En nihayetinde ülke olarak gerçekten viral niteliği taşıyan bir iş çıkarmayı başardık. Bu işi viral video kategorisine direkt olarak  sokmak yanlış olur aslında. Reklam filmi amacıyla çekilip büyük beğeni topladıktan sonra viral video niteliği kazanan işler arasında değerlendirmemiz gerekiyor…

Alametifarika tarafından çıkarılmış bir iş olan, Kobe Bryant ve Messi’li THY reklamı tüm dünyada 100 Milyon izleyici sayısını çoktan geride bıraktı. Şaka gibi geliyor değil mi kulağa? 100 Milyon!

Öyle ki dünyaca ünlü sosyal medya blogu olan Mashable bile bu başarıyı oldukça afili bir şekilde duyurdu.

Bu reklamı bu kadar başarılı kılan şey neydi? İşte asıl soru bu.

Dünyaca tanınmış yıldızları aynı reklamda oynatması mı? Tabi ki hayır!

THY’nin marka ağırlığı, bu iki yıldız altında ezdirilmeden en güzel şekilde ancak böyle kurtarılabilirdi ve bu başarılmış. Zaten bu iki yıldıza tonlarca para verilmesinin üstüne bir de mekandı, efektti, aksiyondu gibi şeyler eklenseydi alır başını giderdi bütçe.

Küçük çocuğun bu iki yıldızın tüm şaklabanlıkları ve çabalarını reddedip hostesin sunduğu dondurmayı seçmesi ise hostes üzerinden THY’e kazandırılan bir zafer olarak değerlendirilebilir.

Bu kadar para verilip daha yaratıcı, daha alengirli yollara girilemez miydi diye soranlara ise cevabımız girilebilirdi elbet olacaktır. Lakin bu kadar hassas bir çizgi varken büyük bir risk almaktansa, basitlikle ve sadelikle dünya çapında başarı elde etmiş bir iş çıkartmak ise her yiğidin harcı değildir diyor ve THY’nin bu işini ülkemizden global bazda çıkmış en iyi viral sıralamamızda zirveye yerleştiriyoruz.

Sağlıcakla kalın.

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    Gürhan Bilget

    reklam, pixar’ın one man band filminin ucuz bir taklidi