blank

Reklam ajansları denilince şüphesiz ilk aklan gelen departmandır kreatif departmanı. Hep merak edilmiştir yaratıcı ekiplerin yaşam tarzları. Durum böyle olunca yaratıcı grup üyelerinin kendilerine yüklemiş oldukları aykırılık misyonu da kendiliğinden ortaya çıkıveriyor. Öğle aralarında içtikleri kahveden, kılık kıyafetlerine kadar hemen hemen her konuda ağız birliği etmişlercesine birbirlerine benzerler…

Tam bu noktada reklamcılık kariyerine yeni başlayacak stajyer arkadaşlara(hemcinslerime) diğer reklamcı abilerine benzememeleri, onları taklit etmemeleri için nasıl giyinmeleri konusunda birkaç naçizane tavsiyem olacak. 🙂

Salaş giyinmeyin. Reklam yazarı, sanat yönetmeni abilerinizin zaten iyi giyinmekle yakından uzaktan ilgili olmadıklarını ilk bakışta göreceksiniz. Bununla birlikte “Reklamcıyız abi salaş takılıyoruz” yalanına kendilerin inandıkları yetmezmiş gibi sizi de inandırmaya çalışacaklardır. Sakın bu oyuna gelmeyin.

Rengarenk jean’lerden uzak durum. Yaratıcı ekipteki hemcinslerinizin vazgeçilmez parçalarıdır renkli jean’ler. Özellikle bebe kakası rengi diye tabir edilen ve bu tabiriyle neredeyse reklam jargonuna yerleşecek bu tarz jean’lerden uzak durun. Jean dışındaki diğer tüm slim fit pantolanlardan giyin, ajanstaki tekdüzeliğe son verin.

Kareli gömleklerinizi imha edin. Evet yine kreatiflerin vazgeçemedikleri, her sezonun(yaz-kış) hit parçalarındandır bu tarz gömlekler.(Oduncu gömleği olarak da bilinir.) Siz smart, daha şık gömlekleri tercih edin ve hangi gömleği giyerseniz giyin yaka düğmesine kadar ilikleyin. Bu ajansta farkındalık yaratmak adına size yardımcı olacaktır.

T-shirt giyerken dikkatli olun.T-shirt giymeye karar verdiyseniz özellikle baskılı olanlarından kaçınmaya çalışın. Dolabınızda daha sade t-shirt’ler bulundurmaya gayret gösterin ve mutlaka giydiğiniz t-shirt’ü bir hırka, bir ceket ile tamamlayın.

New Balance’lar çöp kutusuna. Sizin de gözünüzden kaçmayacaktır ajansta. Junior’ından, kreatif direktörüne 7’den 70’e herkesin ayağında göreceksiniz bu spor ayakkabıları. Bu hataya düşmemek için spor ayakkabı dahi giymeyin. Oxford modelleri tercih edin. Sizi diğerlerinden ayıracaktır.

Deri çanta takın. Maalesef çanta seçimiyle ile ilgili sizi yaratıcı ekipten ayıracak bir alternatifimin olmaması deri çantanın değişilmez büyüsünden kaynaklanıyor. Yalnız siz seçiminizi ikinci el deri çantalardan yana kullanın.

Seçimlerinizdeki ilham; retro. Eskiye dönük moda çizgilerini günümüze uyarlayın, geçmişin izlerini taşıyın.

Sonuç olarak; benim tavsiyelerimi(!) bir kenara bırakalım ve bu yazıyı en ılımlı ifadeyle özetlemeye çalışalım: “Tuhaftı.”

Leave a Reply

5 comments

 1. blank

  Merve Kurtuluş

  çıplak gitsek ajansa ne prim yapar haa. öff amma da yaratıcı herif giyinmeyi unutmuş.

 2. blank

  songul

  gömleği yaka düğmesine kadar iliklemek mi işte bunu yapamazsın çünkü ajans stresi, müşteriler ve ne yaptığını anlayamayacağın bi o kadar saçma insan varken o düğme açılır yoksa nefes darlığı cekerek ölürsün 🙂

 3. blank

  duygu

  bu modanın tek kuralı acayip şekilde giyinmektir, tip tip giyin millet seni yaratıcı sansın kuralı

 4. blank

  Bedrettin

  Duygu, o kadar tip giyinen insanın içinde normal giyinirsen en tip giyinmiş insan sen olursun. O zaman da seni yaratıcı sanarlar 😉

 5. blank

  Kreatif olmak her anlamda sıradışı olmayı baskılıyor insanlara. Şunları yapmayın demekte çok doğru gelmiyor bana. Kendinizi enerjik hissetmek için renkli giyinen bir kişiliğiniz varsa onu yansıtın gitsin.