blank

Artık markaların reklamlarından daha çok anıldığı bir konu varsa o da sosyal sorumluluk projeleri.  Daha çok toplumun eksik yönlerine göre belirlenen bu ana konuların temelinde genellikle bireyler var…Hal böyle olunca da eğitim, çevre gibi konular öncelikle başı çekiyor. Aslında merkezde insan olunca, onu ilgilendirmeyen bir konu da yok gibi. Peki insanı etki içine alan konuların dışında, birebir insan için kimler, neler yapıyor?  Ya da birey olma farkındalığını ne kadar önemsiyor? İşte bu hususta Son günlerin en çok konuşulan Turkcell örneğini ele almak gerekir ki şöyle;

vimeo.com/62151399

 Sosyal sorumluluk projeleri dendiğinde ilk akla gelen markalardan olan Turkcell bu kez işitme engellileri düşündü. Nüfusunun yüzde 12.9’ u engelli olan bir ülke için son derece önemli olan bu konuya yine kendi tarzıyla eğildi. Paylaşmak üzerinden oluşturduğu genel söyleminden yola çıkarak bu defa “Hayat Aynı Dili Paylaşınca Güzel” dedi. Bir işitme engellinin anlatımıyla başlayan reklam, Turkcell’ in bu konuyla ilgili iletişim merkezlerindeki çalışan sayısının sayısal verileriyle noktayı koyuyor. Türkiye’ nin biraz da kanayan yarası olarak görülen gelin-kaynana ilişkisi üzerinden verilen reklam, aradaki ilişkinin son derece güzel bir şekilde olduğunu göstererek de yüzlerde tebessüm oluşturuyor. İletişim hedefi olarak işitme engellilere gösterdikleri önemi gözler önüne seren reklam, izleyicilerin yumuşak noktalarına dokunarak akılda kalmanın planlarını gerçekleştirmiş oluyor. Eğitimin başı çektiği daha birçok sosyal sorumluluk projesinin altına imzasını atan Turkcell, işitme engelliler için yaptığı bu projede de başarılı olmuş ve gönüllerdeki yerini sağlamlaştırmıştır.

Elbette bu başarıdan sonra tebrik etmek boynumuzun borcu olarak bize düşen oluyor.

Yapım Şirketi: PTT Film

Yönetmen: Ozan Açıktan

Ajans: Alametifarika

Konuk Yazarımız: Fatmanur Demir

Leave a Reply

2 comments

 1. blank

  emrekaan

  herzamanki gibi turkcellin saçma sapan işlerinden biri daha bence nerde acınası bir durum var hemen oraya kosuyorlar bi mahsun bir turkcell

 2. blank

  reklamcı

  ilk önceliği ” telefondan konuşmak” olan bir şirketin, böyle bir sosyal sorumluluk projesine imza atması hem çok saçma hem de çok güzel ve elbette çok riskli.

  sen, insanların seni duyamamasına rağmen işitme engeller için bir proje hazırlıyorsun fakat onlar senin “kar” payına girmiyorlar.
  ama sözününde arkasında duruyorsun; madem ki hayat paylaşınca güzel , o halde herkesle hayatı paylaşalım diyip, “kar” amacı gütmeden(ki bu reklamla gönülleri ve müşterileri kazandın) hayatı paylaşıyorsun.

  aynı şeyi “madem ki hayat paylaşınca güzel,o zaman borçlarınızı da paylaşalım” sloganıyla da ispat etmiştin.

  sözünün eriymişsin turkcell. sen benim için; kaliteli, düzgün ama pahalı bir beyefendisin.