TOPLU TAŞIMA ANONSLARI

Konuk Yazar: ELİF DEMİR

blank

anonsHafta içi işe giderken Metrobüs yolculuğu, hafta sonu kurs için çekilen Metro, Marmaray derken toplu taşıma araçlarını dibine kadar kullanan biri olarak fikir denince direk buralar geliyor insanın aklına.

Tabii ki ilk dikkat çekilen yerlerden biri de yapılan anonslardır şüphesiz. Her sabah ve her akşam o “güzel ses”in (?) durak isimlerini söylerken senin de içinden tekrarlıyor olman inkar edilemez. Ama yararlı elbet aksini iddia etmiyorum. Sonuçta bilmeyen bi dünya insan metrobüs yolculuğu yapıyor. O duraklar tek tek sıralanacak arkadaş. E birde tabi tersten başlayanlar oluyor . Mecidiyeköy’deyken bir sonraki durak Avcılar diye duyabilirsiniz. (Şüphesiz uykunuz bir anda açılır.)

Ama benim en sevdiğim Marmaray. Nasıl bir rahatlık ve kolaylıktır. Yazları serin ve sakin, kışları oturduğun yerden ısıtmalıdır. Ondaki anonslar da çok yaratıcı. İşte fikrim tam da bu noktada çıktı.

Yahu Marmaray’dan inerken niye öncelikle inen yolculara öncelik verin derler (?) İnen yolculara öncelik verecek olan içerdekiler değil ki. Zaten inenler onlar. Dışardan yapılmalı o anons. O hızla inmeye çalışırken bir de aynı zamanda binmeye çalışanlara yapılmalı o uyarı. Her seferinde (meslek hastalığı) bug var burda diyorum içimden. Ben iniyorum zaten niye inenlere öncelik ver diyorsun bana diyorum. He bi sonraki gezmelerimde bana uyarı yapıyorsan anlarım hanım ablacım ama kimse onu düşünmüyor emin olabilirsin.

Kısacası fikrim çok net; inenlere önceliği inenler değil binenler vermelidir. Sen onu binenlere söyle, sen de rahat et ben de.
Konuk Yazar: ELİF DEMİR

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  Değerli geribildiriminiz için teşekkür ederiz Elif Hanım.

  Anons metinleri üzerinde düzeltmeler yapılmaktadır. En kısa sürede bahsedilen anons sistemden çıkarılacaktır.

  • blank

   elif

   Önemseyip ilgilendiğiniz için ben teşekkür ederim.

 2. blank

  Zek

  O anonsu duyduğumda , taşıt içinde bu kurala uymayan vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istiyorlardır diye düşünmüştüm .Nitekim kaldırılırsa üzülürüm.