“Sosyal medya” denildiği zaman bundan hoşlanmayan kişiler olabiliyor. Dijital mecra diyen de var, sosyal ağlar diyen de… Herkesi memnun etmek zor tabii ama hangisini kullanırsanız kullanın herkes aynı şeyi anlıyor sonuç olarak. Ben sosyal medya demeyi tercih ediyorum.

Sosyal medyada özellikle genç profillerde gözüme çarpan bir noktalama işaretleri sıkıntısı var. Aslında yalnızca gençler değil, Türkçeyi düzgün kullanmaya özen göstermeyen her yaştan insanın profilinde bu sıkıntıyı görmek mümkün. Kafalarına nasıl esiyorsa cümlenin sonunu öyle noktalıyorlar. Öyle bir hal almış durumda ki artık cümlelerin anlamını yükleme değil noktalama işaretlerine taşıtıyorlar.

Eğer hayati bir durumdan bahsetmiyorsan ve doğru noktalama işaretlerini kullanmıyorsan dikkat çekmen zor.

Mesela,

–          “!!!!!!11!!1!” geyiği vardır. Adam o kadar önemli olduğunu vurguluyor, o kadar ciddi ki eli shift tuşundan düşmüş artık 1’ler olmuş.

–          “..??” vardır ki derin anlamlar içerek başka bir noktalamadır. Der ki, “Sana bir soru soruyorum tüm duysallığımla. Sorumu soruyorum ve yüzüne uzun uzun bakıyorum. Buna cevap verebilecek cesaretin var mı?”

–          “..” bu iki noktanın ne anlatmak istediği bana gerçekten karmaşık geliyor. Belirsiz olduğu tipinden belli ki nokta ile üç nokta arasında kalmış. Cümleye katılmak istenen derinlik gerçekten çok korkutucu…

–          “ . . . ” ile biten bir cümle görürseniz anlayın ki hayatın anlamı oradadır. Çekin çıkartın o anlamı oradan ve mutlu olun.

Bitmiş cümlenin sonuna koyacağı noktalama işaretinden sonra boşluk bırakma durumu vardır ki bu huy olmuştur artık bazı kişilerde. Mesela, “…cümle sonu ?” “cevaplamadan önce bi’ dur, bi’ düşün, akıllı ol bu soruyu cevaplarken!” Şeklinde anlayabiliriz…

Kardeş cümleler kuranlar var bir de: “…cümle sonu.cümle başı…” arada boşluk bırakmazlar. Ayrımcılığa fırsat vermezler.

bÜyÜk KüÇüK harflerle, tabiri caizse dağlar tepeler oluşturarak yazı yazan insanlarınsa psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum.

Herkesin hata yaptığı zamanlar olmuştur, olacaktır. Dalgınlıkla yapılan yanlışlıklar olmuştur, olacaktır. Bu yazıda bu insanlar değil bu durumları hastalıklı şekilde sürekli yapan insanlar ele alınmıştır. Gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi vardır.

Mutlu günler…

Konuk Yazar: Mehmet Göktepe

Leave a Reply