blank

Geçenlerde Adobe’nin ”Creative Now World Tour” sloganı ile başlattığı Creative Days etkinliğinde 1500 kreatif ile İstanbul Maslak TİM Show Center çatısı altında buluştuk.

Evangelistler tek tek sahnede yerini alırken Hakan Akben onlara gitarıyla eşlik etti. Söyleyebilceğim tek şey aşırı sıcakkanlı oluşlarıydı. Özellikle Paul Trani tüm salonun sevgisini kazandı. Öyle enerjik bir insanki bir ara sahneden atladı. 🙂

aa

Detaya inmeden içeriğe şöyle bir göz atacak olursak

Öncelikle CS serisi artık olmayacak, yani CS6 dan sonra bir CS7 gündeme gelmeyecek. Akıllara ‘ne yani, CS kullanıcıları unutulacak mı? ‘ sorusu düşmesin, zira işletim sistemi ile ilgili güncellemeler olacak.

Diğer bir haber bakın nerden geldi , Indesign içinde indesign’ı 64 bitler için yeniden yazılmış. Sonuç olarak indesign artık daha hızlı. Unutmadan içinde qr kod oluşturabiliyorsunuz!

Günün alkışları toplayan başka bir yeniliği ise şüpehiz ps ve ai css özelliklerine artık neredeyse herşeyin css’i otomatik oluşuyor olmasıydı. Bunun salonda etkisi haliyle  ”fronted devoloperlara ihtiyaç azalıyor mu?” oldu.

Ürünlerin fiyatları ile ilgili soruları olacak okuyucularım olcağını düşündüm, bunu da yazdım bir kenara.  Tek bir ürün yerine tüm Adobe ürünlerini ücreti 89 TL. (Duyumlarıma göre güncellemeler, özellikler için ek bir ücret ödemeye gerek yokmuş.)

Sırada günün anlam ve önemi olan Creative Cloud var. Evangelistler tipik soruları 3 başlıkta toplamış. Böyle buyrun;

  • İnternet erişimi yavaş olanlar için çalışırken bir yavaşlama olmuyor zira, desktop üzerinde çalışıp sonra atıyorsunuz.
  • Cloud kullanmak için sık periyotlarda online olmak gerekmiyor. Rufus Deuchler, ayda sadece bir kere online olmanız halinde kendilerinin sizin aktif oldugunu anlamaları için yeterli oldugunu belirtti.
  • Creative Cloud’dan ayrıldıgınızda dosyalarınız sanılanın aksine kaybolmuyor. Dosyalarınız bilgisayarınızdaki klasörde kalıyor.

Gelemeyenler için kıs bir süre sonra etkinlik http:\\adobegunlugu.com ‘da yayınlanacak. Salonun aksine sıcacık evinizde izleyebilirsiniz, keza ben dondum dondum!

After Effect, PremierPro ve Edge demolarını kayıttan izleyebilirsiniz.

htt:\\adobegunlugu.com

Çılgın bir metin yazarı stajyerinden şimdilik bu kadar. Bu alanla yeni yeni kaynaşıyorum ama sorularınız oldukça cevaplarım.

Haydi aldım gadanızı.

Konuk Yazar: Nuriye Vildan Seçginer

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    ERKAN RAHATSIZ

    Bu işi meslek olarak uygulayan tasarımcılar ve ustaların bir kısmı programların bu kadar hızlı gelişmesinden memnun değiller. Çünkü hayat boyu öğrenci olmak herkesin tercih ettiği bir şey değil. Program geliştiriciler bunu nedense hiç bir zaman dikkate alacağa benzemiyor!