blank

Reklam Sektöründe Çalışanların Sorunları

Reklam alanında çalışmak istiyorsanız, üstelik daha önce de tecrübeniz yoksa, belki de meslek hayatınızda yaşayacağınız en zor döneme girdiniz diyebiliriz. Çünkü Türkiye’deki reklam ajansları artık stajyer alırken bile çok talepkar davranmaya başlamış durumdalar. Eğer bir tanıdığınız ve torpiliniz yoksa sizden yaratıcılık derecesi düşük kişiler bile önünüze geçebilirler çünkü referans artık eğitimden öne çıkmış…

Bahsetmiş olduğum durum özellikle stajyer (yarı zamanlı) pozisyonu için geçerli olmaktadır.

Reklamcılık konusunda staj bulabilmek için birçok yere başvurup eli boş dönen çok kişiye şahit oldum. Bu sebepten alan değiştiren ve kurumsal çalışma alanına geçen kişiler bile tanıdım. Sonuçta fotoğraflar kapatılsa ve torpil telefonları gelmese bakılacak şeyler aslında öz geçmişler. Bu alanda farklı bir şeyler yapılmalı. Bu adaletsizlik ortadan kaldırılmalı. Tanıdıklar devreye sokulmadı diye birçok yetenekli gencin öğrenme istekleri boğazında bırakılmamalı.

Bu alanda çeşitli sitelere baktığınız zaman özellikle iletişim sektörüyle ilgili sitelerin insan kaynakları, ilan kısımlarına baktığınızda karşınıza çıkan ilk site Marketing Türkiye oluyor. Bu sitenin ilan kısmı tam bir fiyasko! Güncelleme diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. İşe alım yapan firmalar ilanları kaldırmıyorlar, ilanların konduğu tarih belli bile değil. Kaç ay öncenin ilanları duruyor ama hiçbir değişiklik olmuyor. Yani boşuna heveslenip ilanlara baktığınızla kalıyorsunuz.

Birçok bahane sunarak stajyer alımını reddeden firmalar da bulunmaktadır. “Sigortasını karşılayamam, biz zorunlu staj yapan birini arıyoruz! ( Sigortasını okulun karşılayacak olması)”,”Biz her alana yardımcı olacak stajyer arıyoruz(Ne iş olsa yaparım tarzında stajyer isteyenler)” gibileri size birçok bahane sunacaklardır. Sonuç çoğu zaman hüsran olacak yine.

Benim bu konuda bir önerim var; Nasıl ki firmalar konkur düzenleyerek doğru ajansı bulma adına bazı küçük yarışmalar düzenliyorlarsa reklam ajansları da buna benzer bir yarışma düzenleyerek doğru kişiye hak ettiği şansı adaletli bir şekilde sunabilme imkanı bulabilirler. Sonuçta aradıkları bazı özellikler yok mudur her firmanın işe alacağı kişide veya stajyerde? Ben bu fikri söylediğimde “Görüşmelerde buna bakılmıyor mu zaten?” diyenler olacaktır. Sizce on dakikalık görüşmeler benim yaratıcılığımı göstermemde bana ne kadar imkân sunabilir ki?

Bu konuda fikir sahiplerinin veya söz sahiplerinin önerilerini duymak istiyorum. Açıkçası benim de bilmediğim birçok yöntem vardır bu alanda. Bizler de bu sayede öğrenmiş oluruz.

Konuk Yazarımız: Çağlar Üngör

Leave a Reply

6 comments

 1. blank

  darknigt

  boşuna uğraşırsın kardeş, umarım gün olur devran döner gün gelir tavuk döner diyerek kendimizi avutalım stajerin kaderi bu

 2. blank

  Merve Kurtuluş

  azıcık akıllı olsalar zaten torpille, tanıdıkla adam işe almazlar. bu iş beyin işi sonuçta. kimde kafa varsa onu alıcaksın. ama almıyolar, bu yüzden de her gün televizyonda gerzekçe işler görüyoruz. işin kötü tarafı buna rağmen para kazanabiliyor olmaları. bu sistem değişir mi? hiç sanmıyorum. müşteriler ne kadar klozet kralıysa, ajans sahipleri de o kadar nerdeyse. farklı olanlar illa vardır, söz meclisten dışarı.

 3. blank

  Selim Sarı

  gençler niye heyecanlısın ki bu kadar sonuç hep hüsran yine

 4. blank

  copywritergin

  ah keşke her şey bu kadar toz pempe olsa

 5. blank

  Seray Çırak

  staj aramak ayrı dert, iş ararken “önce bi staj yapın” denmesi ayrı dert. saçmalık. reklam-dijital ve pr ajanslarının, özellikle yeni olanların sadece insan sömürmek üzerine kurulduğunu düşünüyorum.
  parasıyla yatırım yapmak isteyen 3-5 tanıdığı olan bir patron, hasbelkader yaşayan hayattan bıkmış, sosyal hayatı-kişisel hayatı kalmamış çalışanlar. sırf renkli ve yaratıcı bir ortamda güya “rahat” çalışmak adına 3 kuruş bile almayan, üstüne aşağılanan, üstüne sabahlayan, köpek gibi çalışan gençler. iğrenç bir sektör ya. peri masalı gibi.. senior ol, köşeyi dön. şu durumda senior olmak için 30’uma geldiğimde 45 görüneceksem, aile kuramayacaksam, saygısızlıkla uğraşacaksam üstelik yaratıcı bile olmama izin verilmeyecekse ne yapayım ben bu sektörü?!

 6. blank

  Merve Kurtuluş

  ağzın bal yesin Seray, ne diyeyim 😀