Türkiye’deki 32 Ünlü Kişinin İsmi Minimalist Çizgilerle Tekrar Yazıldı

blank
blank

Sanat yönetmeni Uğur Saraç, minimalizmin gücünü kullanarak Türkiye’deki 32 ünlü kişinin ismini tekrar yazıp harika bir işe imza atmış. Yeniden yazılan halleriyle birlikte bu ünlülerin zihinlerimizde bıraktığı izler de vücut bulmuş oldu.

Fikirçok.net olarak biz de bu harika seriyi, fark yaratan ve yaratıcılıklarıyla ön plana çıkan işlerin sergilendiği Fikirçok.net Kürsüsüne taşıyor ve beğenilerinize sunuyoruz.

FETHULLAH GÜLEN

2


ACUN ILICALI

c19


CÜBBELİ AHMET

cubbeli-ahmet


ESRA EROL

esr


DENİZ SEKİ

deniz-seki


TUĞÇE KAZAZ

tugce-kazaz


CİCİŞLER

cicisler


NİL ERKOÇLAR

nil-erkoclar


İLBER ORTAYLI

ilber-ortayli


DERYA BAYKAL

derya-baykal


BÜLENT ARINÇ

bulent-arinc


EBRU ŞALLI

ebru-salli


SABA TÜMER

saba-tumer


MELİH GÖKÇEK

melih-gokcek


TEOMAN

teoman


ATA DEMİRER

ata-demirer


EMRE BELEZOĞLU

emre-belezoglu


DEMET AKALIN

demet-akalin


BURAK YILMAZ

burak-yilmaz


HAMİT ALTINTOP

hamit-altintop


MUAMMER GÜLER

muammer-guler


FATİH ÜREK

fatih-urek


HAKAN HEPCAN

hakan-hepcan


HANDE ATAİZİ

hande-ataizi


EGEMEN BAĞIŞ

egemen-bagis


NUR YERLİTAŞ

nur-yerlitas


SERENAY SARIKAYA

serenay-sarikaya


BURAK KUT

burak-kut


EZGİ SERTEL

ezgi-sertel


SİNAN AKÇIL

sinan-akcil


AHMET DAVUTOĞLU

ahmet-davutoglu


c11

Leave a Reply

10 comments

 1. blank

  Rasim BİLGİ_ Caglar TOK

  1. Acun ILICALI: Zenginliği betimleyici bir şekilde görselleştirilmiş. Acun ılıcalı ismi geçtiğinde bile akla paranın geldiği harflere dökülmüş.
  2. Burak YILMAZ: İsmindeki harflerin bile kendini yere atması burak yılmaz’ı en iyi bu şekilde ifade ederdi herhalde 🙂 Ayrıca tasarımdaki M harfinin diğer harflerin simetrisi dışında kalması da her maç en az iki üç kez ofsayta düştüğünü mantıklı bir şekilde göstermiş.
  3. Nur YERLİTAŞ: Jürisi olduğu programla kendisi nasıl bütünleşmişse, Nur Yerlitaş’ın da sandalyeyle bütünleşip sürekli oturur halde olması tasarımcıya ilham vermiş.
  4. Emre BELÖZOĞLU: Tasarımcının Emre Belözoğlu’nun soyadını sansürleyip geriye OĞLU’nu bırakması 20 numaranın*** ne tarz bir kişiliğe sahip olduğunu gayet güzel açıklamış.
  *** https://www.youtube.com/watch?v=yqPJ5YXlA_Q
  5. Esra EROL: Esra EROL’un isminin ve soyisminin birbirinde ayrılması Esra’nın bayan Erol’un da erkeği temsil etmesi sunduğu evlilik programına güzel bir gönderme olmuş 🙂

  -1
  • blank

   Oğuz Berfu

   BERFUBOCE_OGUZHANKARADENİZ

   1. Tuğçe Kazaz: Son zamanların istikşafi tartışması dışında sıkça din değiştirmesi ile gündemde olan eski mankenin ismi, dini sembollerle betimlenmiş.

   2. İlber Ortaylı: Keskin üslubuyla ”cahillere” kolaylıkla haddini bildiren dehasına vurgu yapılmış. 🙂

   3. Fatih Ürek: Şarkıcının ismini meşhur yılan dansıyla birleştirerek sergilemiş.

   4. Egemen Bağış: Avrupa Birliği eski bakanının montaj olduğunu iddaa ettiği ses kaydında geçen ”Bakara Makara” ibaresine gönderme yapılmış.

   5. Nur Yerlitaş: Hala yayınlanan proramının, girişi dahil hemen hemen hiç bir bölümünde ayağa kalkmamasına atıfta bulunmuş. 😀

   -1
 2. blank

  ArzuTortop_NurgülBıçkıcı

  1) F. Gülen: Uzun süre gündemde yer eden bedduasının içeriği ile bağlantı kurulmuş
  2) İlber Ortaylı: Adı anılınca akla “cehalet” ve “zeka” kelimelerini getirmesi kullanılmış
  3) Demet Akalın: Sosyal medyada paylaştığı pırlanta yüzüklü fotoğraflarına gönderme yapılmış
  4) Serenay Sarıkaya: Medcezir dizisinde ağladığı bir sahneyi fazlaca gerçekçi oynaması hatırlatılmış
  5) Ezgi Sertel: Lezzet Haritası isimli program adı altında türkiyeyi yemesine gönderme yapılmış

  -2
 3. blank

  NurdanDincel-GizemKoc

  ACUN ILICALI: Kişinin para işaretlerinin isim içerisinde kullanılması ismin sahibinin çok para kazanan aynı zamanda paraya olan düşkünlüğünü göstermiştir.
  TUĞÇE KAZAZ : Din değiştirmesiyle gündeme gelen bu ismin içinde bazı harflerde farklı dinlere ait semboller kullanılması kişinin hayatının bir yansıması olmuştur.
  DERYA BAYKAL : Televizyon sektöründe kadınlara yönelik el işi programlarıyla tanınır.İsim ve soyismin arasında dantel görselinin kullanılması işine yönelik bir çıkarım olmuştur.
  NİL ERKOÇLAR : Cinsiyet değiştirmesiyle gündeme gelen oyuncunun adının içinde kullanılan cinsiyet karakterleri bu durumu yansıtmıştır.
  EBRU ŞALLI : Televizyonda verdiği pilates eğitimleriyle tanınması adının içinde pilates topunun kullanılmasında etken olmuştur.

 4. blank

  EYLEM YILDIRIM_BÜŞRA ÖZTÜRK

  EBRU ŞALLI: Plates denince akıla ilk Ebru Şallı gelmektedir.Plates topuyla soyisiminin birlikte kullanılması akıllıca olmuştur.
  ESRA EROL: Sunmakta olduğu evlendirme programına bir gönderme yapılmıştır. Kadın ve erkeğin paravanın sağında ve solunda konuştuğu sahne hatırlatılmıştır.
  TUĞÇE KAZAZ: Din değiştirmeleriyle ünlü olan manken, ismindeki harflerle dini motifler işlenerek bu durum çok güzel anlatılmıştır.
  BÜLENT ARINÇ: ”Ağlama”dan sorumlu bakan 🙂 Arınç’ın her duygusal olayda ağlamasına vurgu yapılmıştır.
  BURAK YILMAZ: Kendisini maç esnasında yere atmasıyle tanınan burak yılmaz , isiminin harflerinin yan yazılmasıyle birlikte olaya gerçekçilik katmıştır.

 5. blank

  EserdogduEbeoglu_AliyeMeltemKandemir

  1 – HAMİT ALTINTOP : Kaleye gönderdiği bir çok şutun direkte patlaması güzel bir şekilde betimlenmiş.
  2 – BÜLENT ARINÇ : “Ç” harfindeki noktanın göz yaşı olarak gösterilmesi, bir çok konuşmasında ağlamasını akıllara getiriyor. Başarılı.
  3 – DENİZ SEKİ : Uyuşturucu kullanmaktan ve satmaktan hapis cezası alan seki’nin soyadındaki ‘s’ harfinin yerine kelepçe kullanılması hala ceza evinde olan sanatçıyı bize hatırlatıyor.
  4-BURAK KUT:90 larda çekmiş olduğu ‘yaşandı bitti’ şarkısının klibindeki cesur motosiklet sahnesiyle akıllarda bu şekilde kalmıştır.
  5-EZGİ SERTEL: Son zamanlarda yaptığı yemek programıyla akıllarda kalan sunucunun sürekli gezip yemek yemesi tiye alınmıştır.

 6. blank

  PelinSevimSagir_EkmelCetinkaya

  1) Hamit Altıntop :
  Galatasaray futbol kulübünde forma giyen oyuncu oynadığı maçlarda atmış olduğu şutların direği vurması sebebiyle ismindeki i ve ı harfleri birleştirilerek kale direğine benzetilmiştir.
  2) Demet Akalın :
  Kendisine kocası tarafından verilen pırlanta ve takılar bütün magazin programlarında gösterilmektedir. İsminin üstüne pırlanta koyularak buna atıfta bulunulmuştur.
  3) Ata Demirer :
  Birçok stand up gösterisine çıkmış olan ünlü komedyenin göbeğini bilmeyen yok 🙂 Bu görselde de isminin orta kısmı büyütülerek göbeğine benzetilmiştir.
  4) İlber Ortaylı :
  Zekasıyla ön plana çıkan ünlü tarihçinin ismi ve soyisminin baş harfleri IQ simgesine benzetilmiştir.
  5) Deniz Seki :
  Uyuşturucu kullanıcısı ve satıcısı olması sebebiyle cezaevine gönderilen sanatçının soyisminin baş harfi kelepçeye benzetilmiştir.

 7. blank

  Mahmud Karapınar_Tuba Yıldız

  1.) Phateeh Tareem : İngilizcesiyle sempati toplayan Fatih Terim orijinal bir üslubla anlatılmış.
  2.) Acun Ilıcalı : Parası dışında hiç bir özelligi göze çarpmayan Acun yine parayla görselleştirilmiş.
  3.) Cübbeli Ahmet : ‘Hızlı’ ve Cübbeli olan Ahmet Hoca bir zamanlar medyada

 8. blank

  Mahmud Karapınar_Tuba Yıldız

  1.) Phateeh Tareem : İngilizcesiyle sempati toplayan Fatih Terim orijinal bir üslubla anlatılmış.
  2.) Acun Ilıcalı : Parası dışında hiç bir özelligi göze çarpmayan Acun yine parayla görselleştirilmiş.
  3.) Cübbeli Ahmet : ‘Hızlı’ ve Cübbeli olan Ahmet Hoca bir zamanlar malum görüntülerle gündeme gelmişti. Buna çok güzel deginilmiş.
  4.) Ebru Şallı : Türkiye’de plates denince akla gelen ilk isim olan Şallı plates topuyla güzel bir sekilde bagdastırılmıs.
  5.) Esra Erol : Elektrik alamadım, evin var mı, maaşın var mı, bir çay içelim.. Esra Hanım paravanı açabiliriz 🙂

 9. blank

  SumeyyeBeyzaCorbaci_ZeynepBitiren

  ESRA EROL: Sunduğu evlendirme programındaki konseptin içeriğindeki paravan olayının; kadınların Esra, erkeklerin Erol ismiyle temsil edilmesi ve aradaki paravanın koyulmasıyla başarılı bir şekilde tasvir edilmiş.
  TUĞÇE KAZAZ: Ünlü mankenin birden fazla din değiştirmesiyle gündemde olması görsele yansıtılmış.
  DERYA BAYKAL: Gündüz kuşağında ev hanımlarına hitap eden ”Derya’nın Dünyası” programındaki sunucunun, hobi ürünlerinin yapımı, el işleri gibi uğraşlarının tasvirinde dantel sembolü kullanılmış. Derya Baykal’ın yıllarca bu tarz programları sunması hobi dünyasıyla bütünleşmesini sağladığı için tasvir oldukça uygun olmuş.
  SABA TÜMER: İlginç, yüksek sesli ve uzun gülüşleriyle bütünleşmiş ve akıllara bu gülüşleriyle kazınmış sunucuya gayet uygun bir görsel oluşturulmuş.
  HAKAN HEPCAN: Vine programıyla belli bir kitlesi olan Hakan Hepcan, hızını alamayıp medya dünyasında farklı bölümlerde işler yapmaya çalışsa da bir türlü başarıyı yakalamadığı ve artık insanların antipatik olarak gördüğü için isminin görselde küçük font ile ve arka planda tasarlanması bu durumu çok iyi açıklamış.