blank

Eğer eviniz bir toplu konut projesinde ise, gazetenizin ekmeğinizin ve sütünüzün sabah erkenden kapınızda olması artık imkansız. Hem kapıcılık mı kaldı yahu? Artık sabah 9’dan önce açılan bir market kalmamışken, sizin kapınıza en geç 7:30’da gazetenizin, ekmeğinizin ve sütünüzün bırakılmış olması fazlasıyla cazip değil mi? O zaman sizi  tüm bunları mümkün hale getiren GazeteEkmekSüt.com’un kurucusu Sonay Berktaş ile tanıştıralım. Kendisi ile gazeteekmeksut.com‘u konuştuk.

 

Merhabalar Sonay Hanım, nasılsınız? GES.com yani GazeteEkmekSüt nasıl? 🙂

-Teşekürler Mert bey iyiyiz, umarım sizler de iyisinizdir. GES de bir o kadar iyi :))

 

GES nedir, ne iş yapar anlatır mısınız?

GES yeni nesil bir dijital kapıcılık servis hizmeti. Kısacası kapıcılık yapıyoruz diyebilirim:) Günlük ihtiyaçları gazete, ekmek, süt ve diğer tüm market ürünlerini sabah en geç 7:30’a kadar kapılara teslim ediyoruz. Gün içinde akşam 22:00’a kadar gelen siparişler ertesi sabah kapınızda oluyor yani. Web veya mobil uygulamalar üzerinden siparişler alınıyor. Ödeme de online yapılıyor. İster abonelik oluşturarak 1 ayınızı planlayabiliyorsunuz isterseniz de günlük sipariş vererek hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Sabah kapıları çalmıyoruz, kimseyi rahatsız etmiyoruz, dağıtım ekibi paketleri kapılara asıyor…

 

Nasıl doğdu GES? Bu projenin ortaya çıkış noktası neydi?

-GES ortağı olduğum bir ajansta çalışırken marka stratejisini hazırladığımız inşaat projelerindeki bir açığı görerek doğdu. Yeni nesil toplu konut projelerinde bildiğimiz anlamda bina görevlileri ya da kapıcılar bulunmuyordu. İşin sistematik bir çözümünü bulmak büyük bir ihtiyacı giderecekti ve gazeteekmeksut.com ismi ile beraber bu açığı görerek doğdu.

 

İnsanlar ihtiyaçlarının evden çıkmadan ayaklarına gelmesine çok alıştılar ve hizmet verdiğiniz alanda bir rekabet ortamının oluştuğunu söyleyebiliriz. Peki GES’i “diğerlerinden” ayıran özelliği nedir?

-GES diğer kapıya teslimat modellerinden çok ama çok farklı bir proje. Öncelikle konumlanma stratejisini ve hedef kitlesini net bir şekilde ayrıştırmış bulunuyor. Biz kendimizi toplu konutların yeni nesil dijital kapıcısı olarak konumlandırıyoruz. Site yönetimleri ile sözleşme imzalayarak onların resmi dijital kapıcısı oluyoruz. Sokağa inmiyoruz, caddeye yayılmıyoruz. Siteler üzerinden hareket ediyoruz. Tek bir görüşmede sitelerle ile anlaşarak sözleşme imzalayabiliyoruz. Çünkü büyük bir ihtiyacı gideriyoruz. Düşünün büyük paralar ödeyerek bir daire alıyorsunuz ya da kiralıyorsunuz ama sabahları gazete, ekmek, süt alabileceğiniz bir yer yok. Sabahın erken saatlarinde iş, okul telaşında açık market bulmak nerede ise imkansız. İşte hem en ihtiyaç duyulan niş bir saatte bu hizmeti veriyor olmak hem de sitelerle anlaşmak bizi rakiplerimizden fazlası ile ayırıyor. Aynı zamanda konut projeleri daha yapım aşamasındayken bizimle iletişime geçip, site sakinleri için bu hizmeti vermemizi istiyorlar. Talep konusunda oldukça iyi bir durumdayız.

 

Gazete, ekmek, süt. Bunlar çok fazla çeşidi olan, bir evin günlük ve ana ihtiyaçları. Bu kadar çeşitlilik, tercih varken GES tüm bu çeşitliliğe karşılık verebiliyor mu?

-Bu konuda hele de erken saatlerde bu çeşitliliği sağlayabilmek gerçekten güç. Ancak buna rağmen 20’ye yakın ekmek çeşidini, tüm marka sütleri (günlük ve uzun ömürlü dahil) ve tüm gazeteleri kullanıcılarımıza sunuyoruz. Diğer market ürünlerini de sisteme ekledik. Gün geçtikçe de ürün gamını arttırıyoruz. İsmimizin için de 3 ürün olsa da aslında geniş bir ürün gamına sahibiz. Yakın bir dönemde, bir dairenin tüm market ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geleceğiz ve GES ismiyle devam edeceğiz.

 

Şu an hangi il ve bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

-Şu an aktif olarak Ankara’da geniş bir yelpaze de hizmet veriyoruz. İstanbul operasyonumuz için tüm alt yapı hazır. Türkiye’nin her yerinden de talepler alıyoruz. Sitelere bizi kendileri davet ediyor. Yaptığımız onlarca sözleşme var, anlamlı büyüme hedeflerimiz doğrultusunda her siteye ve her ile giriş yapmıyoruz. İzmir de dahil olmak üzere bir yaşam alanıyla görüşmelerimiz devam ediyor.

 

Her gün 7:30’a kadar bitmesi gereken bir operasyon söz konusu ve hiç kolay görünmüyor bu. GES bu sürecin nasıl üstesinden geliyor, biraz teslimat sisteminizden bahseder misiniz?

-Bu iş gerçekten çok zorlu bir operasyonu yönetmeyi gerektiriyor. Biz 22:00’a kadar gelen siparişleri o an tedarikçilerimize geçiyoruz. Gece tüm ürünler merkez depomuza geliyor ve paketleme işlemi kendi ekimiz tarafından yapılıyor. Daha sonra belirlenen en hızlı yol üzerinden dağıtıma çıkılıyor ve en geç 7:30’da operasyonu tamamlayabiliyoruz. Fakat bu noktada kazandığımız tecrübe ve kendi geliştirdiğimiz özel bir sistem var. Bu sebepten ötürü hizmet kusursuz bir şekilde devam ediyor.

 

Bir günde kaç teslimat yapıyorsunuz?

-Sistemde hem abonelik hem de günlük sipariş olduğundan ve aboneliklerde de farklı periyotlar olduğundan günlük çıkan paket sayımız değişkenlik gösteriyor. Şu an için 200 ile 400 arasında değişen günlük paket çıkışımız oluyor. Eğer sözleşme imzaladığımız her sitede hizmet verir konuma gelirse bu sayısı 1000’leri çok rahat geçecektir.

 

GES her gün bu operasyonun üstesinden gelirken kendisini nasıl ayakta tutuyor? Projeniz bir yatırım aldı mı şu ana kadar veya bir hizmet bedeli modeliniz mevcut mu?

-Şu an kendi öz sermayemiz ile hareket ediyoruz. Projemiz ilk günden beri ilgi çekiyor ve farklı yatırım grupları ile görüşüyoruz. İş modelimiz farklı noktalara evrilecek önemli potansiyeller taşıyor. En doğru partneri bulup doğru bir yatırım süreci planlıyoruz. Şu an önemli gruplar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Hatta bu gruplardan biri Türkiye’nin en büyük perakende devlerinden biri. Yakın bir zamanda kendileriyle yapacağımız işbirliğini sizlere de duyuracağız. Tecrübeleriyle bize çok büyük bir güç katacaklarına inanıyoruz. Bununla birlikte şu an bir hizmet bedeli almıyoruz ama iş modelimizdeki yeni stratejiler ile tekrarlayan hizmet paketleri satışımız olacak. Üyelik modeli üzerinde çalışıyoruz. Çok yakında “Gespro” dediğimiz projemizin lansmanını yapacağız. İş modeli gereği oldukça esnek ve marka işbirliklerine açık bir yapımız var. Şöyle düşünün, normal bir siteden herhangi bir kişi elini kolunu sallayarak giremez fakat biz binlerce insanın yaşadığı sitelerde katma değerli bir hizmet sunarak bu yaşam alanlarının dijital kapıcılığını üstleniyoruz.

 

Saha faaliyetine başladığınız günden şu ana kadar nasıl bir ivme yakaladınız? Başladığınız gün ile bugün arasında nasıl bir karşılaştırma yapabilirsiniz?

-Çok hızlı ilerliyoruz. Bizimle çalışmak isteyen site sayısı o kadar fazla ki şu an bile 70 binden fazla konut ile sözleşme yaptık. Üstelik bunların çoğu İstanbul’da. Dediğim gibi tüm Türkiye’den talepler geliyor. Hızlı büyümek de bir hedef ama anlamlı ve iş modelimizi farklı revizyonlara tabi tutarak büyümek çok daha önemli diye düşünüyoruz.

 

Ufukta yeni hedefler vardır mutlaka. GES’in planları, hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz sizden?

-GES temel olarak yeni nesil toplu konutların dijital kapıcısı olmayı hedefliyor. Amacımız bu sitelerin tüm ihtiyaçlarını giderecek çözümler sunmak. Özellikle sistemimiz yakında 7/24 anlık sipariş de verilecek bir alt yapıya dönecek. İçeriği farklılaşan hizmet paketlerimiz olacak. Bunun yanında çok önemli kurumsal markalar ile marka birliktelikleri için görüşmelerimiz devam ediyor. İstanbul ve diğer büyük şehirlerden sonra yurt dışı sistemi için çalışmaları başlatacağız. Yani GES kapıya teslimat modelini farklı bir noktaya taşımayı hedefliyor.

 

GES emin adımlar atan, başarılı bir girişim. Hızla büyümeye devam ediyorlar ve önemli bir ihtiyacı başarıyla gideriyorlar. GES hakkında daha çok bilgi edinmek isteyenleri aşağıdaki bağlantılara alabiliriz.

GazeteEkmekSüt.com

GES Mobil Uygulamasını indirmek için: GES

GazeteEkmekSüt Instagram: GES

Leave a Reply

2 comments

  1. blank

    Piyasa koşullarını gözlemleyip eksikliği fark eden zekice bir girişim. Özellikle temel tüketimdeki 3 ana ürünü hedeflemeleri ve bunu günün erken saatlerinde temin edip hizmet vermeleri çok güzel. İlerleyen zamanlarda bir çok site tarafından kullanılacaktır. Tebrik ediyorum, yolları açık olsun.

  2. blank

    Güzel fikir. Kapıcı çalıştıran bölge İstanbul için bakılırsa Kadıköy bölgesi. Orada artık kapıcı kalmadı. Emekli olan kapıcılar gidince yerine alınmadı. Ekmek gazete süt günlük ihtiyaç dolayısı ile fikir mantıklı.

    -1