blank

Dijital reklamcılığın içinden birisi olarak bu soruyu ele almak istedim. Ajans kökenli olduğum için sürekli farklı
sektörlerden farklı müşterilerle iletişimde oldum.

Dijital reklamcılık Türkiye’de yeni bir sektör geçmişi 5 – 6 seneyi geçmiyor. Dijitalde ki fırsatları gören ve kullanmak isteyen markalar çoğu zaman yanlış tercihler ve ‘ucuzdan başlayalım’ mantığıyla istediği, hedeflediği başarıyı elde edemeyip dijitale küsüyor.

Dijitali kullanmak isteyen markalara önerim öncelikle dijitalden beklentisini samimi bir şekilde belirlemek. Markanın önceliği ürününü / hizmetini satmak mı ?

Marka imajını dijital de duyurmak mı ? Deneyimlediğim markalarda beklenti ürünümü / hizmetimi satayım ‘ama’ marka bilinirliğine de oynayayım.

Bu stratejide ilerlemekte bir sorun yok ancak bu isteğin karşılığı iyi bir ajans veya uzman/ uzmanlar ile anlaşmak ve büyük bütçeleri göze almaktır.

1111

Büyük markalar için böyle bir sorun olmuyor çünkü marka dönem başında yıllık reklam bütçelerinin kaçta kaçının dijitalde olacağını ve hangi ajans ile çalışacağını belirliyor. Gözden çıkarılan reklam bütçesi belli olduğu için genelde doğru ve bilinçli bir şekilde ilerlenebiliyor. Tabi burada büyük marka olmanın avantajı dijital reklamcılığın önemini ve getirilerini bilen bilir kişiler ile çalışılması.

Küçük markalar için dijitali kullanmak oldukça riskli ve korkunç görünüyor. Zaten güvenmediği ve bilmediği bir alan olduğu için deneme bütçeleri komik seviyelerde oluyor. Küçük bütçelere kapısını bile açmayan ajanslar elenince geriye amatör, deneyimsiz ve kurnaz ajans veya kişiler çıkıyor. Dijitale girmek isteyen küçük markaların en başında stratejilerini belirlerken dijitalin içinden deneyimli kişi/ kişilere danışıyor olması gerek. Böylelikle hangi dijital kanaldan başlayacağını, nasıl ilerleyeceğini bir küskünlük yaşamadan deneyimleyebilir.

1111

Unutmadan söyleyeyim, seçeceğiniz danışman sektörün içinden olması çok daha yararlı olacaktır. Reklam sektöründe uzman olan bir danışmanla dijital sektörden bir danışmanın size yardımı aynı olmayacaktır. Nasıl ki kalp sorunu olan bir kişi, genel cerrahiye değil de kalp cerrahisine görünüyorsa bu işte böyledir.

Sevgiler

Derya Geviş

Leave a Reply