Grand Prix’li Reklam Coca Cola Coke Hands [2012’ye damgasını vuran iş]

blank

Tüm dallar bir yana, outdoor ve print bir yana. Çünkü bir sorunu, tek bir karede çözme şansını size sadece outdoor ve print verir. Bu yüzden basın ilanı düşünmek ya da yaratıcı bir outdoor fikri bulmak için kafa patlatırken daha fazla zevk alırım. Maddi getirisinden öte bolca prestij sağlar biz reklamcılara. İyi bir görsel fikrin de metinle kirletilmemesi gerektiğini söyleyenlerin kabilesine mensup olduğumu belirterek konuya gireyim hemen.

Millet, Coca Cola’nın bu işine grand prix verdiler geçen sene. İsmi ‘coke hands‘.

İşin önünde şapka çıkartıyorum. İyi bir fikir olduğunu kabul ediyorum ama Cannes’da outdoor dalında grand prix çakmasına ise hala mesafeliyim.

Bu fikri bulan kardeşimiz daha 19 yaşında. Merhum Steve Jobs’un o ünlü silüet tasarımını yapan da bu arkadaş. Bunu facebook’ta kapak fotoğrafı yapmadım diyen kişi çok azdır herhalde. Çoğu çevrelerce ‘genius’ olarak adlandırılmış bir kardeşimiz kendisi.

Ogilvy Shanghai’daki abiler de fark etmişler bu durumu ve Jonathan Mak adlı kardeşimize ‘yap bakalım koçum’ demişler. Adam grand prix almış ama hala tumblr mı kullanıyor demeyin, aşmış artık bu kardeşimiz!

Çok temiz görsel, iyi bir fikir yalnız ödül konusunda şüphelerim var. Lobiciliğin de büyük bir etken olduğu gerçeğini aklımızın bir köşesine koyarsak hele…

coke-hand

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    reklamcılıköğrencisi

    Coke Hands çok iyi ve sade biçimde coca cola ruhunu yansıtıyor, en beğendiğim işler arasında da yer almakta zaten. Ödülü hak ediyor.

  2. blank

    tasarımcı

    Buna vermeyecekler de bana mı vercekler! Tartışmaya bile gerek yok