Yazarı Twitter’da:

Bugünkü dersimiz Viral Reklam Nedir? (Superfresh, çocuğum sen iyi dinle yoksa sınıfta kalacaksın!)

Yani bakın gözümden kan geldi desem abartmış olmam. Sadece ve sadece, twitter’da yapılan kötü yorumları bile toplasanız Yıldız Holding’in Kısıklı’daki genel müdürlüğüne yol olur köprü olur. (Yayınladıkları hesaptan video’yu silmişler. Yer mi ulen Anadolu çocuğu! Çoktan indirdik biz onu. Öyle yapıp kaçmak yok sizi gidi kurnazlar sizi afkjdaşlfjlask)

Öncelikle SuperFresh markasını yöneten ekibe ve bu ekibin çalıştığı ajansa ve bu ajansın içinde kendini reklamcı diye nitelendiren kişilere bir ”viral reklam nedir” tanımlaması yaparak başlayalım söze;

Viral Nedir: Viralin kelime kökeni virüstür. Virüsler ne yapar? İnanılmaz bir hızla yayılır. Bir şey çok hızlı yayılıyorsa buna viral nitelemesi yapılır ki viral haber, viral video, viral reklam, viral fikir vb. çoğaltabilirsiniz bu zinciri. Superfresh dinliyor musun çocuğum?

Viral Reklam Nedir: Öncelikle viral reklam diye bir şey yoktur. Viral Reklamcılık diye bir şey de yoktur. Viral reklam yapılmaz, viral reklam (sonradan) olunur. Öncelikle bunu bir hazmetmesi lazım reklam sektörümüzün. Viral reklam yapıyorum diyen şarlatanlar ve viral reklam yaptırmak isteyen salak markalar neyin ne olduğunu öğrensin ki şöyle işlerle karşılaşmayalım lütfen. Buraya bir parantez açmam gerekiyor: Yayılması ve çok paylaşılması ümidiyle video çekebilirsiniz, markanızı daha az göstererek ve daha doğal çekimlerle bir video hazırlar ve bunu internette yayınlarsınız fakat buna viral video diyemezsiniz, çünkü daha viralleşmemiş ve bu özelliği kazanmamıştır. Peki hiç mi yok bu işi düzgün yapan? Tabii ki de var. Eti’nin geçenlerde Cangardaşlar temasıyla hazırladığı arabesk rap video çok başarılı bir iş. Viral özelliği de kazandığı için artık ona bir viral video dememizde hiçbir sakınca yok.

Peki doğrusu nedir? Yapıldıktan sonra çok hızlı yayılmış veyahut paylaşılmış reklamlar, bu yayılma hızından ötürü viral olarak tanımlanır. Bakınız buradaki önemli nokta, viralitenin yapıldıktan sonra kazanılan bir özellik olmasıdır. THY’nin yaptığı Messi&Kobe Reklamını hepiniz hatırlıyorsunuz değil mi? Yüksek bütçeli gayet sağlam bir iş. 100 milyondan fazla izlendi ve birçok insan tarafından paylaşıldı. Bu reklam bir ‘virüs’ gibi yayıldığı için de ‘viral’ niteliği kazandı. Yani, koltuğunuzun altına ya da poponuzun kenarına dandik çekim yapan bir kamera koyunca ve video’daki oyuncular ‘habersizmiş’ gibi davranınca viral reklam yapmış olmuyorsunuz maalesef. Her sene SuperFresh reklamı gibi birkaç iş izliyoruz bu ülkede; Gülben Ergen&A101, Kipa’nın ultra salak işi, Erikli’nin mucit çocuğu ve son olarak SuperFresh’in üstteki saçmalığı.

Peki dünya almış başını giderken biz neden hala saplandık bu tür saçmalıklara?

Efendim cevabı çok basit. Bu benim tespitimdir, katılmayanlar olabilir. Bu ülkede uyarlama da olsa çok iyi bir viral proje yapıldı. Öncesinde farklı ülkelerde aynı stratejiyle yapılan bu proje, son aşamada Türkiye’de de uygulanarak oldukça ses getirdi, ha zannetmeyin ki biz akıl ettik biz yaptık, değil efendim onu da başkası yaptı, biz uyarladık sadece. Gittigidiyor’un Lansman Projesinden bahsediyorum. Gizli kamera, doğal insanlar, logosuz ve markasız işler vs. vs. Gittigidiyor yaptı ve hepimiz yedik. Güzeldi ve tadında bırakılması gerekirdi ya da birazcık zekayla daha iyilerinin yapılması gerekirdi.

İşte bizler, hala ve hala Gittigidiyor’un o viralinde takılı kaldık. Onun ulaştığı viral etkiye ulaşmak için denemediğimiz saçmalık, yapmadığımız maymunluk kalmadı efendim. SuperFresh de bu saçmalığa eklenen yeni bir halka sadece. Ne ilk ne de son olacak.

Yarın başka bir markamız, kapı kenarına gizlenmiş, yastık köşesine koyulmuş süper doğal çekimler yapan kameralarıyla bizlere yeni yeni ‘viral reklamlar‘ izletecek ve hepimiz kahırdan öleceğiz yine.

Son olarak, bu işlerin neden bitmeyeceğini ve neden mantar gibi çoğalmaya devam edeceğini açıklayayım size: Para kazanıyorlar çünkü, hem de iyi paralar. Markaların çöpe atacak bunca parası olduğu sürece, çöplükten o parayı toplamayı kendine meslek edinen ajans ve reklamcılar her zaman olacak, bu tarz saçmalıklar da her zaman karşımıza çıkacaktır maalesef.

Durumlar bundan ibaret.

Saygılar, sevgiler.

20 binden fazla insan yanılıyor olamaz, gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz:

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    yavuz

    İmzamı atıyorum altına. Eline sağlık.

    -1
  2. blank

    Viral reklamlar diye anılan ağızdan ağıza hızla yayıla yani Word Of Marketing’in reklam olmadığını söylemekten dilimizde tüğ bitti. Eline sağlık güzel yazı.