YAPI KREDİ’NİN “KAYA AİLESİ” BAŞARISI

blank
Konuk Yazar | Yunus Çakır

Yapı Kredi uzun zamandır “Kaya Ailesi” reklamlarıyla karşımıza çıkıyordu. Banka bu reklam serisiyle farklı bir havaya girerek oldukça başarılı oldu. Bu reklamlar komik, samimi ve sıcak havasıyla izleyicinin dikkatini çekmeyi başardı. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ve oldukça beğeni toplayan Ziraat Bankası’nın 157. Yaş reklamındaki o ağırlığın tam tersi bir havayı reklamlarına yansıttı Yapı Kredi.

Bu konsepte Kaya Ailesi ülkemizde hatrı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olan O Ses Türkiye yarışmasına yarışmacı olarak katıldı. Bir jürinin takımına girmeyi ve düellolara kadar gitmeyi başardı. Ama en önemlisi o dönemde sosyal medyada herkesin dilinde olan “Aşk Çiçeğim” şarkısı yarışma öncesi çekilen bir videoda ve daha sonra yarışmada Kaya Ailesi’ne söylettirildi. Yapı Kredi, burada hedefi tam 12’den vurmuş oldu. Çünkü şarkı o dönemde çekilen vinelar, yapılan videolarla  izlenme rekorları kırıyordu. Yapı Kredi bunu çok iyi gördü, nokta atışını yaptı. Ve yapılan bu akıllıca viralle beraber bu reklam serisi herkes tarafından bilinir hale geldi. Yapılan bu viral 5 milyon izleyici sayısına kadar ulaştı.

Burda değinilmesi gereken farklı bir nokta var. O da Yapı Kredi’nin aslında senaryoda olmamasına rağmen sosyal medyada patlama yapan bir videodaki şarkıyı hiç vakit kaybetmeden, sıcağı sıcağına reklam senaryosuna uyarlaması ve reklama cuk diye oturtması.Bu reklam serisinin başarısının ötesinde sırf bu viralin başarısından dolayı ayrıca alkışlamak gerekiyor Yapı Kredi’yi. Ve böylece banka viral reklamların ne derece önemli bir yere sahip olduğunu bize bir kez daha göstermiş oldu. Bu konseptin devamında ise, yarışmaya düellolarda veda eden aile tüm Türkiye’yi düelloya davet etti. Bu düelloya şarkılarını söyleyip katılan izleyicilerin performansları final gecesi programda yayınlandı. Böylece bu reklam serisi bir anda tüm ülkenin katıldığı bir reklam filmine dönüştü. Yapı Kredi yaptığı bu düello davetiyle alkışlanmayı bir kez daha fazlasıyla haketmiş oldu. Çünkü reklamları, hele hele kurumsal reklamları kitleleri projeye ortak ederek zevkli ve eğlenceli bir kampanya haline getirmek her baba yiğidin harcı değil. Doğruyu söylemek gerekirse bir reklam serisi hiç bu kadar kusursuza yakın olmamıştı. Reklam serisinin ne kadar tutulduğunu, ne kadar izlendiğini bir de rakamlar söylesin. Proje süresince sosyal mecralarda izlenme rakamlarının yanı sıra, TV’de yayınlanan videolarla da sosyal medya üzerinde 1.5 milyondan fazla izlenme elde edilmiş oldu. Aslında bu izlenme sayıları her şeyi açıkça gözler önüne seriyor. Ama bunlara ek olarak ben bir de bu reklam serisiyle ilgili sosyal medyada yapılan birkaç yorumu paylaşmak istedim.

  • Bugün bankalar kapalı, yarın ilk iş olarak müşteriniz olmaya geliyorum
  • Yapı Kredi bir simgedir, bu reklamla da göstermiş oldu bunu. Başarılarınızın devamını diliyorum
  • Çok komik, çok eğlenceli, çok başarılı. Tebrikler Yapı Kredi

Darısı diğer kurumsalların başına. Umarım bu serileri ülkemizde daha çok görürüz. Ben de Yapı Kredi’yi bu başarısında dolayı tebrik ediyor ve sizi bu eğlenceli reklam serisiyle baş başa bırakıyorum.

Konuk Yazar: Yunus Çakır

Leave a Reply