Türk Hava Yolları’ndan Flow Motion İstanbul Video’su!

Elinde unu, yağı ve şekeri olan ama bir türlü helva yapamayan bir marka düşünün… Hepimiz oturmuş heyecanla helvayı bekliyoruz. Uzun bir süredir bekliyoruz hatta.

Fakat bu helva bizim önümüze gelene kadar ne amaçla yapıldığı kestirilemeyen ve akıl sır erdilemeyen birçok iş görecek gibiyiz. Aşağıdaki iş de bunlardan biri. Niye yapıldığı ise çok belli aslında: Son dönemde iyice moda olan ”flow motion” teknikli viral video yapma isteği. Her şey bir yana harika bir copywriting (metin yazımı) var. Metin yazarı aldığı paranın hakkı fazlasıyla vermiş. Hatta metni Tolkien‘e yazdırmışlar desem abartmış olmam. İstanbul’da çekilecek olan Yüzüklerin Efendisi 4 filminin basına sızdırılan fragmanı gibi. Yorgun Gandalf, Konstantiniye’yi anlatıyor sanki. Bayıldım. Teknik standartlar açısından ise göze hoş gelen ve amatörü eğlendiren bir iş. Boku çıkan bir ”flow motion” uygulaması daha. Artık haftada en az bir marka bu teknikle ve viral olur ümidiyle bir video yapıyor. Yapsınlar izler geçeriz, tırt da olsa teknik kendini izletiyor sonuçta.

Reklam Ajansı: Akıl Fikir İşleri


Yahu iyi güzel de izledikten sonra benim aklıma gelen şu sorular sizin de aklınıza gelmiyor mu?

 • Bunu izleyen Evropalılar, THY acentalarına mı koşacak? İnternet sitelerinden THY biletleri mi satın alacak?
 • İstanbul her daim ikidir. İki şehir ve iki hız. İstanbul, Dünya’nın başkentidir. Eee?
 • Abicim iyi güzel de THY’nin logosunu çıkarsak yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın logosunu koysak daha anlamlı olmaz mı?
 • THY, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na mı bağlı?
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Havayolları’nın ortak yapımıdır ibaresini göremedik? Sizce montajı yapan arkadaş bu bilgiyi eklemeyi mi unutmuş?
 • Kadir Topbaş’ın da katılım göstereceği bir gala gecesi yapılacak mı bu filme?
 • (Kimin logosunu koysan onun filmi) ayarında bir iş olmamış mı sizce? Sonuna Coca Cola, Nike ya da Vodafone logosunu çaksan yediremez misin izleyiciye?

Liste sonsuzluğa uzar, farkındayım.

Naçizane fikrim; THY, bu kafaları acilen bırakıp markasına ve kasasına girdi sağlayacak işlere yönelmelidir. İstanbul’u tanıtmak ya da Türkiye’yi abarta abarta överek yapılacak iletişimin kısa vadede getirileri olsa da geniş projeksiyonda markaya pek bir faydası olmayacaktır bu kafaların. Candy Crush adlı saçma salak bir oyunun 5.9 milyar dolara satıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Unutmayın!

Tüm bunların yanında, yapılan her yatırımı ve kazanımı; ecnebi kardeşlerimizin gözünde yerle yeksan etmek için uğraşan PKK ve IŞID’i gerçeği var. Bu da önemli bir nokta.

Zannedildiği gibi bu filmi izleyen ecnebi kardeşlerimiz de kendini bilgisayar başına atıp internetten çılgınlar gibi THY bileti satın almayacak. Filmi izlettirdiğim ve arada bir Türkiye’ye tatile gelen yabancı bir dostumla yaşadığım şu diyalogu da aynen aktarıyorum size; (herif sonuçta direkt hedef kitle.)

+Moruk şunu izlesene bi?

-İzledim evet?

+Etkilendim mi?

-İstanbul güzel şehir, kabul ediyorum.

+Olum s*ktir et İstanbul’un güzelliğini de İstanbul’a gelecek olsan biletini nereden alırsın?

-Tabii ki en iyi teklifi veren yerden!

+İzlediğin filmi çeken firmadan değil yani?

-Money always talks bro!

Dediğim gibi, içeride ne konuşuluyor ne düşünülüyor bilemem. Ben izleyiciler kısmındayım. Sahnenin arkasındaki konulara vakıf değilim. Özetle, şu iş THY’nin çok da bir işine yaramaz. Yapmasalar da olurmuş.

Ha evet, eleştiriyoruz kızıyoruz ama fare dağa küsmüş, dağın haberi yok diyebilirsiniz. Olmasın, olmasa da olur.

Mesela bu da yine aynı yönetmen tarafından Dubai için çekilmiş tıpkısının aynısını bir iş. Anlaşılan o ki yönetmen bu işi 300 liraya flow motion video çekilir kafasıyla yapıp satıyor şehirlere 🙂

vimeo.com/117770305

Sevgiler.

Leave a Reply

3 comments

 1. blank

  Mustafa Arslan

  Belki de iç pazar için yapmışlardır bu reklamı? “THY Türkiye’nin markasıdır, THY Türkiye’dir. Hatta THY İstanbul’dur” demek istemişlerdir? Malum iç pazarda rakiplerin pastadan aldıkları pay giderek artıyor. “Ben sana sahip çıkıyorum sen de bana sahip çık Türkiye” mesajı vermeye çalışmış olabilirler. Ayrıca bu reklamı bugün kaçıncı kez görüyorum. Ses getirdikleri aşikar. Başarısız diyemem o yüzden.

  -1
 2. blank

  Senior Stajyer

  Evet, pazar için İngilizce dublajlı Türkçe altyazılı bir reklam yapmak çok iyi fikirmiş gerçekten. Bunu hiç düşünememiştim bak!

  Reklamı her yerde görüyor olman reklamın başarılı olduğu anlamına gelmez. Gördüğün çoğu yer, copy-paste içerik. Basın bülteni yansıması. Fikirçok.net benzeri içerikleri dikkate almanı öneririm. Haberin duyurulması ile yorumlanması arasında çok fark vardır. Başarıyı ölçme kıstasın; duyurular değil yorumlar olmalıdır.

 3. blank

  Mustafa Arslan

  3 günde 1 milyonun üzerinde izlenme. 4bin like, 56 dislike. Yapılan yorumlar da tamamen olumlu… Ayrıca video dışında sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde gördüğüm tüm yorumlar da olumlu… Bunların hepsi mi copy-paste?

  Bu çalışmanın başka şehirler için olan versiyonları da çıkabilir diye düşünüyorum. Bu reklamla sınırlı kalmayabilir.