Dilimde tüy bitti küfretmekten. Ben küfrettikçe de lakayt, saygısız, terbiyesiz, ukala ve daha birçok nezaketsiz sıfat yapıştırıldı üstüme. Ama kararlıyım! Bu sektörün başına ne geldiyse kötü iş karşısında sessiz kalanlar ve ‘reklamın iyisi kötüsü olmaz’ diyenler yüzünden geldi.

Umrumda değil. Sektör bir avuç insan, aman sus pus olayım gibi korkularım da yok. Kötü iş, kendi ajansımdan çıksa bile affetmem ederim küfrümü. Zaten anonimsin neyin kafasını yaşıyorsun diyenlere de çoktan deşifre olduğumu ve korumayla gezdiğimi belirteyim.

Yapıcı küfür bunlar arkadaşlar, yıkıcı değil…

Ülkemiz adeta uyarlama reklam cenneti. Globaldeki abiler düşünsün, yazsın, çeksin; bizim abiler uyarlasın, yayınlasın sonra ortada reklamcıyım diye gezsin. Hayırdır gerilenler var aramızda? Gözler erken seğirmeye başladı? Sakin olun çocuklar, sakin.

Yahu mübarek! Bir kere de biz yazalım, bir kere de biz globale iş gönderelim istiyorum çok mu? Sorsak tonla bahane gelir. ‘Bu işler senin bildiğin gibi yürümüyor çekirge’ diyerek başımızı okşarlar. Bunu için sormaya gerek duymuyorum, küfrümü edip geçiyorum.

Yapıcı küfür bunlar! Vereceğim örnekleri, ajanslarını rencide etmek için yahut övmek için vermiyorum, takılmayalım. İşe odaklanalım, ürünü tartışalım.

İlk örneğim, meşhur Dove Bakımın Erkekçesi reklamı;

Bu reklamın orijinal halini gayet beğenirim.  Önünde şapka çıkartılacak düzeyde bir iş. Yurtdışındaki abilerimiz yapmış, kargolamış bize. Biz de ‘yapıştır gitsin baba’ düşüncesiyle uyarlama yoluna gitmişiz.

Şartlar bunu mu gerektiriyor? Mecbur musunuz? Eliniz mi mahkum? Kusura bakmayın ama bizi iplemiyor bu bahaneler. Sen bul, sen yaz, sen çek, sen yayınla!

Yani ‘bakımın erkekçesi’ demekle olmaz paşam bu iş. Başka bir çözüm yolu bulun lütfen. Yani hayır, globalde yayınlanan o güzel işin etkisini de öldürüyoruz bu sefer.

Geçelim ikinci örneğe;

Bakın bu da uyarlama bir iş ama ama ama şu an ayağa kalkıyorum ve saygıyla eğiliyorum bu işin önünde. Uyarlama var, uyarlama var. Madem uyarlamaya elimiz mecbur, madem uyarlamak zorundayız ve madem şartlar bunu gerektiriyor; böyle uyarlayalım kardeşim!

Tüylü Ba… demeden Snickers diyecek tonlarca adam var sokakta. Gerçekten hakkıyla uyarlanmış bir kampanya bu. Kız gibi, çicek gibi…

Sabaha kadar yazar, sabaha kadar küfrederim fakat klavyeme yazık.

Adam gibi uyarlayın şu reklamları diyerek Snickers’cı abilere teşekkür edip sözlerime burada bir son veriyorum.

Bana katılmıyorsan da alta yorum bırak ki konuşalım, tartışalım. Fikir platformu burası, isteyen istediğini söyler. Nasıl olsa reklam alma kaygımız yok:)

Hürmetler.

Leave a Reply

32 comments

 1. blank

  aylavyu

  haklisin ikinci reklam gercekten daha basarili bir uyarlama olmus. ama dove’un reklami cok cok daha zor bir uyarlama. belki de bu iki reklam birbiriyle karsilastirilamayacak kadar farkli yapimlardir. ve acikcasi dove reklaminin orijinali de kafasisiren turden, yani zaten orijinali cok iyi olmayan bir reklamin uyarlamasindan cok sey beklememli 🙁

 2. blank

  Senior Stajyer

  Zor mu? Neresi zor acaba? Metinlerin Türkçe çevirisini yapacak arkadaş için diyorsan evet oldukça zor. Onun haricinde belki, ufak bir ihtimal de seslendirme sanatçısı açısından bir zorluk olabilir. Onun dışında başka bir şey göremiyorum ben. Globaldeki kampanya ile ilgili düşüncelerine ise katılmayacağım maalesef. Snickers konusunda ise hemfikir olmamıza sevindim.

 3. blank

  aylavyu

  sadece ceviri acisindan degil, ayni “tini”yi, ayni karakteristik kelime uyumunu ve akiciligi yakalamak lisan acisindan zaten zor. ve evet, adamin “recel” dedigi ama izleyicinin bir kavanoz tursu gordugu sahne cok titiz bir is yapildigi izlenimini vermiyor. bir de her zamanki kaliteyi etkileyen zaman/butce dengesizligi olabilir.

 4. blank

  Bakkal Osman

  Ben bu fikirlerin uyarlanmasında değilim !Artık bizim fikirlerimiz uyarlansın istiyorum !Bizim başımızda ki insanların,grubun çoğunluğunu korkak, tırsak ve en dangalağından insanlarla doldurursan bu halimize şükrederiz biz.Bu sektörde inanılmaz korkan insanlar görüyorum .Bir fikir gördüklerinde tırsan insanlar görüyorum …Şunların hepsini bi ara belediye toparlamadan bizim buralarda hiç bişey yetişmez arkadalar.Sakın uyandırmaya çalışmayın kimseyi sonra birleşme özelliklerini gösteriyorlar ve hepsi üzerinize geliyorlar .Çaresizce reklam yapacağınız günlerin özlemini duyarken reklamcılık oynamak zorunda kalıyorsunuz benim gibi..Umarım bu oyun biran önce biter ve gerçek reklamlar yaparız SAYGILAR

 5. blank

  mervekurtulus

  bu snickers reklamını ilk gördüğümde hemen googleı aşındırıp uyarlama olduğunu öğrendiğim an yıkılmıştım. ancak diğer ülkelerde yapılan uygulamalara baktım ve bizimkini gerçekten başarılı buldum. çekimler olsun, ışıklar vs gayet hoşuma gitti. diğer ülkelerin uyarlamaları daha yumuşaktı(futbol oynayan diva falan) ancak bizimki oha dedirtti cidden. kırk kere izledim, şimdi yine tıklayıp izledim 😀 dove’un bu reklamını gördüğümde de hoşuma gitmişti, tek takıldığım olay “şu reçeli açar mısın?” kısmında turşu görmemizdi 😀

  snickers cidden bir uyarlama ancak dove metin yazarını sabaha kadar çalıştır, seslendirmeyi bas olmuş. benzerini çekebilirlerdi. o zaman reçel kısmında turşu görmezdik :D:D

 6. blank

  Senior Stajyer

  Sevgili aylavyu sana katılmıyor değilim. Benim demek istediğim bu fikri ilk ülkemizin dove pazarlama ekip globale sunsaydı daha iyi olmaz mıydı? Uyarlama işlere tabii ki karşı değilim, zorluklarını da çok iyi biliyorum. Ama yeter be kardeşim nereye kadar da demekten kendimi alamıyorum.

  Evet Osman sen de haklısın. Ben de çok sinirliyim bu konuya karşı. Yahu bir reklamıda biz globale satalım be arkadaş! X İstanbul’un yaptığu şu global kampanya desin dünya artık… Ama zor bu işler, bu kafayla çok daha zor.

 7. blank

  Senior Stajyer

  Turşusu da reçeli de batsın be Merve:) Snickers işi ateş ediyor ateş. Bu kadar mı iyi uyarlanır bir iş? Benim gibi muhalif bir insana bile boyun eğdirdi o iş. Kusura bakmayın ama Dove kumda oynasın 🙂

 8. blank

  aylavyu

  soz hakki her zaman globalindir ama, global ne derse o olur. bunlarin hepsi sirket ici politikayla alakli. bu politikada da soz hakki iyi olanin degildir genelde, iyi olmak, deha olmak genious olmak yetmez. sirken gundemine uymuyorsa istedigi kadar iyi olsun. yoksa tr de reklamci’nin allahi var.

  ha bir de, belki turkiye bazi markalar icin cok enteresan bir pazar olmadigi icin tr’deki reklama da daha az butce ayiriyorlardir. ajans elindeki butceyle en iyisini yapmaya calisiyor (bkz. snickers) ya da bunu basaramiyor.

 9. blank

  Senior Stajyer

  ”Tr de reklamcının allahı var” lafına o kadar çok katılıyorum ki bir yenisi eklemeden geçemiyorum. Bir o kadar o dediğimizden olmayan var. Umarım bir gün tv dalında Cannes’a katılıp altın alırız da hepimiz susarız diyorum…

 10. blank

  aylavyu

  bunun hosuna gidecegini tahmin etmistim Senior Stajyer 😀 ama olay bu – farkindalik. kendimizin farkinda degiliz biz. bir urunun olumlu ve olumsuz ozelliklerinin farkinda olmadiktan sonra, onu nasil iyi birsey olarak pazarlayabiliriz ki? turk reklamcisinin yabanci reklamci karsisinda ceketinin dugmelerini iliklemesine hic ihtiyaci yok aslinda. ama turk reklam sektoru daha genc sayilir genel olarak bakilirsa, surda 10-15 senedir gercekten iyi reklam yapiliyordur. bakalim gorelim, yeni nesillerle neler degisecek 🙂

 11. blank

  Senior Stajyer

  Yeni nesiller umarım örnek alınması gereken insanları örnek alırlar:) Ben bu konuda biraz şanşlıyım… Hataya düşüp her reklamcıyım diyenin önünde önümüzü iliklemedik. Umarım dediğin gibi olur…

 12. blank

  Bakkal Osman

  AjANSLARDA DAHA ÜRÜNÜ BİLE GÖSTERMEDEN,PROJE BEKLİYORLAR SİZDEN…Bu çalışma stratejisinin olduğu bir alandan nasıl olur da iyi işler çıkar . Sıkıntının nerden kaynaklandığını anlamaya başladım. Piyasada çok korkak ajan başkanları ve çalışanlar var. Güzel fikir gördüklerinde, fikri bulanı ekipce organize olup işten gönderdiklerine şahit oldum. Yani suç bi noktada hepimizde arkadaşlar.Adamlarda haksız sayılmazlar.Çünkü iyi bir fikir etrafını aydınlatan bir meşale gibidir.Adamlar iş yerinde uyumak istiyorlar. Bir şey başarmak gibi bir niyetleri yok ki!Eleştirmeye gelince ama hemen parmak kaldırıyorlar. Yani şuan benim gördüğüm kadarıyla piyasada reklam yapmaktan çok reklamcılık oynuyorlar. Umudunuzu kırmak değil niyetim. Farkında olalım karşımızdaki rakibimizin gücüne ve ona göre strateji geliştirelim.Bu bir fikir meselesi değil sadece , aynı zamanda bu bir savaş meselesi ! Saygılar Efem ….

 13. blank

  Bakkal Osman

  MADMANistanbul=Bakkal Osman

  Bu arada dove’un ayrıntısında dikkat edin boğulmayın derim arkadaşlar.Güzel ve keyifli bir çalışma olsun ve global bir çalışma halini almış.Hayatımızda küçük şeylere takıldığımız kadar büyük şeyleri görme hakkını kaybediyoruz .Bir dost tavsiyesi olarak alırsanız sevinirim.Oradaki ürünün reçel olmadığını turşu olduğunu kim farkedip de dillendirebilir veya kimin için bu ayrıntı önemlidir (reklamcıdan başka )…Atalarımızının bu konuyla alakalı olmasada ucundan azıcık değiniği bir söz vardır…Çekicin büyüklüğü önemli değil, çaktığı çivi önemlidir derler kendileri …Burdan müsadeniz olursa kendilerine de saygılar göndermek istiyorum 🙂

 14. blank

  Murat Şentürk

  Alice BBDO Snickers, Dove ise Ogilvy.
  Sektör olarak Dünya’nın en iyi işlerinin çıktığı bir kaç ülkeden biriyiz diye martabal okuyan bazı Kreatiflerin – ki bunlar kendi reklamını yaptılar güzelce – yüzüne bir tokat gibi inmiştir. Ya arkadaş diyor ya reklamda ” kaç sabahı zor etti ” cümlesi bu reklam filmlerin orjinalini yapan adamları tasvir etmekte gayette kullanılabilir ama benim yaratıcım o an için güzel içki karışımları yaratmakla meşgulse bende ağır söverim.
  Şimdi gelgelim şuna ki burada şuçu ikiye ayırabiliriz. BBDO ile Ogilvy Mather Amerikan bazlı kurumsal reklam ajansları burada marka onlardan böyle bir istekte bulunmuş olabilir.
  Evrensel reklam kategorisine girer bu talepte haliyle, kültürel özellikler filtrelenir ve tüm dünyada yayınlanabilecek formata sokulan bir reklam filmi yaratma isteği direktif olarak verilmiş olabilir. Durum buysa ne ala ama buda zor bir ihtimal.

 15. blank

  adamhaklı

  Murata katılıyorum.

 16. blank

  grouphead

  mecbur musun, elim mi mahkum, sen yaz sen çek falan demeden önce sektörün dinamiklerini bilmelisin. bunlar uluslararası marka ve onlar senden yapmanı istiyor ya da istemiyor. sen ajans olarak biz şöyle bişey yaptık nasıl olmuş demiyorsun. procter&gamble, unilever, coca cola vs. sana bu reklam şu şu şu ülkelerde yayınlanacak uyarlaması da ona göre yapılsın derse onu yaparsın. bu stratejik bir pazarlama kararı. buna ajanslar karar vermiyor. yoksa daha iyisini yapamadıklarından ya da taklit edelim dediklerinden değil. öyle olsa zaten çok saçma olurdu.

 17. blank

  furkanm.

  Fikirçok.net ‘i nasıl ve nereden gördüğümü bu siteye nasıl ulaştığımı hatırlamıyorum.

  Fakat içimde ‘aha bu mu acaba’ diye bir ses beni mızrakladı.Sonra en çok okunanlar kısmından bu incelemeyi seçtim ve baktım.

  Biraz hayal kırıklığına uğradım.Analiz güzel ; ‘global hakimiyetin yerine biz bir şeyler üretelim.’İçerik güzel ; üretmek.

  Fakat ne üretmek ?

  ‘Reklamları uyarlamayalım biz üretelim.’

  Ben bu hususta biraz ters düşüyorum.

  Bilinçaltına doğrudan saldırı düzenleyen bu lanet oluşumun UYARLAMA ya da ÖZGÜ olmasının hiç bir fark oluşturmadığı düşüncesindeyim.

  Hepsi aynı BAKırın lacivertleri.

  Selamlar.

 18. blank

  Senior Stajyer

  Sevgili grouphead; bu başlık ve diğer başlıkların altına yazdığın tüm yorumları okudum ve yorumları bizzat ben onayladım ve şunu söylebilirim ki içinde tek mantık barındıran yorumun bu. Diğerleri saf bir öfkenin, anlam veremediğimiz bir önyargının sonucu. İsteyen istediğini söylesin diye açıldı bu blog, sıkıntı yok 😉

 19. blank

  Senior Stajyer

  Bu lanet oluşum, kendisine ‘lanet’ dedirtme hakkını sana veriyorsa sevgili Furkanm; bir kere daha düşün bakalım aynı bakırın laciverti mi oluyor? Ya da diğer bakırlara gidip onlara da lanet demeyi dene bakalım istersen; sana o oluşumların bu şansı tanıyacak mı? Sevgiler. 😉

 20. blank

  grouphead

  sevgili stajyer, neden öfke ve önyargılı olduğumu düşünüyorsun anlamadım. yazıları okuduktan sonra kendi fikirlerimi yazdım. bir öfke duysam konuyla ilgili bu kadar bilgi verip uzun yazmaya tenezzül etmem ki buraya her yazdığım şey de sitenize bir katkı olarak geri dönüyor. isteyen istediğini söylesin dedikten sonra, yorum yazanları önyargılı ve öfke dolu insanlar olarak göstermen de çok serinkanlı ve tarafsız olmadığını gösteriyor. ne yapalım yani, her yorumun altına çok güzel düşünmüşsün mü yazarak öfke dolu değil de sevgi dolu bir tabloz mu çizelim 🙂
  umarım bunu da yayınlarsın.

 21. blank

  Senior Stajyer

  Bak bunu da yayınladım:) Yahu ne öfkesi, öfkeli olsam ve hep iyi yorumlar beklesem onaylar mıyım zannediyorsun bu yorumları sevgili group head:) Sen de anlamsız bir sinir var. Burdan sana teklifim, fikirlerini ve düşüncelerini bizler gibi yazıya dökerek paylaş ki herkes duysun, herkes görsün… 😉 Anlatabiliyor muyum? Senin yazılarını da okumak isteriz…

 22. blank

  grouphead

  öfkelisin demedim ki. sen ne yazdığımı anlayamamışsın. yorum yazanları öfkeli ve önyargılı olarak etiketliyorsun dedim. her olumsuz eleştiri yapana karşı bu böyle, öncekilere de baktım.

  hem herkes istediğini yazsın diyorsun hem de eleştirilince; sen sinirlisin, sen öfke dolusun diyorsun. böyle platform olmaz. forum sayfasına çevirmeyelim ve gereksiz trafik yapmayalım. zaten yazı ile ilgili yorumumu yaptım. sağolasın mantıklı da bulmuşsun.

 23. blank

  Senior Stajyer

  Hayırlısı be gülüm…

 24. blank

  grouphead

  seviye

  yerlerde.

 25. blank

  Evin

  Kıyaslama hatası var. Biri Türkçe metine uygun, şahane yönetmenlerimizden birinin çektiği Snickers- Diğer filmin prodüksiyonu burada yapılmamış, bu yüzden de eğreti. Başkasının beş beden büyük kostümü ile oynuyor. Budur sıkıntı, net.

 26. blank

  Reklamcı

  Üzgünüm arkadaşlar ama böyle bir yazıyı yazabilmek için sektörün dışından olmak gerekiyor. Sektörün dinamiklerini bilen hiç kimse böyle bir yorum yapamaz. Bu sektörde kimse kafasına göre iş yapmıyor. Müşterinin isteklerini karşılıyoruz. Yani ortada müşteriden gelen bir “brief” oluyor her zaman. Bu işlerde de müşteri ne istiyorsa o yapılmış. Birisinde hazır film üzerindeki dış sesin uyarlanması istenmiş, diğerinde hazır olan yaratıcı fikri uyarlanması beklenmiş.

  Sitenizin geneline baktığımda edindiğim izlenimi de söylemek isterim. Reklam sektöründe henüz pek fazla deneyimi olmayan birkaç kişinin açtığı bir internet sitesi gibi gözüküyor. Benim tavsiyem bilmediğiniz konularda atıp tutmak yerine, bu işte iyi bir yere gelmek için daha çok çalışmaya ve daha çok öğrenmeye başlamanızdır.

  Saygılar.

 27. blank

  Senior Stajyer

  @Reklamcı: Gerekli tüm konular hakkında bilgi alarak bu yazıyı yazdım. Gerekli araştırmaları yaptım. Atıp tutmak ve sitedeki kişilere dil uzatırken adama ‘sen kimsin boooolum’ demezler sevgili reklamcı? Biz sanki bilmiyoruz ajansların nasıl iş yaptığını…. Neyse çok daha detaylı konuşmak istersen seniorstajyer@hotmail.com üzerinden bana ulaşabilirsin. Yazım ve düşüncelerim siteyi ve diğer kişileri değil beni bağlar. Görüyorum ki sizde anonimliğin arkasına sığınarak ‘atıp tutmuşsunuz’ 🙂 Dediğim gibi yazının sahibi benim, bana ulaşın lütfen.

  Saygılar

 28. blank

  grouphead

  @Reklamcı’ya katılıyorum. Sonuçta ajanslar bu tarz işlerde brif uygularlar. Daha önce dediğim gibi global müşterinin getirdiği şeyler bunlar. Yapılan her şeyin bir sebebi var. Çakma işlere giydirmek isteyebilirsiniz ama bu işler o tür işlerden değil. Hatta bu iki işin de arasında fark var. Kıyaslama yanlış.

 29. blank

  deniz

  bu konularda atıp tutmak için biraz da marka tarafını bilmek gerekir diye düşünüyorum.

  unilever global’de reklamı çeker ve (bütçesel sebeplerle) çeşitli ülkelerdeki marka ekiplerine “bunu kullanacaksınız” der.
  ajanslara da canım bunu bi uyarlayıver denir. (dublaj yap yani!)

  elmalarla armutları toplamayalım, yanlış şeyleri karşılaştırıyorsunuz.

 30. blank

  Sezer

  Sitenize şans eseri geldim, bu yazı dikkatimi çekti.
  Reklamcılıktan anlamam. Ama reklam izlemeyi bildiğiniz severim. Snickers reklamında hem fikiriz, güzel çalışma. Fakat son kullanıcı olarak söylemeliyim ki uyarlama ya da orjinal, reçel diyor ve turşu görüyorum farketmez. İlk reklamın türkçe olması ve okunan text gayet akılda kalıcı, dikkat çekici. Bence tamamen amacına yönelik, ve hedefine ulaşan bir reklam.
  Birde yazıdaki üslubunuz “daha iyisini sen yapta izleyelim” dedirtiyor insana(mesleğinizi dahi bilmiyorum).

  Saygıllar bizden.

 31. blank

  tabelacıolcamben

  stajyer arkadas bu konuda haklı. adamlar uyarlıyor türk insanı şahane buluyor izlerken eğlenıyor vs sokağa cıkıp sorsak binlerce insan buluruz; bu ve bunlar gibi reklamların uyarlama oldugunun farkında olmayan.

 32. blank

  elturco78

  snickers reklamı aslında uyarlama sayılmamalı…snickers genel merkezi bu reklamı çok beğenip bütün dünya pazarlarında bu reklam üzerinde gitmişler, sadece gittikleri ülkelerin sanatçılarını kullanmışlar…yani bence burada ki ajansa pek iş düşmemiş gibi neredeyse…