Sosyal medya kullanımı çığırından çıkmış vaziyette. Artık bambaşka bir sosyal medya kullanımı söz konusu hem ülkemizde hem de dünyada. Çığır da ne demek hiç anlamadım, ama çıkılabilen bir şey demekki.

Konuyu parçalayıp analiz etmeye çalışalım. 4 büyükler dediğimiz kavram sosyal medya için de geçerli. Facebook, Youtube, Instagram, Trabzonspor. Şaka şaka Twitter. Geriye kalanlar anadolu kulüpleri oluyor bu durumda ki onlar da zaman zaman yükselme eğilimi gösterebiliyorlar ancak dört büyükler her zaman kazanıyor.

Burada en çok kendini bozan abimiz, büyüğümüz Facebook. Bu arkadaşa “yaramıyorsa içme bilader” tarzı bir cümle müstehak görünüyor. Çıkış noktası olarak şekil bir üniversitenin lokal tanışma sitesiyken, sen ne yaşadın da bir sgk, ne bileyim bir vergi dairesi havası veren bir oluşum haline dönüştün? Eeey Facebook, sen ki insanlara yön verecektin ama gel gör ki insanlar sana yön verir oldu. Utanacağını bilsem yüzüne tükürürdüm ama onun da datasını hükümete satarsın sen.

Evvvvet arkadaşlar, yazıma hoş geldiniz. Sıradaki başlığımız tahmin edebileceğiniz gibi Youtube. Eğer yazımı beğenirseniz fikircok.net site admininden adresimi alıp, bana bir buçuk porsiyon tavuk döner gönderebilirsiniz(sossuz-mayonezli). Gerçekten modern insanın oluşturabileceği en büyük kütüphanelerden birisi bu site. Harika bir ortam. (Fikirçok.net’den bahsettiğimi düşünenler var ise yanılmıyorlar aslında ama Youtube bir İstanbul takımı) Sadece doğru adımları kullanarak F35 kullanmayı teorik olarak öğrenebilirsiniz Youtube sayesinde. Ya da dayınıza her tokat için 50 tl verip onu paranız bitene kadar şamarlayabilirsiniz. Youtube ile yapabileceklerinizin alt ve üst sınırlarını anlamışsınızdır herhalde.

Çok fotojenik çıkamayan bir insan olduğum için bu dörtlü arasından en nefret ettiğime geldik. Viralgram, a pardon, Instagram. Tuhaf bir yer haline dönüştü gerçekten. Her şeyin satıldığı kocaman bir Cuma pazarı gibi düşünün, buradaki her şey gerçekten her şey. Ve algoritması o kadar güçlü ki, gerçek hayatta da karşımıza çıkar oldu. Instagram’da gördüğün bir tipi artık her sokakta görebiliyorsun. Devasa bir loop olarak düşünün, ya da uyanamadığın bir kabus. Yani es kaza birine aşık olsak, olmaz ya, unutamazsın abi. Herkes birbirine benziyor artık. Satılan ürünleri geçtim, artık tip ve karakter de satıldığı için, insanlar sadece dış görünüş değil, tepki ve mimik olarak da birbirinin kopyası haline geldi. Neyse çok ağlamayacağım, üzülmeyeceğim.

Ve geldik sona, #twitter. Gerçekten en ilginci bu galiba. Tuhaf bir kemik kitlesi var. Swinger ve ifşa sayfaları elersek, birde gay date arayanları, ha anonim olarak insanlara ana bacı söven tayfa da var, a bak futbol fanatiklerini unuttum. Bunlara ek olarak trol siyasileri de çıkartırsak ve son olarak kekik ve kimyon eklediğimizde güzel bir site olabilir. Ama deneysel aşamada şu an tabii.

Yazının sonuna geldiğimize göre isim önerileri:

Erkek olursa: Turnusol

Kız olursa: Balzamik

________________________

Ulaş Hotmanoğlu yazdı.

Yazarın sosyal medyası için tık.

Leave a Reply