Reklamcılıkta Pişti Olan İşler-1 [Esinlenmek mi? Çalmak Mı? Tesadüf mü?]

blank
blank

Teknolojinin gelişimi ile dünyada olup biten her şeyden saniyesinde haberdar olabiliyoruz. Muhteşem bir tüketim var ve her gün bu tüketime ayak uydurmak zorunda olan biz reklamcılar, dünyadan ve sektörden ne kadar haberdar olabiliyoruz?

Bu döngüde zaman kaybına yer yok. Daima takip peşinde ve her şeyden haberdar olmalıyız. Bu hız çağında her geçen gün çember daralıyor; yapılan işler birbirine benzemeye başlıyor. Bu durumdan kurtulabilmek için artık hem iyi bir araştırmacı hem de sağlam bir hafızaya sahip olmak lazım.

Yapılan her yeni reklam kendinden önceki reklamın gölgesinde kalır az ya da çok. İşte bundan en az etkiyle kurtulabilmek reklamcının elinde… Ne anlatmak istediğime aşağıdaki işlere bakarak siz karar verin.

(Sözün özü, Fikirçok.net’te dillendirilen hiçbir iddia, iftira atmak ya da ajansların itibarlarına gölge düşürmek amacıyla değil, aksine bu ajanslar ya da kurumlar tarafından mağdur edilmiş kişilerin sesini duyurabilmeleri adına gazetecilik ilkeleri gözetilerek yapılmaktadır. Basın özürlüğü nezdinde ve haberin yayılma-duyurulma ilkeleri çerçevesinde bize farklı kaynaklardan ulaşan bilgileri sitemizde yayınlayıp mağdurun sesini duyurmaktan başka bir amacımız yoktur. Var olan bir vakanın duyurulması görevini üstlenmekteyiz. Kurumların itibalarını zedelemeye yönelik herhangi bir amacımız olmadığı gibi Fikirçok.net dışında paylaşılan hiçbir yorum ve yazı bizi bağlamaz.)


BMW X5-2003                                                                         Volkswagen Toureg-2006

Ajans: Leo Burnett(Norveç)                                                 Ajans:Medina Turgul DDB(Türkiye)

Medina Turgul DDB (Türkiye)

 


 

Kraft Acı Ketçap–2005                                                          Calve Acı Ketçap–2008

Ajans: Ogilvy (Almanya)                                                           Ajans: Lowe(Türkiye)

Ajans: Lowe (Türkiye)Land Rover–2005                                                                  KTM off-road Motorsiklet–2009

Ajans: Ogilvy (Meksika)                                                           Ajans: DDB&Co İstanbul(Türkiye)

Ajans: DDB&Co İstanbul (Türkiye)Mitsubishi Lancer–2002                                                     KTM Ralli Motorsiklet–2012

                   Ajans: BBDO (Şili)                                                        Ajans: DDB&Co İstanbul(Türkiye)

Ajans: DDB&Co İstanbul (Türkiye)


 

Citroen Picasso – 2003                                                 Hyundai Getz – 2005

Ajans: Euro RSCG (Brezilya)                                        Ajans: Ceteris Paribus (Türkiye)

Ajans: Ceteris Paribus (Türkiye)


Leave a Reply

22 comments

 1. blank

  ohanessburg

  :S:S:S güvendiğim dağlara karlar yağdı, ya belki tesadüftür ama çalma çırpma yoktur bence

 2. blank

  songul

  Yuh ya bunlar pişti falan değil direk çalmışlar adamlar

 3. blank

  ali

  Heralde bunlar bizi keriz sanıyo aradan zaman gecmiş hatırlamazlar diyip böyle yapıyorlar sonra da en cok odul bizde en yaratıcı biziz diyolar

 4. blank

  onur

  Bu tarz olayların başlangıç noktası okul. Kimler gördük “birebir esinlenip” işler üreten. Aynı kafada devam etme cesaretleri, o zamanlar itin g… sokulmadıkları için heralde.

 5. blank

  pelin

  Bu işler özelinde konuşmuyorum ama çok rastlanmasa da tesadüfi olarak aynı fikrin oradaki ve buradaki adamın aklıma farklı zamanlarda geldiği oluyor. Tecrübeyle sabit. Bu noktada ilk bulan mı yaratıcıdır yoksa bulunmuş olduğunun farkına varmadan o fikri icra eden de yaratıcı sayılır mı ikilemine davet…
  Ne kadar acıdır evreka çığlıkları atan ekibin sonra ads ofthe world hüsranına uğraması…

 6. blank

  Senior Stajyer

  @pelin: Kesinlikle katılıyorum. Bir stajyer olarak bile defalarca kez başıma gelen bir durum. Buldum diye gözyaşları dökerken ‘yapılmış canım o’ çıkmazına düşmek ve yaşanan hayalkırıklığı. Bence şu işlerin hiçbirinde art niyet yok, biraz dikkat eksikliği var gibime geliyor.

 7. blank

  dilara

  bu kadar masum olamazlar ama demi? Bir bit yeniği illaki vardır canslarım benim;)

 8. blank

  Reklam Ejderi

  @pelin @seniorstajyer @dilara O zaman söz hakkı ajanslarda

 9. blank

  aylavyu

  bu arada bir de KTM Ralli Motorsiklet – 2012 (Mitsubishi Lancer – 2002 pistisi) lürzers’ archive’e kapak olmustu, yuha! :))

  Bakınız burda

 10. blank

  aylavyu

  nasil art niyet yok? 🙂 yani tum pistiler birbirinden tamamen farkli ajanslardan gelse neyse, ama 3 kere ayni ajans soz konusu olunca, bence art niyet vardir 🙂 ART niyet 😛 kopyalamak ve o kopyayla lürzers’e kapak okmak da sanat hani.

 11. blank

  Senior Stajyer

  @aylavyu: DDB&CO şu ülkenin ender ajanslarındandır bence. Onlara laf edene kadar ne ajanslar var sırada:) DDB 3 işle bu listede yer alması talihsizlik olmuş.

 12. blank

  aylavyu

  mesaj’i aldim senior :)))))

 13. blank

  Reklamcı

  DDB&Co.’nun çalışma tarzı budur arkadaşlar. Büyük ajanslarda çalışan hemen hemen herkes bilir bunu. İnanmıyorsanız gidin staja başlayın orada. Bakın bakalım işler nasıl yürüyor. Sizce insanlar umursuyor mu fikrin çakma olmasını? Hayır. Alacakları ödüle bakıyorlar. Kimse umursamıyor. Bunun en büyük örneğini size söyleyeyim. KTM’nin 2012’de Archive’ye kapak olan işini henüz daha kapak olmasına 1-2 ay varken derginin yöneticilerine mail atarak bildirdim ben. Sizce kimse umursadı mı bu durumu? Cevap yine aynı, HAYIR! Bunları bilin diye söylüyorum. Yarın öbür gün DDB’ye giderseniz, karşınızda iki seçenek olacak. Ya tüm gün neyi nasıl çakarız diye internette gezeceksiniz ya da orjinal bir şeyler bulmak için deliye döneceksiniz.

  Bu arada “Senior Stajyer”, DDB&Co. laf edilmesi gereken ajansların en başında gelir. Bu listede olması ise talihsizlik değil. Tamamen Karpat Polat’ın yarattığı xxxx bir ajans düzeninin sonucudur.

 14. blank

  grouphead

  DDB&Co çok ödül aldığı için önde gelir diyorsan bence yanlış. Etik ilkeleri yok bence. Ghost iş bile artık kabul görürken, sırf bir fikri uygulamak için gidip müşterili bulur. Ödüllük kurutemizleme fikri bulduktan sonra gidip kurutemizlemeciyle sözde anlaşma yapan bir ajans. tahlihsizlik değil aslında onlar da farkında. bu kadar çok ödül kazanan ajans, nasıl olur da daha önce ödül almamış işleri bilmez… Eskisine bakıp yenisinde daha iyisini yapıyorlar. “Dank” işleri de o şekilde.

 15. blank

  grouphead

  “…ödül almış işleri bilmez” olacaktı. yanlış yazmışım.

 16. blank

  songul

  @reklamcı iyi özetlemişsin olayı

 17. blank
 18. blank

  Mehmet Ali AYDIN

  Fotoğrafları biraz daha küçük koyaydınız bence.

 19. blank

  evo

  Marka’nın AtlasJet, Avis esintisini unutmayalım.

 20. blank

  Sana ne!

  Reiz bak tamam! Burada anlaştık, bunlar birebir çakma. Sağ ol!

 21. blank

  Seninle tanışmak istiyorum (sana ne) nick’li kardeşim. Twitter’dan ulaş bana.

 22. blank

  coldybloody

  Calve Acı Ketçap – 2008 Lowe imzalı işin yapıldığı sırada Lowe de okul yüzünden zorunlu staj yapıyordum. O zamanlar iş kapmak için çalışan stajyer bir metin yazarı adayı arkadaş vardı. Böyle zayıf kel anadoludan gelip İstanbul’da yaşam savaşı veren biri… Stajının son günlerinde (artık parası kalmadığından ya iş verirler ya da giderim triplerinde) bu fikri bulduğunu söylemişti, ajansta baya da tutmuştu. Hatta bir sanat yönetmenide işe sahip çıkmıştı ve benim fikrim diyerek yarışmaya (sanırım kristal elma) onun adıyla gönderilmişti. Stajyer metin yazarı adayı arkadaşta baya bir bozulup kendi fikri olduğunu anlatmaya çalışıyordu millete 🙂 Nasıl mağdurları oynuyor anlatamam. Tabi iş ödül aldımı bilmiyorum ama şimdi bunu görünce oldukça ürperdim.

  Demekki işi kapmak için çalışan kel stajyer arkadaş çaktırmadan çakmış, çakandan da ajansın kadrolu çalışanı çakmış… İşin komik yanı çakan stajyerden çakan çalışan o sırada işin zaten çakılmış olduğunu bilmiyordu 😀 evdeki bulgurdan olmak bu olsa gerek…