blank

Bütün reklam dünyasını değil, sadece bu siteyi biraz inceleseniz bile reklamcılık dediğimiz olayın artık eskisi kadar basit olmadığını, “yapılmamış” olanı bulmanın iyice zorlaştığını, müşterinin de artık iyice doyduğunu bu yüzden de her verileni almadığını öğrenebilirsiniz…

Böyle olunca da reklamcılar-pazarlamacılar oturuyor yepisyeni fikirler düşünüyorlar. Soru şu: İnsanları nasıl şaşırtabiliriz? Artık reklam şaşırtmaktan geçiyor çünkü. Mesaj vermek, doğru bir reklam çekmek yeterli değil. Herkes yapıyor onu. Artık ürünün farklılaşmasından ziyade reklamın farklılaşması-mecranın arttırılması daha önemli.

Bu şaşırtma temalı reklamlardan en sevdiğim Amerikalı bir mixer reklamıydı. Onu eklemeyeceğim. Reklam şöyle: Viral video kendisi aslında. (Gerçi neye viral deyip neye demediğinizle alakalı olarak “internet reklamı” da diyebiliriz.) Ürünümüz mixer, sloganı da “Her şeyi karıştırır”. Mixer reklamından ne bekliyoruz? Meyve, sebze karıştırmasını değil mi? Değil. Adamlar mixere iPhone atıyorlar. Hayatında hiç mixerde parçalanan iPhone gördün mü? Hah, işte sen ben gibi görmemiş milyonlarca kişi bu reklamı izliyor ve paylaşıyor.

Sizlerle paylaşacağım reklam ise Audi RS4 Avant reklamı. Arabalardan anlamayan sıradan bir hatun kişi olarak benim bile dikkatimi çekmiş olan ve  Facebook’ta elimi paylaş butonuna sürükleyen bu reklam “şaşırtmak” konusunda ve yeni bir şey yapmak konusunda oldukça başarılı. Üstelik mesajını da iyi  vermiş. Paintball’u kullanarak “manevra yeteneği” konusunun yanı sıra “genç,  dinamik, enerjik, maceracı, cesur” gibi kelimelere de vurgu yapmışlar  çaktırmadan. Bizimse gördüğümüz birbiriyle Paintball oynayan iki araba.  Sitemizin “Arak ve Esin Reklam Belirleme ve Lanetleme Timi” tarafından da  kontrol edilip orijinal olup olmadığının tasdiklenmesini arzu etmekteyim.

 

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    demir

    dayanamayım yorum da yer verdiğiniz o seri audi’ye 5 çeker 10’a katlar bence:) onla ilgili bir yazı yazsanız ne güzel olurdu