Siz Daha Bulaşmadınız Mı? [Harlem Shake Çılgınlığı Durdurulamıyor]

blank
blank

Bu aralar Facebook’u açtığınızda arkadaşlarınızın paylaştıkları arasında onu fark etmemeniz imkansız. O, yani “Harlem Shake“, dünya çapındaki yeni çılgınlığımızın adı.

Tarih 2 Şubat 2013…

Filthy Frank adında bir amatör komedyen Youtube’a “Harlem Shake Yapın!” çağrısıyla bir video koyuyor.

Tarih 19 Şubat 2013…

Orijinal video 11 milyondan fazla görüntülenmiş durumda. Bu videoya cevaben hazırlanmış video sayısı 50.000’e yaklaşıyor. Bu 50.000 video içerisinde Norveç Ordusu, Amerika’nın ünlü programlarından Today Show’un yapım ekibi, Sports Illustrated ekibi yanı sıra memleketimizden ODTÜlüler, Bilkentliler, Koçlular gibi birçok üniversiteli var. Bir de bunun yanında biraz montaj, biraz yaratıcılık ile Barack Obama’dan tutun da çamaşır makinasına kadar Harlem Shake yapmamış kişi/eşya kalmamış gibi görünüyor.

İnternet sayesinde bu ve benzeri çılgınlıklar artık o kadar hızlı yayılıyor ki, daha 2 hafta önce çıkmış bu akımdan nefret edenler bile var! İzlediğiniz ilk 3-4 videoda eğlenirken sonrasında “İnsanlar bunu neden yapıyor?” diye soruyorsunuz kendi kendinize.

Çağımızın hastalığı can sıkıntısı, o yüzden bu tarz ilginçliklere sarmaya başladık. Bir de bunu dünya çapında yapabiliyor oluşumuz bize kısa süreli de olsa küresel bir eğlence sunuyor diyebiliriz. Bu furyalarda “anlamsızlık, gereksizlik, serbestlik, saçmalık” gibi sıradan bir günde hayatınıza bulaştırmayacağınız kavramlar gün yüzüne çıkıyor. Belki de kendimizi daha insan hissediyoruzdur, kim bilir? Arada düzenimizden sıyrılıp, kafayı ayrı koşuya çıkarmak iyi geliyordur bünyemize? Üstelik bunu yaparken yalnız olmadığımızdan, bize deli diyenler de en az bizim kadar deli olduğundan, bu furyaların parçası olmak daha kolay ve daha eğlenceli geliyor.

Planking ile başlayan “günlük hayatın orta yerinde yapılan ufak çılgınlıklar” arasına en son Gangnam Style eklenmiş, bütün dünyayı 2012’nin ikinci yarısında kasıp kavurmuş, adını duymayan kalmamıştı. Öyle ki, Gangnam Style çıktığı esnalardaki furyamız olan Ai Se Eu Tu Pego’yu hemen unutuverdik. Gangnam Style reklamlarda bile kullanıldı, hatta biz bile Turkcell Style olarak kullandık.

Son olarak Gangnam Style, Psy’nin bizzat oynadığı ve Amerika’nın en çok TV izlediği gün olarak kayıtlara geçen SuperBowl finalinde Wonderful Pistachios reklamında görüldü. Muhtemelen Gangnam çılgınlığının sonu bu reklam olacaktır. Gangnam’ın pabucunu dama atan ise Baauer adındaki müzik yapımcısının ürünü olan “Harlem Shake” şarkısı olmuşa benziyor.

Harlem Shake’i reklam için hangi markalar kullanacak? Bu furyanın ömrü Gangnam Style kadar olacak mı? Bunlar önümüzdeki günlerde cevabını alacağımız sorular. Gözümün önünde beliren, A4 kağıdına Times New Roman ile kocaman puntolarla yazılmış “HARLEM SHAKE KASKI GELMİŞTİR!” yazısı beni biraz ürkütse de, sorularımızın cevabını beklerken biz de anlamsızca dans edelim ve eğlenelim bence.

Yazının Videosu: Tabii ki Best of Harlem Shake 🙂

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  Pelin Ergün

  Muhteşem bir self-advertising örneği:)
  Markaları bilmem de ben ofistekileri gazlıyorum haydi yapalım şunu, çekelim bir harlem shake videosu şanımız yürüsün diye de, pek umut yok:(

 2. blank

  Seray Çırak

  con los teroristas :)…… do the harlem shake 🙂 (; o.O 😮 😀

 3. blank

  deniz birkan

  yazı arşivlik olmuş faydasını gördük, ellere sağlık