Konuk Yazar | Mert Erkurşun

Türk insanı, Dünya’da sosyal medya kullanımı istatistiklerine göz atıldığında göğüsleri kabartıyor, adeta fonda onuncu yıl marşı çaldırtıyor. Mehmet dayılarımız, şahika teyzelerimiz genellikle Facebook yorumlarını kullanarak annemize babamıza selamlarını yollarken, arkadaşları bu yorumlara beğeni rekorları kırdırtan tek genç ben değilim sanırım. Öyle değil mi :/ E hal Türkiye’de bile böyle olunca Dünya ahalisine Facebook olsun, twitter miwitter olsun yetmedi. Instagram çıkageldi! Ne güzel oldu yahu (!)

Sevgili orta yaş ve üstü amcalarımız teyzelerimiz sağolsunlar buraya da el atarak olaya ” Fotoğraflı Feysbuk ” yaklaşımıyla eğildiler. İnovasyon dediğin şeyin aslı onlardaymış meğer.

Yahu Instagram’da bir görsel paylaşılmış, içi kelimelerle dolu. Sevgili amcamız “ne kadar kelime o kadar feysbuk! ” heşametiyle bir post oluşturmuş. Ama neyse… E biz tabii ki sosyal medya ikonu bir ülke oluruz. Anlatmak istediğim durumu şu örneklerde bulunan paylaşımlarla açıklayayım;

İşte bu bir instagram paylaşımı

İşte bu bir instagram paylaşımı

instagram-2

instagram-3

Bonussuz olmazdı 🙂 Bu arada bu ninemiz bir fenomen. Kullanıcı Adı: grandmabetty33  , #FollowForFollow hany ;);;));)

Tüm bu gördükleriniz yetmedi tabii. Yetemez idi! Türk insanı yine yaptı. Yerli sosyal mecralarımızı oluşturduk.

Yerli dediğimde aklınıza bıyıklı, beyaz atletiyle tüm arkadaş listesine okey isteği gönderen amcalarla dolu mecralar gelmesin. Yapmış efendim gençlerimiz. Onlara şans vermek olmaz mı? Bir sürü var, isimleri de örf ve adetlerimize aykırı olan freelyshout (Özgürce Haykır) gibi vakalar yok değil tabii ama twitter’ın adını miwitter yapan ülkem bunlara haddini bildirecektir (!)

Efendim bunlar bize ait “feysbuk’lar “. Ben şöyle bir derledim.

Ayneen

Gazi Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu sosyal paylaşım sitesi. Girişinde sizi “Sadelik ve Hız Seninle Olsun” yazısı karşılıyor. Daha sonra gereksiz oyun isteklerinden ve reklamlardan dem vurarak “Bana Gel” diye sesleniyor. Ayakta durmayı başarmışlar. Ayrıca içinde aktif kullanıcıları hayli fazla. Siteye Facebook hesabınızla katılıp hayatınıza reklamsız, oyun istekleri olmadan devam edebilirsiniz. Ayneen devam.

–>  www.ayneen.com

 

Freelyshout’ın sana söyleyecekleri var.

Facebook, Twitter, Foursquare gibi alanlarda ne yapılıyorsa burada aynıları yapılabiliyor. Giriş sayfasında size sesleniyor. Olay seslen, haykır bağır üstüne sanırım. İçeride herkes bas bas bağırıyor, özgürce haykırıyor filan yani. Özlediğimiz sevdiğimiz şeyler. Sağda solda bu oluşum hakkında yazılanlara baktığımda, herkes kendini adamların bütün isteğini hevesini kırmaya adamış sanki . Ne var, insanlar bari klavyelerinden özgürce haykırsınlar . İyisi kötüsü olur mu yahu bunun ?

–>  www.freelyshout.com

Whispto ile Hayata Ses Kat!

Burada ise bağırmak yerine Whisper’dan esinlenerek fısıldaşıyoruz. Ses tonunuza göre her türlü yerli mecra mevcut yani ülkemde. Ses kayıtlarınızla oluşturduğunuz her gönderiye “whisp” denilmiş. Ülkemin internet fenomenlerinde görüntüye verilen önem malumunuz. Bu platformda fotoğrafların yerine kelimelerin konuşması en çok hoşuma giden tarafı.

–>  www.whispto.com

 

Scorp, Dünya’nın en samimi sosyal medyası

Kendilerini bu şekilde konumlandırmaları, kısa videolar ile bir konu üzerinde sohbet ortamı oluşturma amacından ötürü olsa gerek. İnsanımız “amacından saptırma” konusunda biraz ehil maalesef. Bu güzel mecra bu hastalığımıza yenik düşmek üzere olsa da belli ki ekipleri sağlam ve ayakta durma işini iyi kıvırıyorlar. Scorp kullanıcıları belirlenen konu başlıkları altında fikirlerini, söylemek istediklerini belirttikleri kısa videolar ile paylaşıyorlar hatta buluşmalar düzenleyip, sosyal medyayı sosyal hayata taşıyarak klavye bağımlısı web ortamlarından farklılaşıyorlar.

–>  www.scorpapp.com

Quup

Evet adı biraz zor. Ama benim gibi Twitter’ı genellikle gündemi takip etme amacı kullananlar için isminin zorluğu hiç umursanmayacaktır. Çünkü içerisi gündemi takip etmeniz için ilginizi çeken kategorilerden oluşturabileceğiniz bir içerik takip portföyü sunuyor. Quup’ta içerikleri sadece kullanıcılar belirlemiyor, içerik oluşturan editörler mevcut. Siteyi hareketli ve amacının odağında tutmak için akıllıca bir çözüm. Quup aynı zamanda haber kaynaklarıyla, köşe yazarlarıyla, gazete ve dergilerle kurduğu quupBot adı verilen bağlantı sistemi sayesinde diğer web sitelerinden her kategoriden içeriği kendi bünyesine almaktan çekinmeyen yapısı ile bir ortak kullanım alanı oluşturuyor.

–>  www.quup.com

 

Efendim ben kısa, öz bir derleme yapmaya çalıştım. Elimden geldiğince rakiplerinden sıyrılmaya yakın olanları ele aldım ki farklarının olduğunu daha iyi anlatmış olayım. Elde olsa her girişime destek verebilsek. Bir girişimin elinden tutulması nasıl bir güçtür, sanırım bir genç olarak bunu anlayabilirim. Siz bir girin bakın, hepsine bir şans verin derim. İçlerinde güzel projeler, iş yapacak fikirler bence mevcut.

Sevgiler 🙂

Konuk Yazar: Mert Erkurşun

Leave a Reply