Büyük puntolarla yazıyorum. Lütfen bu yazıyı BuldumBuldum’un yatırımcılarına ve özellikle Hasan Aslanoba’ya ulaştırın. Çünkü çalışanların en büyük isteği Hasan Bey’e ulaşmak ve mağduriyetlerinin giderilmesini sağlamak. Bu şirkette büyük bir mağduriyet yaşanıyor ve bana gelen mesajlardan anladığım kadarıyla burada yaşanan mağduriyete karşı herkes kayıtsız.

Bilgi: Bana gönderilen e-postaları yazının en alt bölümde göndericilerin izniyle paylaşıyorum.

Kurulduğu günden beri eleştirdiğim bir kurucuya sahip BuldumBuldum denilen siteyi çok eleştirdim. Neden? Çünkü samimiyetsiz sosyal medya paylaşımlarıyla, kendince PR (halkla ilişkiler) faaliyeti yaptığını zannettiği değersiz ve kurmaca hikayeleriyle, kendini ve şirketini Silikon Vadisinde kurulmuş bir start-up gibi yansıtma çabalarından dolayı bir dönem hepimize gına getirmişti. Günün sonunda Çin’den getirdiği ”yılın en iyi sevgili oskarı” tipinde şeyler satarak çok önemli bir alanda önemli bir ihtiyaca cevap veren bir fikir bulmuş ve başarılı bir şirket yaratmış, yetmemiş; bu şirketi büyük bir bilgelikle yönetiyormuş gibi yapan bu kişi, şu aralar özellikle sosyal medyada çok sessiz.

Samimiyetsiz diyorum çünkü bir girişimci, odağına kendisini koyduğu bir iletişim stratejisi izliyor ve buna vakit harcıyorsa o işte bir işvardır dostlar. Birçok start-up’ta iş tecrübem oldu, birçok arkadaşım yeni girişimlerde ya kurucu oldu ya da kurucu ekipte yer aldı. Benim bildiğim tek bir şey vardır ve bu noktada hiç yanılmadım: Eğer yeni kurulan bir şirketin kurucusu, sabah akşam linkedin’de, twitter’da egosunu tatmin etmeye çalışıyor ve hakkında ”aman ne iyi patron” dedirtmeye çalışıyorsa, ne o şirketten ne de o kişiden bu vatana, millete, çalışanına bir hayır gelir.

Bakın bunları aynen bu şekilde daha önce de söylerken, malum şahsın kendisine danışmanlık veren birçok ”kurnaz” beni eleştirmişti.

*BuldumBuldum’cu ceo’nun kusturan paylaşımlarına şu linkten göz atabilirsiniz: Link

*Aynı BuldumBuldum için Webrazzi adlı sitenin maşallah dediği yazıya da bakmak isteyenler vardır belki: Link2

Bu beyfendinin yarattığı mağduriyeti ortaklarına, yatırımcılarına duyurma gayesi ve bu kurumda çalışan çalışanlara bir nebze destek olabilmek için bu yazıyı sizlerin bilgisine sunuyorum. Peki size soruyorum? Yeni mezun  olmuş ve öyle ya da böyle kendisine çalışacak huzurlu bir yer arayan genç bir insan, bu gibi paylaşımların etkisinde kalarak sizce bu saçma şirketlere iş başvurusu yapıyor mudur? Elbette yapıyordur. Düşünseniz ya, linkedin’de çaresiz ve işsiz olarak potansiyel bir fırsat ararken önünüze bir anda 32 dişini gösteren bir kişinin bir paylaşımı düşüyor, elinde kahvesi yanında zorla gülen çalışanlarıyla bir patron ”çalışanlarım beni çok sever, çünkü ben çok iyi bir patronum hebele hübele” şeklinde paylaşımlar yapıyor. Peki tekrar soruyorum: Yaratılan suni ”her şey çok güzel havası” dağılınca olan kime oluyor? Yine emekçiye, yine çalışana. Güçlü Gökozan’ı tanımam, hayatımda hiçbir ortamda ne yan yana geldim ne de konuştum. Şirketinin önünden dahi geçmedim. Amacım kişilerin isimlerine ya da şirketlerinin başarısına toz kondurmak değil; aksine samimiyetsizliğin karşısında ”anonim de olsa” ses çıkarabilmek. Bu da bir şey arkadaşlar. En azından elimden bu geliyor ve bunu yapabiliyorum. Anonim de olsa bir amaç uğruna farkındalık yaratmak için uğraşıyorum. Bu bazen çakma bir reklam, bazen bu tip garip şirketler ve ceo’ları bazen de bambaşka bir konu olabiliyor. Her neyse, umarım BuldumBuldum’da çalışan herkes hakkını alır ve mağduriyetleri giderilir. Bana gönderilen mesajları, gönderici ismini gizlilik çerçevesinde saklı tutarak aşağıda paylaşıyorum.

Gül Türkiş’ten (BuldumBuldum Mail İşler Direktörü) aldığım e-posta

blank

Fikirçoknet’in gelen kutusuna düşen bir e-posta:

blank

Linkedin üzerinden doğrudan bana gönderilen mesaj:

blank

Yazı yayınlandıktan sonra gelen kutumuza düşen bir başka mağduriyet. Hamile olduğunu Güçlü Gökozan’a söyleyince farklı sebeplerden ötürü işten kovulan bir çalışanın yazdıkları:

blank

Not: Adı geçen kişi ve kurumun tekzip hakkı websitemiz nezdinde bakidir. Amacım kesinlikle kişi ve kurumları karalamak, iftiya ya da çamur atmak değil aksine yaşanan çalışan mağduriyetlerini anayasamızın belirlediği sınırlar içinde duyurmaktır. Anayasanın belirlediği ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı sınırları içinde kalarak hareket ettiğimizi düşünüyor, anlayışınıza sığınıyoruz.

Not2: Tüm mesajlar, göndericilerin izniyle paylaşılmıştır.

Saygılar, sevgiler.

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    çok üzücü bir durum çalışanların emeklerine böyle yapılması keşke olmasaydı güzel hediyelik eşyalar alıyorduk son siparişim gelmedi para iadeside yapılmıyor şikayet vara şikayete bulunum inşallah cözülür.

    -1
  2. blank

    buldumm com dan ürün aldım , 6 aydır ne para iadesi ne ürün ulaştırıldı. Çağrı merkezine ise ulaşılamıyor. Şimdi de kapanmış. Ortalıklarda dürüst , güvenilir vs. dolaşıyorlar.

    -1