blank

Reklamlardaki laz modası ve Bien Kruvasan Reklamı

Nabaysun sayın reklamcı?

Bu sıralar reklamlardaki modalara takıldım. İlk yazım göz doyurma sırasının kadınlara geldiğinden bahsediyordu. Bu sefer de laz modasına değdireyim istedim…

TTNet’in Binnur Kaya’ya horon teptirmesine şaşırdım desem yalan olur. Şener Şen’e rap yaptırmışlıkları da var sonuçta. Karadeniz bölgesinde TTNet kullanımının düşük olduğu bir araştırma geçtiyse ellerine, kullanımı arttırmaya çalışıyor olabilirler diye düşündüm. Horonlu, balıkçılı TTNet’ten hemen sonra yayınlanan Bien Kruvasan’la derdim daha büyük ama.

Bien Kruvasan reklamlarını hepiniz görmüşsünüzdür. Gördüğüm ilk anda Senior Stajyer’in tweet attığı başı sıkışan reklamcı zarı aklıma geldi. Her fıkrada saflıklarından dem vurulan laz cemiyetini “alışkanlık yapacak” avrupa menşeili bir hamur işi için kullanmak ne kadar yaratıcı olmuş uzun uzadıya tartışmaya gerek yok. Çünkü olmamış! Yabancı kızımızın kruvasan demesini kuru-soğan şeklinde çevirdikleri an benim için kruvasanın avrupai algısı bitti desem yeridir. Ah biraz hayat tarzı satmaya başlasanız artık ne olur! Her kruvasan yediğimde aklıma kuru fasulye gelmeye başladı, tebrikler.

Filmin çekimlerini, ışıklarını, renklerini ve dekoru(garsonların kebapçı kıyafetlerine değinmedim bak) oldukça başarılı buldum. Sanat bölümü iyi çalışıyor diye pohpohlayacaktım ki aklıma duraklara asılmış afişler geldi. O yumuşak renkli, bahar gününü anımsatan reklam filminin peşinden özçiğköftecioğulları afişi gibi kırmızılar falan koyduğunuz afişe şöyle bir uzaktan baktınız mı? Baktınız ama miyopsunuz değil mi ? Belli.

“Bien” kelimesini bir araştırayım dedim bakalım ne demekmiş. Ne çıktı dersiniz? İyilik, hayırlı iş, mülk ve servet… Bir kruvasanda aradığım bütün özellikleri barındırıyor. Bravo!

Hadi hepsini yaptınız, acımasızca ağlattınız bizleri. Peki o cebinde kruvasanla gezen oğlanı niye oraya soktunuz ki? Evde taklidini yaparak dolaşsam terliği kafama yerim, işte o kadar itici, işte o kadar evlat olsa sevilmez modunda!  Aaağbicim kız kruvasan istiyo yeaaa…

Bu reklamdan sonra o kruvasanı çıkış fiyatı olan 1 liradan fazlaya satabilirseniz(ki hedef kitle konusuna biraz daha çalışsaydınız bence satabilirdiniz) o zaman elinizden öpeceğim.

Sonuç olarak bu ürünün akıbeti ne olacak söyleyeyim mi? Bien Kruvasan bu ay çok satacak. Mart ayında satışlar yarıya düşecek. Yeni “alışkanlığımız” seneye yok olacak. “Ay bir deneyeyim bu neymiş” diyen anneannelerimiz nisan ayında Petit Beurrelerine geri dönecekler. “Amacımız kısa sürede voleyi vurmak, alışkanlıktan bize ne” diyemezsiniz. Sloganınızı tükürüklerim o zaman.

İnsanlar bir ürünü, o markanın kendilerinde hissettirdikleri için alışkanlık haline getirirler. Alışkanlık kazandırma bir anlık ‘ehehe’ dedirtmekle değil bir yerden duygu yakalamakla olur. Herhangi bir laz fıkrasından bile daha kötü olan bir senaryoya iki kere güldükleri için değil.

Ben bugün gidip Hanımeller Asorti alıyorsam anneannemi hatırlattığı için alıyorum. Kime sorsanız gösterir.

Sevgiler

Leave a Reply

20 comments

 1. blank

  Erdem Ömür

  — Bien Kruvasan bu ay çok satacak. Mart ayında satışlar yarıya düşecek. Yeni “alışkanlığımız” seneye yok olacak. “Ay bir deneyeyim bu neymiş” diyen anneannelerimiz nisan ayında Petit Beurrelerine geri dönecekler. —

  Özellikle yazının bu kısmına Bien Kruvasan’ı denedikten sonra şiddetle katılıyorum. Ya henüz kimse deneyip ne kadar rezil bir ürün olduğunu görmedi ya da kimse kruvasanın ne olduğunu bilmiyor ve kendine bok sürdürmüyor.

  Reklamlardaki Laz modasına zaten diyecek birşey bulamıyorum fakat bu üründe takıldığım tek nokta var. O da ürün algısının yanlış oluşturulması. Bien Kruvasan reklamlarda da gördüğümüz kadarıyla hızlı tüketilebilecek bir market ürünü. Zaten marketlerde de Popkek’lerin yanında duruyor. Ya ürün ambalajındaki bir problemden ya da tamamen ürünün içeriğiyle alakalı olarak ürün paketinden bayat “gibi” çıkıyor. Tabi insanlar kruvasanın böyle birşey olduğunu sanıyorsa ona da diyecek birşeyim yok buyrun yiyin.

  Demem o ki bence Popkek’lerin yanından ziyade marketlerin unlu mamuller ve fırın standlarının yanına konumlandırılsaydı ve insanlar doğru düzgün evlerine gidip fırınında/ocağında kruvasanlarını ısıtıp yeselerdi çok daha başarılı olurdu ve “işte yeni alışkanlığımız olabilecek bir şey” diyebilirdik. Haçan denedum ordan biliyrum da.

 2. blank

  İsmini Vermek İstemeyen İzleyici

  Reklamlarda klişe kullanımı da bazen gereklidir her reklamdan çılgın yaratıcı bir fikir beklemeye gerek yok diye düşunüyorum.

  Müslüm Gürses’li Çaykur reklamına yakın bir seviyede. İzlemesi zevkli değil, ürüne ne katıp katmadığı başka mesele…

 3. blank

  grouphead

  aslında laz modası diye yorumlamamak lazım. sonuçta kruvasan türkiye’de pek bilinmez. türk halkına bu ürünü satmak için bu tarz bir yol kullanılmış. yani bir şeye fransız kalma gibi, laz da bu işe fransız kalıyor. sonuçta laz karakter sevimlidir ve birçok tiplemesi yapılır. bu işte olmuş, olmayan işler de olabilir. ama sırf laz kullanılmış diye olmamış diyemem.

 4. blank

  ali

  bilinirliği iyi artmış başarılı o bakımdan

 5. blank
 6. blank

  Merve Kurtuluş

  kruvasanın bilinirliliğini arttırmak bu reklamın başarısını ne kadar gösterir emin değilim. sonuçta bien kruvasan al diye bu reklam yapıldı, kruvasan nedir halk bilsin diye değil. mesela geçen gün bien kruvasan reklamını gören bir arkadaşımın annesi gidip uno kruvasan almış(yazımı gördüğü için gelip bana anlattı arkadaş) bunun sebebi de unoya daha fazla güven duymasıdır diye düşünüyorum. kendi markanı aldırmadığı sürece ürünün istediği kadar bilinsin, tekel değilsen bir manası yok bence.

 7. blank

  ali

  o zaman senin mantığınla yapılan ne sigorta ne telekominkasyon reklamları hiç biri tekel konumunda olamadığından anlamsız sonucta.misal çikolata reklamı yaparsın herkes çikolata ister ve marka baslıca çikolataya yönlendirir sonra kendi markasına yönlendiriir. burada ilk adım basrılı olmus ki gidip kruvasan almıs kişi.

 8. blank

  Merve Kurtuluş

  iyi de çikolata veya sigorta türkiyede bilinmeyen bir şey değil ki bilinirliliğini tartışalım. sen damak reklamını görüp canın çektiğinde gidip snickers almıyorsun sonuçta. hangi reklam sana git al diyorsa gidip o markayı alıyorsun. burada durum tam tersi olmuş. benim markama gelsin bak ben kruvasan yaptım derken gidip tek rakibinden kruvasan alıyor. ayrıca şu an reklamın yaratıcılığını da tartışmıyoruz, stratejisini tartışıyoruz. ne kadar konuşursak konuşalım briefi bilemeyeceğimize göre stratejiyi tartışmaya da gerek yok bence. evet yaratıcı değil ama kruvasan artık biliniyor o zaman başarılıdır gibi bir sonuca ulaşırsak hitlerli biomen de çok başarılı bir reklamdır diyebiliriz.

 9. blank

  songul

  peki merve ben briefi(en iyi brief kısa olandır) vereyim ürün:kruvasan pek bilinen bir ürün değil türkiye pazarına giriyoruz hadi bakalım sen ne yapardın fikrin ne bu kadar eleştirdin reklamı senin yaratıcılığını görelim o zaman.

 10. blank

  Merve Kurtuluş

  yorumun gerçekten çok komik farkındasındır umarım. bir de parkta birbirimizin saçını çekersek tam olacak. şu anda size senaryo yazacak değilim, oyun oynamak için de cevap vermiyorum ancak bu kadar alındığınıza göre bu reklamı çıkaran ekipten olduğunuzu düşünmeye başladım. çıkan işe çok da şaşırmak gerek. şu reklamı savunabiliyorsanız vay türk reklamcılığının haline…

 11. blank

  reklamyazarı

  @songul ve @ali nin yorumlar oldukça komik. bien ajansından ya da bien’in pazarlama departmanındansınız herhalde siz? Bu işi bu kadar çekinmeden savunabildiğinize. Bien reklamı kadar aptal bir reklamı heniz araplar bile çekmedi.

  @merve; bence polemiğe girme yazın gayet önemli bir noktaya değinmiş ki eleştiriler var yazına karşı. güzel yazmışsın. sen yazmasan ben yazardım..

 12. blank

  Merve Kurtuluş

  teşekkürler reklamyazarı, bu saatten sonra gerçekten cevap vermeyeceğim dediğin gibi.

 13. blank

  songul

  senin senaryo yazmana gerek yok zaten.işte bir kahraman genç reklamcı adayı daha sen gelip düzelteceksin türk reklamcılığını (ben ve benim gibi düsünen nice genç reklamcı arkadaslarım var biz doğrusunu biliriz diye cvp yazmada)ben reklamı savunmadım bu kadar yorumu okuyunca senin fikrini öğrenmek istedim.Ayrıca sadece yorum yaparsan futbol yorumcusundan da farkın olmaz sonucta onlarda yorumluyo ama icraat yok.

 14. blank

  songul

  reklam bilimle değil duygularla mı yapılır? vay haline

 15. blank

  fikircoknet

  Arkadaşlar bu platform içinde herkes istediğini istediği şekilde söylemekte özgürdür. Yalnız bir şartla; kişisel sataşmaların ve atışmaların olmadığı müddetçe.

  Songül Hanım, istediğiniz yorumları ve eleştirileri içerikle ilgili kaldığı müddetçe dilediğinizce yapabilirsiniz. Bu yazıyı beğenmediyseniz, kendi düşüncelerinizi yansıtan ve bu yazıya cevap niteliği taşıyan bir yazıyı siz de yazıp bu platformda yayınlayabilirsiniz.

  Reklamyazarı, karşılıklı diyologa giren yorumlar normalde blogmuzda onaylanmıyor. Bilgilerinize, bir dahaki durumlarda yorumlar yayınlanmayacaktır.

  İçerikle ilgisi olmayan, içinde bir fikir ya da görüş olmayan yorumlar editörlerimiz tarafından incelenerek artık onaylanmayacaktır.

  Saygılarımızla
  Fikircok.net

 16. blank

  knoxious

  hedef kitlenin gozunden dunyayi goren iyi reklamciliar oldugu kadar, iyi elestirmenler de varmis!
  aklimdan gecen her seyi (ve buyuk bi ihtimalle bircok kisinin de aklindan gecen her seyi) ancak bu kadar net bi bicimde anlatabilirdin:)
  gagana saglik!

 17. blank

  savaş yeşildağ

  Bien kelimesinin anlamı sözlükte server vb. gibi şeyler olabilir ama fransızcada bien – iyi anlamına gelir ve nasılsın sorunun yanıtı, yada nasıl sorunun yanıtıdır bien yani iyi.

 18. blank

  elturco78

  aslında reklamlardaki en başarılı laz karakteri de budur, hakkıyla karadeniz şivesini yapabilen 2 kişi varsa oyuncu olarak biri de bu arkadaştır…diğerleri gibi çakma uyyyyy, vıuyyyy, uşşşaaağum diye konuşarak adamı cinayete teşebbüse zorlamaz…kruvasan ise zamanında oteller de çok severek yediğim ve keşke her pastanede, börekçide olsa dediğim bir ürün, reklamdan sonra bakalım tadı tutmuş mu diyerek aldığım ve ilk ısırıktan sonra ofisin terasında martılara hediye ettiğim büyük bir hayal kırıklığı…reklam klasik türk!!! yaratıcı reklam ajansı ürünü fakat isterse dünyanın en iyi reklamı olsun, mal dandik olduktan sonra reklam en fazla rakiplerine yarayacaktır.

 19. blank

  Nur

  Sevgili reklam yazarı, sizin de söylediğiniz gibi burada herkes mantıklı ya da mantıksız, sizin fikrinizle eşdeğer olan ya da olmayan bir şeyler yazabilme hakkına sahip ki bu platformu güzel yapan da budur. Buradaki farklı görüşleri okuyabilmek kendi fikirlerimiz açısından değerli. Yalnız yorum yaparken, eleştirirken biraz daha hassas olmalıyız diye düşünüyorum. “Bien reklamı kadar aptal bir reklamı henüz araplar bile çekmedi.” gibi başka bir ulusu aşağılayıcı bir yorumu yakıştıramıyorum hiçbir insana.

  Saygılar

 20. blank

  durumvahim

  Bence bien kruvasan yazısı gayet mantıklı ve yerinde yalnız son yorumun sahibi Nur’a katılıyorum. Reklam yazarının tutumu ve üslubu tatsız. Platform güzel, isteyenin istediğini söyleyebildiği ender platformlardan. Bu yüzden beğenmesek de aslında o da kendi görüşüdür.