gerekiyor.

Farz edin ki bir gün, Tayyare Worldwide ajansında çalışan herhangi bir kişiyle aynı ortamda bulunduk ve hasbelkader bir muhabbetin içine girdik. Bu kişiyle akıcı ve yoğun bir şekilde, sadece 3 dakika entelektüel bir muhabbet edebilecek durumda mıyız? Edebilenler bir adım önde olacaktır baştan söyleyeyim.  Bunu farazi bir örnek olarak  kabul edelim, siz ne demek istediğimi anladınız. Ağzınızdan çıkan her kelime, sizin biriktirdiklerinizin bir yansımasıdır diye bir söz vardır diyeceğim ama öyle bir söz yok, olsaydı kaale alınırdı herhalde! Neyse, sonuç olarak sanatı manatı zırtı pırtı kendi alanınızda yani reklam sektöründe kendi özgün düşüncelerinizi oluşturun ve oluşturduğunuz düşünceleri dibine kadar savunabilecek yeterliliğe erişin!

Kural 2: Kendini geliştir dostum!

Kural1 hiçbir zaman tek başına bir işe yaramaz. Sektördeki tüm yarışmaları, tüm ödül törenlerini, tüm yapılan işleri ve künyelerini, dünyaca ünlü yarışmalara eklenen tüm yeni kategorileri, Tayyare Worldwide ajansındaki x reklam yazarının 2 yıl önce mojito içerken twitter üzerinden paylaştığı fotoğrafı bile hatırlıyor olsak yine de yetmez, yine de yetmez. Ajanslar yeteri kadar data bankasına sahip zaten.

Yıllardır kulağımızın dibinde söylenegelen ‘kendini geliştir koçum’ kuralı da burada devreye giriyor işte. Okumak, yazmak, gezmek ve  gözlemlemek ise bu kuralın en temel yapı taşları.

Çektiğimiz kısa filmler, yazdığımız yazılar, oluşturduğumuz ‘farklı’ bloglar,  çizdiklerimiz ve karaladıklarımız bize ekstra bonus puanlarını fazlasıyla getirecektir. Yani evden okula, okuldan eve gidip izlenen reklamlar hakkında yüzeysel atılan tweet’ler sizi hiçbir yere getirmeyecektir. Özellikle okuduğunuz üniversitedeki (sittiribottan) bilmem ne kulübüne yaptığınız başkanlık ve bilmem ne koordinatörlüklerinden medet ummayın. Madem reklamcısınız madem marjinalsiniz; kendinizi ifade etmenin bir yolunu bulun. Kitlelere ulaşın, fark yaratın vs. Öldükten sonra zaten yatacaksınız, yaşarken koşmayı deneyin. Lakin tüm bunları bir kahve otomatı zihniyetiyle de yapmamak lazım. Kural4 bu konuya etraflıca değiniyor.

 Kural 3: Fark yarat ceylan gözlüm!

Tüm hazırlıkların, gerek maddi gerek manevi anlamda tamam olduğunu düşünelim. Artık bir ajansın kapısından girip ‘işte genç senin masan’ burası dedirtme aşaması gelmiş oluyor artık.

Olayı biraz daha spesifikleştirelim ve kreatif ekipte yazarlık için staj başvurusu yapacağımızı varsayalım.

Yapmamız gereken tek şey; info@tayyareworldwide.com.tr adresine bir mail atmak değil mi? Elbette hayır!

Şansımızı yoka yakın ya da milyonda bir seviyelerine indirmek istemiyorsak zekice kurgulanmış bir başvuru fikri, akla ilk gelen yollardan biriymiş gibi duruyor önümüzde.

Ama benim 7 ceddim Robert Koleji mezunu, dayım bilmem nerenin ceo’su, 4 farklı dil biliyorum ve Kars benim için bir il değil, İngilizce’de yer alan plural bir kelimedir diyorsanız; illaki bulursunuz siz bir şey, benim sözlerim sizlere değil, bizlere.

Neyse, bulduğumuz yaratıcı fikir, ajansa kendinizi kargolatmak ve kreatif direktörün önünde ‘ce eeee’ diye kutudan çıkmaksa iki kere düşünün ki bunu neredeyse yapacak olan bir arkadaşım vardı zamanında. Kendisinin şu an maaşlı sigortalı işi var gençler çünkü yapmadı bunu, dikkat edin ve kariyerinizi başlamadan bitirmeyin. Sektörümüz oldukça alçaktır, adınız çıkmayagörsün…

İşte burada ise topu size atıyorum. Yaratıcılık kelimesi size ürkünç geliyorsa ‘farklı’ kelimesini kullanın. Ama her durumda ‘kariyer.net’ vasıtasıyla hazırladığınız saçma ve bomboş cv’nizi göndermeyin ajanslara.

E hafız ne yapak, ölek mi? diyen arkadaşların sesini duyabiliyorum. Ölmeyin güzel kardeşim, saksıyı çalıştırın:

Mesela, başvurduğunuz ajansın güzel bir işini, kendi tarzınızla tekrar yorumlayın ve kendilerine tekrar atın. Eksiklerini bulun ve edepli bir şekilde fikrinizi karşı tarafa iletin. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir adet beyin ve bir adet crack’li microsoft word. Bu sadece ilkel bir öneri. Yaratıcılığın Senior Stajyer yani ben tarafından yapılan şu tanımını asla ve asla unutmayın;

”Yaratıcılık, A noktasından B noktasına giden, herkesin bildiği yolun dışındaki en kısa yolu bulabilmektedir.”

Kural 4: Sapla samanı ayırmayı unutmayın! Her sakallıya dede demeyin!

Kocaaaaa Sir Ken Robinson bile ‘okul yaratıcılığı öldürüyor’ demişken, okuduğumuz okulla, not ortalamamızla, kulüplerdeki aktivitelerimizle ajansların bizi havada salto atarak kapacağını düşünürsek polyanna bile oturur ağlar. Olmazsa olmazınız okul değil sektör olmalı. KPSS de bir seçenek hatırlatırım. Ben 4.00 üzerinden 3.97 not ortalamasıyla mezun oldum demeniz bir işe yarasa bile 3. ayın sonunda ”seni çok seviyoruz ama buraya kadar” diyebileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Pişmeye bakın ve sağlam yerlerde pişin. Tavsiyem Serdar Erener külliyatına bulaşmamanızdan yanadır. Götü sıkışan her reklamcının başvurduğu jingle kullanımına ve ünlü oynatımına dayalı bu külliyatı iyi tanıyın ve bundan uzak durun. Ustayı bulun, çırağı olun. Yanlış tencerede ve yanlış ateşte pişecek bir yemek olmak istemiyorsanız, çok yer değil öz yer görün, adam gibi adamların yanında stajınızı sağlam bir şekilde yapın.

Sözün kısası;

‘Maalesef şu an stajyer (bu yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim) alımı yapmayı düşünmüyoruz. Ama siz yine de cv’nizi bize ulaştırın. Gerekli görüldüğünde biz size döneriz.’ diyen ajanslar bile farklılık karşısında direnemezler. Yaratıcılık tüm kişi ve kurumların üzerindedir. Yaratıcılık, burnunuzun ucundakini görme kabiliyetidir. Şaşı bakmayı öğrenin. Yaratıcılık, basitliktir. Basitlik ise karmaşanın ta kendisidir. Yaratıcı olun!

Ortaya koyduğunuz ‘yeni şey’ her ne ise; sizi bir adım öteye götürecek şey de odur. Ünlü reklamcıdan ‘staj bulmanın ya da reklamcı olmanın 100 farklı püf noktası’ diye bir kitap piyasaya sürülse, eminim binlerce satar ama siz kanmayın böyle şeylere.

Milyon tane madde de okusanız, sonunda tüm maddeler özünde tek bir maddeye bağlanır arkadaşlar; ‘senin diğerlerinden farkın ne?’

Reklamcı olmanın tek bir yolu vardır o da içindeki cevheri ortaya çıkaracak, sizi yoğuracak ustaların yanında bulunmak ve kendinize özgü ifade yönteminizi geliştirmektir.

Açık olun, okuyun, gezin tozun, üretin, konuşun, gözlemleyin, müzik dinleyin, karşınızdakini dinleyin, asi olun, vicdanlı olun, koşun, zıplayın, tartışın, kavga edin, barışın, yeni insanlarla tanışın, hayatı her yönüyle yaşayın.

İleri seviyede Excel yazan kursların önünden geçerken gülün. Excel’in de Powerpoint’in de canı cehenneme, birileri zaten sizin yerinize bunları öğreniyor, rahat olun. Bunlara itibar etmeyin. Robotlaşmayın, farklılaşın. Dil öğrenmeye Türkçe’den başlayın. Portfolyonuzu öncelikle Türkçe hazırlayın. Kendi dilinizde ustalığa erişin ki; ”İngilizce bilmiyorsanız reklamcı olamazsınız” diyen işverenlere güzel güzel cevaplar verin. Unutmayın ki ajanslar İngilizce bilen insanlarla doludur ama asıl parayı Türkçe’yle dans eden reklam yazarları kazanır. Siz yine de dil öğrenin, kendinizi geliştirin ama Türkçemizden vazgeçmeyin. Hedef kitleniz bu ülkede Türkçe konuşuyor bunu sakın unutmayın!

Bununla beraber elbette yabancı dil öğrenin. Farklı külterleri ve kafaları anlayabilmek, onlarla tartışabilmek için dil öğrenin. Neden Türk reklamcılığının onlarca yıl bir baltaya sap olamadığını anlatacak ve bu leş sektörün nasıl dünya standartlarına çıkabileceğini aktarabilecek kadar İngilizce öğrenin. Kesinlikle öğrenin. Mutlaka öğrenin!

500T’ye binin. Sanat galerilerine gidin ama sanat eserine değil o esere bakan insanları inceleyin. Evlenin. Meslek etiğini nedir ne değildir kesinlikle öğrenin. Meslek etiğini hazmedin ki reklamda kadın üzerinden pirim yapan boya markalarının reklamlarını ağzı açık izleyen amatörlere acıyarak bakın, meslek etiğini öğrenin ki manevi değerler üzerinden rant kasan markaları, reklamcıları fark edin ve fişleyin!

Eğer ki ben ”genius” değilsem ve herkes gibi ortalama bir insansam ki çoğu özendiğimiz insan herkes gibi ortalama bir insandır; genius gibi durmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor. Bu yol da farklılıktan geçiyor. Kendinizi paketlemeniz lazım. Şişenizin üstüne ‘doğal kaynak suyu‘ mu yazacaksınız yoksa ‘%100 naturel” mi işte bu sizin kararınız.

Katılırız ya da katılmayız ama en azından gülüşüyle bile bir farklılık yaratan, insanlara yeni bir şey sunan kişiler bizim bir adım önümüzdedir

O yeni şeyi bulmak ve sunmak dileğiyle,

Sağlıcakla kalın.

*20 binden fazla insan yanılıyor olamaz, gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz efendim:

Leave a Reply

17 comments

 1. blank

  tasarımcıabi

  paşam iyi güzel söylüyorsun da biraz karamsarlık olmuyor mu? bu kadar büyütmemek lazım ve okulu da bu kadar yabana atma derim.

  -1
 2. blank

  Seray Çırak

  senior stajyer haklı. hatta iyi bir tablo bile çizmiş. sadece reklamcılık okuyanlar değil neredeyse tanıdığım bütün psikoloji, sosyoloji, arkeoloji, sinema-tv, işletme, bilgi işlem, bilgi teknolojileri, x dili edebiyatı okuyan kişiler reklamcı olmak istiyor günümüzde. rekabet öyle feci durumda ki, bırakın işe girmek, stajyer olarak girmek için bile çarpışan binlerce kişi var. tanıdık bulacaksın yetmez, farklı olacaksın yetmez, dayanıklı olacaksın yetmez… zor, çok zor.

  -1
 3. blank

  didem

  bence de haklısın senior ama dediklerini yapsak bile bahsettiğin bazı kişilerin önüne geçmek çok zor, torpil yani cancağım onu netcez?

 4. blank

  Selami Durmaz

  büyük ajanslarda staj derdine düşmektense daha küçük ajanslarda staj yapmalıyız bence.asıl mesele bu.

 5. blank

  memo

  ne kadar acı olsa bi o kadar da dediklerin dogru. sektor cok acımasız

  -2
 6. blank

  didemania

  Bundan 5 sene bir ajansta 1 sene staj yaptım ve hiçbir şey söylenmeden stajım sonlandırıldı. Verilen emekler? Geceli gündüzlü çalışmalar? Kanını em ve bırak. Tek amaç bu. Ver yemeğini çalışsın köpek mantığı. Bu konulara da değinsen güzel olurdu sen de muzdaripsin sonuçta

 7. blank

  samet

  bunlar sadece kendi deneyimleri bir başkasının aynı seyleri yasayacagı konusunda eminlik yoktur .

 8. blank

  meireles

  sen her kimsen her neysen, okurken dudaklarım titredi lan. 500t ye bının nedır abı yemın edıyorum sen haklısın.

  samet: sen bir gün staj başvurusu yap bak cevabını alackasın

  noktası virgülüne katılıyorum. reklamcı olmayı çok isterken vhki olmuş bir gencim. ulan ağlıcam mk 🙁

 9. blank

  Ece

  Yav senior abi sen beni twitter bile geri takip etmiyorsun bırak staj başvurularına bakmayı. Zalim Dünya.

 10. blank

  Senior Stajyer

  Ece’cim twitter’dan bul beni 🙁 Üzdün çok…

 11. blank

  kurti

  piyasada yanından bile geçemeyecek 4 reklam fikrim var…

  not: 500t ye binmem…reklamcılık hayal dünyası geniş insanların işi ve ben hiç gerçek hayatta yaşamadım…

 12. blank

  kurti

  bazı görüşmelerim var ve yakında buradan paylaşacağım. reklam şirketlerini boşverin. fikriniz varsa örneğin avea reklam departmanıyla mailleşin ve reklam fikrinizi oluşturduğunuz dosyayı noterden onaylattıktan sonra gönderin…

 13. blank

  kurti

  4 yılda 33 bin euro aldım sadece fikirden…türkiye finans, lig spor ayakkabı , didi içecek ve petlasa fikir sattım 2si çekildi diğer 2si bekliyor…

  -2
  • blank

   ceyhun

   bi mail adresiniz varmı (:

 14. blank

  Jnr President

  ay em redi! Kam on!

 15. blank

  hediye

  Yahu ben daha küçük de olsa staj yapabileceğim bir reklam ajansı bile bulamıyorum bu daha acı değilmi

 16. blank

  Özberk

  Eskiden olsa hak veriridim. Hatta kendim de üzerine bir kaç şey eklerdim 2019 ekonomik krizini yaşadığımız şu anlar itibariyle katılmadığımı belli etmeliyim.
  Bu saydıklarınız stajyerlik için değil, kadrolu çalışan için gerekli olan şartlar malesef.

  Stajyerlerin iş hakkında fazla birşey bilmedikleri kabul edilir.
  Staj görüşmesine katılan kişi bu şartları sağlıyorsa, büyük ihtimalle kadrolu iş imkanı için anlaşmaya çabalayacaktır.
  “Stajyer” demek bir işi öğrenmek için okul yıllarında zorunlu veya gönüllü olarak vakit ayıran, öğrenme isteği ve azmi olan kişiye denir.
  Stajyer BİLMİŞ kişi olmamalıdır. ÖĞRENİCİ kişi olmalıdır.
  Stajyer FARK YARATMAK isteyecektir. Ancak bu noktada ajansın niyeti ortaya çıkacaktır. Eğer ajans stajyerin fark yarattığını görür, gördüğü anda supervisora yüklenip “neden buna bu iş veriliyor” diyorsa o ajanstan topluklayarak kaçılmalıdır. Zira ajansı zaten stajyerler götürüyor demektir.