Tazedirekt diyor ki (K)Oy Verme Zamanı (Değil)!

blank
blank

1 Kasım sabahına Tazedirekt.com’dan gelen Oy Ver 10 TL İndirim Kazan maili ile uyandım. Oy vermeye gitmeyecektim ama maili görünce bir oy vereyim 100 TL de sipariş verip 10 TL indirim kuponunu cebime indireyim diye düşündüm… Böyle bir mailing olur mu arkadaş!

oyverdim-kuponu-tazedirekt

Bir E-ticaret sitesinin böyle bir mail attığına ilk defa tanıklık ettim. Siyasetle şaka olmaz. Tarafını ortaya koyarsan diğer tarafı kaybedersin. Bu olaya şahit olmak da herkese nasip olmaz. 4 yılda bir bu mailleri atan firmalar çıkabilir. Öncelikle mailde neler yazılmış aynen aktarıyorum:

Merhaba,

Bugün günlerden oy verme günü! 92. yılını birkaç gün önce kutladığımız Cumhuriyet’in, bize tanıdığı en güzel haklardan, seçme ve seçilme hakkımızı sonuna kadar kullanıyoruz bugün. Heyecanımız büyük.

Tazedirekt Ailesi olarak sabah erkenden kalkıp, sandık başına gidiyoruz. Sizin de orada olacağınızdan eminiz. Günün anlam ve önemine yakışan bir de sürpriz yapmak istedik size.

Bugün 23.59’a kadar yapacağınız, 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde OYVERDIM kupon kodunu kullanarak 10 TL indirim kazanabilirsiniz. Haydi önce hep birlikte sandık başına, sonra Tazedirekt’ten alışverişe… 🙂

Sevgiler
Tazedirekt Ekibi

Hiçbir e ticaret firmasının bu kadar cesur olduğunu zannetmiyorum. Oy vermeyelim nasılsa AKP kazanır diyenler, Oy vermeyelim nasılsa CHP kazanamaz diyenler olarak 2 oy vermeden kaçan grup var. Aslanoba Holding bu grupların hangisini sandık başına çağırmaya davet ediyor acaba? Aslanoba’yı büyük yatırımlarıyla tanıdık. Hangi siyasi partiye yakın bilmiyorum ama maili okuyan siyaset ilmini iyi şekilde bilenler bunu çok iyi yorumlayabilirler.

Şimdi siz diyeceksiniz ki bu mesaj YEŞİL, taraf içermiyor; herkese vatandaşlık görevini yapmaya davet ediyor. E ticaret cirolarını artırmak için bundan daha iyi bir gün bulamadılar ve bastılar 10 TL indirimi… Siyasetle alakaları yok. Kim inanır buna? 

Tam da inanacak gibiyken atılan tweet ile mesaj daha da anlaşılır olmaya başladı

blank

Kaynak: https://twitter.com/Tazedirekt/status/660704139895271424

Bu tweeti görünce de CHP’lilere sesleniyor sanki. Kazanamayacağız diye koy vermeyin oyunuzu verin mesajını algılıyorsunuz.

Sizin de orada olacağınızdan eminiz.

Maile böyle bir cümleyi nasıl yazdınız? Manası: Oy vermeye gidin tamam mı anladınız di mi hıııı…..İnsanlara çaktırmadan güzel güzel mesajı yedirmek deniyor buna bence. Çok akıllıca yazılmış.

Yanlış bir hamle oldu sayın Tazedirekt!

Ekleme (04.11.2015): Çevremde bu yazı farklı anlaşılmış. O nedenle kısa bir açıklama da ekleme gereği hissettim. Özellikle vurgulamak istediğim bir E ticaret sitesinin siyasi bir günde mailing yapmasının hatalı olduğudur. Belki de bugünü fırsata çevirmek için yapılmış olan siyasetle alakasız bir pazarlama gibi de görünebilir ama seçilen gün yanlış olduğu için bu tamamen yanlış anlaşılabilir.

Leave a Reply

13 comments

 1. blank

  Ülkemizde son dönemde oy verme oranı o kadar az ki, bir kaç vatanını önemseyen kurumun bu durumu push etmesini bu kadar ağır eleştirmek yerine kutlamak gerekirdi diye düşünüyorum.

  • blank

   sado

   Ülkemizde oy verme oranı az mı?? Amerika’da yaşıyorsun galiba.

  • blank

   Firmanın çıkarı söz konusuyken bu yapılan davranışın vatanı önemsemek olduğu ne kadar doğru? nasıl akla yatar? hangi mantığa sığar? Adamlar pazarlama yapmış, pazarlama yaparken de üstü kapalı bir şekilde biz bu tarafız demiş, neyini kutlayacaksın?

 2. blank

  komposer

  bullshit. götürüsü getirisinden daha fazla. hıcbır fırma sıyasete bulasmamalı. o zaman asırı sagcı fırmalarda ‘oy vermek’ haram/kullanmayın desin destekleyenleri de onları kutlasın. yok boyle bır sey.

  • blank

   ardınç

   DAHADA GIRMEm BU SITEYE. SEN SIYASI PARTIMISIN ARKADASIM, SOĞAN SARIMSAK SATIYORSUN İŞİNE BAKSANA. RESMEN HIYARLIK OLMUS

   • blank

    birtakipçi

    Durumu şöyle izah etmek istiyorum,

    Bu maili gecenin bir yarısında bana da gönderildi. Tazedirekt çok sevdiğim ve yakından takip ettiğim bir marka ve ben de muhalif bir seçmenim. Hoşuma gitse de ertesi gün ivedilikle firmayı arayıp yaptıkları bu mailin yanlış olduğunu iletmeye çalıştım. Fakat hiçbir yetkiliyle reel olarak ulaşamadım. Uyarılarım muhtemelen müşteri hizmetlerinin filtresinden geçemedi bile.

    yeni yeni büyümeye başlayan bir girişimin bu şekilde aksiyonlara girmesi kendisi açısından pek iyi olmayacaktır.

    Keşke yapmasalarmış ama artık iş işten geçti.

    Bir Tazedirekt kullanıcısı

   • blank

    profesyonel

    Merhaba,

    Olaya ben şu açıdan bakıyorum. Bir marka siyaset yapmalı mıdır yapmamalı mıdır kısmını geçip ”bir marka böyle bir durumda rüşvet/sömürü” araçlarını kullanmalı mıdır sorusunu sormak istiyorum? Yani, tüm gündem seçimken, bir şekilde ben de burada bulunayım, iletişim yapayım deme kısmı iyi niyet sömürüsünden başka bir şey değildir.

    Ben de kurumsal bir firmanın pazarlama departmanında çalışmaktayım. Haftalık e-mail planları oluşturuyor ve gönderiyoruz. Şunu unutmamak gerekiyor; hatırlarsanız bir süre önce ülkemizde önemli elektirik kesintileri yaşanmıştı, tam bu noktada ”ELEKTRİĞİNİZ HİÇ KESİLMESİN, JENARATÖRÜNÜZ BİZDE” iletişimi yapmak, köylü kurnazlığıdır.

    Genel gündem negatifken yapılacak her türlü ileişim fırsatçılıktan öte bir şey değildir.

    Tazedirekt.com’u kurulduğu günden beri takdirle takip eden bir internet kullanıcısıyım. Dediğim gibi olayı siyasi boyutuyla değil gündemden nemalanma ve fırsatçılık boyutuyla değerlendirmek istiyorum.

    Ha 2 hafta sonra unutulacak olsa da böyle kritik iletişim hatalarının yapılmamasına özen gösterilmeli. Zaten Tazedirekt.com’a üye olduğunuda size koşulsuz şartsız sunulan indirimler var. Oy verilince hak edilen 10 TL’lik hediyeden daha iyi hatta.

    Fırsatçılık olduğunu düşünmemin bir sebebi de bu indirimi oy veren de vermeyen de kullanacaktır. E o zaman amaç, oy moy bahane kupon kullanım oranlarımız şahane moduna geçmiyor mu?

    Sevgiler.

   • blank

    Yaklaşımın ve düşüncen bence de doğru. Her tarafa çekilebilecek bir konu. Pazarlama için seçilen gün çok yanlış.

 3. blank
 4. blank

  Göktuğ

  Selamlar,

  Açık konuşmak gerekirse çok anlamsız bir tercümesi olmuş yazdıklarınız. Kişisel yorumum hiç bir şekilde yönlendirici veya taraflılık yaratıcak bir kelime, cümle göremedim. Sanki sırf eleştirmek için eleştirilmiş bir yazı gibi olmuş.

  • blank

   Tabi ki konuyu bu şekilde yorumlamanız normal. Siz okuduğunuzda millete oy verme hakkını kullanmaları mesajını veren masum bir mailing gibi de görebilirsiniz. Tekrar söylüyorum burada mesaj sağa ya da sola çekilebilir. O nedenle firmanın taraf olduğunu düşündürebilecek bir işe kalkışmaması lazım.

  • blank

   Eleştirilmek için yazının yazıldığını söylemişsin, bende eleştirmek için yorum yapıyorum. Firmanın tuttuğu taraf açık bir şekilde ortada attığı mailden, şimdi bu firma senin tarafını değil de diğer tarafı tutsaydı ne olurdu? Şimdiki yaptığın savunma hissi birden eleştiriye dönüşürdü yani sende doğal olarak bu arkadaşın yaptığını yapardın ve eleştiriye başlardın.

   Bu yüzden şunu yaptın, bunu yaptın demenin bir anlamı yok.

   Sen burada bir yönlendirme görmediğine ve bu firmanın tuttuğu tarafı belli etmediğine kendini inandırabildiysen gerçekten bu senin için büyük bir başarıdır.

   Tebrik ederim seni.

 5. blank

  Safını belli etmekten ziyade bu yapılan pazarlama yönteminde saflıklarını belli etmişler.

  Sen bir firmasın, senin kurumsal bir imajın var, senin bir misyonun var, senini bir vizyonun var, senin bir amacın ve hedefin var böyle saçma ve mantıksız bir pazarlama yöntemi mi olur arkadaş?

  Bu vatan, millet sevdası falanda değildir sonuç olarak ortada bu firmanın bir çıkarı da söz konusu… Hiçbir firmanın bedava bir şeyler dağıtmayacağını hepimiz biliyoruz.

  Bazı arkadaşlar sırf eleştirilmek için yazının yazıldığını söylemiş, bende eleştirmek için yorum yapıyorum. Tuttuğu taraf diğer taraf olsaydı eğer eleştirmek için yazmışsın diyenler şimdiki savunma pozisyonu yerine hemen eleştirme pozisyonu alırdı…

  Aslında çokta uzatmaya gerek yok,
  Sonuç nedir? Tuttuğu taraf bertaraf oldu…
  Koyverselermiş daha iyiymiş…