blank

Mercedes Tavuk Reklamı

Gelin bir de olaya bu pencereden bakın. Nasıl mı çıkıyor bu yaratıcı fikirler, ‘hass…” dedirten işler nerden mi türüyor? Hepsini açıklayacağım gençler sakin olun ama önce esinlenmek ile çalmak arasındaki farkın iyi anlaşılmasından emin olmak istiyorum.

Çalmak: Türk reklam sektöründeki sözüm ona büyük abilerin master degree seviyesine geldiği ata sporu.

Esinlenmek: Mercedes’in yaptığı bu iş. Göz yumulur, güzel kotarıldıysa alkışlanır.

Şimdi, gelelim Mercedes’in bu tavuklu işine. İşin yaratıcı sürecini merak eden gençlere hemen kısaca özet geçiyorum. Sinemaya olan aşırı ilgim ve sevgim yüzünden, vakti zamanında youtube’da çok izlediğim bir video var idi. Bilirsiniz ki steadicam denilen bi’ icat var bu sektörde. Sarsıntısız ve stabilize görüntüyü sağlamak için gavur abilerimizin geliştirdiği çılgın alet.

Bu alet o kadar pahalı ki, senin benim gibi garibanlarda home-made kafasında seyredip evde yapmaya çalışırlar bu aleti. Sonuç olarak steadicam yapmak isteyen bir kişi kesinlikle tavuktan esinlenir, esinlenmelidir.

Google ya da youtube’a Steadicam Chicken yazdığınız takdirde yıllardır güzelim tavuklara nasıl eziyet edildiğini görebilirsiniz.

Bakın bu video ecnebi bi abimiz tarafından 5 sene önce yüklenmiş. Bu abimiz gibi nice abiler harab olmuş bu yolda, nice videolar çekip nice upload’lar yapmışlar youtube’a…

Gelelim finale;

Mercedes ajansa brief’i (ne istediğini vs.) postalar. Ajans postayı alır. Hasss… der. Yazarlar internete hücum eder ve hasbelkader bu videolardan birine rastlanır. Bu sefer bütün ”has..tir” ler mutluluktan çekilir, gözyaşları mutluluktan akar. Yaratıcı kıvılcım bulunmuştur ve yapılması gereken son şey ise bunu Mercedes’e uyarlamaktır.

Dikkat edilmesi gereken ince husus bu işin ticari anlamda daha önce yapılmamış olmasıdır. Yapılmışsa eğer çakma olur, çalma olur, Türk işi olur, Türk ekolü olur.

Ondan gayrısı esinlenmedir, kıvılcımdır.

Bu işi de çok beğendim, esinlenilecekse böyle esinlenilsin:

Leave a Reply

2 comments

 1. blank

  mert

  Bayıldım!:) Mercedes ten ajansa brief atanıda ayrıca kutlamak lazım tabi.
  Not: Her fırsatta kopyacılara saf sokma hocam gün gelir seninde başının altından çıkar:) Hem biz hep geriden gelen ülkeler statüsündeyiz yavaş yavaş yani.

 2. blank

  Senior Stajyer

  Yahu takılma brief atana sen. Ha Mercedes atar ha ajansın içindeki strateji atar sen mevzuya gel Mert kardeşim.

  Laf sokmak bizde ata sporu, neyleyim…