Reklam Yazarı Stajyeri olarak işe başlayacağınız vakit ajansta sudan çıkmış balığa dönmemek için, ortama çabucak uyum sağlayabilmek adına derlediğim sormamanız gereken soruların ilk bölümünü sizlerle paylaşmak isterim. Buna göre;

-Abi ben çıkabilir miyim?

*Muhtemelen bu soruyu sorduğunuzda ajansta ilk günlerinizdesinizdir, merak etmeyin zamanla alışacaksınız ajansta sabahlamaya.

-Basın ilanına alternatif başlık yazmaya devam ediyor muyum?

*Bu soruyu ne siz sormuş olun ne de grup head’iniz duymuş olsun. O ilanın başlığına karar verilmiş olsa bile siz yazmaya devam edin…

-Yemeğe çıkabilir miyim?

*Yemeğe çıkmaya vaktiniz olacağını hiç sanmıyorum, bu nedenle yemeksepeti.com üyeliğiniz yoksa hemen edinin çünkü bir yandan ajansta atıştırırken bir yandan da alt metin yazmaya devam edeceksiniz.

 -Bu haftasonu çalışıyor muyuz?

*Sakın böyle bir gaflete düşmeyin. Bu sorunun yerine sorulması gereken soru: “Haftasonu ödüllük mü çalışıyoruz abi?” olmalıdır.

 -Bu iş için ne kadar vaktimiz var? Acil mi?

*Deadline’a kadar bırakın kalem oynatmayı, kimse brief toplantısına girmemişcesine  haberdar bile değildir o işten, ta ki müşteri temsilcisinden gelen “Fikirleri bu akşam sunuyoruz.” mail’i ile sinir ve gözyaşı içinde başlanır çalışılmaya. Bu nedenle yapacağınız tüm işler en acilindendir haberiniz ola.

Evet bir ajansta varolabilmenin, tutunabilmenin yolu malesef bunlardan geçiyor. İşin en ilginç tarafı ise bu işin stresine nasıl dayanabileceğinize dair hiçbir fikrimin olmaması.

Bölüm2’de görüşmek üzere.

Leave a Reply

6 comments

 1. blank

  Murat Şentürk

  Benzetme doğru mudur?
  Yer: A.B.D
  Yıl:1750
  Köle olarak alınılmıştır.

 2. blank

  Mervekurtulus

  Bir stajyerin basina gelenler adi altinda bir yazi da bekleriz 😀

 3. blank

  Senior Stajyer

  Onu ben yazacağım:)

 4. blank

  Delisin

  Ha ha, iyiymiş ya. Demek ki yaratıcı dünyada işler hep aynı. Zamandan bağımsız ama bi o kadar dar zamanlı, mekan bağımsız ama ajansta yatma drecesine geliyosun. I love creativity 😉

 5. blank

  ilayda

  Bölüm 2’yi merakla bekliyoruz 🙂

 6. blank

  Seray Çırak

  Ben de bunun Event Ajanslısını mı yazsam diye düşündüm, insanları üzmekten vazgeçtim sonra. :/