Yazarı Twitter’da:

Şu işi gördüğünüzde hoşunuza gidiyorsa ve hala iyi niyetli bir şekilde ‘yok canım, gayet farklı iki kampanya bunlar’ diyebiliyorsanız bu sizin iyi bir insan olduğunuzu gösterir fakat asıl gerçek buz gibi bir amatör olduğunuzdur. Bize iyi insanlar lazım değil, işini iyi yapan iyi insanlar lazım. Siteyi terk ediniz…

Neden mi bahsediyorum? Yıllar önce yapılan ve dünya reklam tarihinin en başarılı kampanyaları arasında hala zirvelerde yer alan ”got milk?” kampayasının ülkemizde tekrar hortlatılmasından. Türkçe’ye tam çevirisini, sütünü içtin mi?/aldın mı? gibi düşünebiliriz. Reklamcılığa giriş 101’in başında bu kampanyayı tanıtır size ustalar, hocalar vs vs.

Fakat günümüzde artık düdüklenecek markaların pazarlama ekipleri reklam külliyatından habersiz işletme, iktisat veya mühendislik mezunu arkadaşlarımızdan oluştuğu için (istisnalar elbette var) ortadoğunun bizim yaşadığımız koordinatlarına denk gelen bu bölgelerinde (ecnebi koordinatlarda adamın suratına tükürürler), ajansın teki çıkıp:

”Ya sizin markaya biz en iyisi -Sütünü içtin mi?- kafasında bir kampanya yapalım ve satışları patlatalım. He hacı abiler ne dersiniz?”

gibi bir öneri yapınca yukarıdaki külliyat özürlü insanlar da ”aaaa ne güzel fikirmiş hemen yapıverelim gari” diyebilir.

Bunu yapan ajansın ismini internetten bulabilirsiniz. Ağzıma dahi almak istemiyorum. Tarz olarak Serdar Erener’in çizgisinden giden, daha önce de birçok kere eleştirilerime konu olmuş bir grup reklamcımsı diyebilirim. Sözü uzatmadan önce yıllar önce yaratılan ve trilyon sayıda versiyonu yapılan got milk? kampanyasından birkaç örnek paylaşıp daha sonra da ”’übbbbberrrrr yaratıcı ajansımızın” Pınar markasına hediye ettiği şu kıymetsiz işleri değerlendirmenize sunacağım.

Ne güzel dünya değil mi? Hazır yapılmışı zaten var, bıyığından sloganına kadar al, videolaştır, hoop cukkaaa! Mis! Ne güzel esinlenme! Esinlenme???

Takdir her zaman olduğu gibi siz kıymetli okuyucularımızındır.

Saygılar, selamlar, keyifli kusmalar.

Got Milk? efsanesinden bir takım örnekler:

blank

blank

blank

Malum ajansın Pınar için yaptığı ”Sütünü İçtin mi?” reklamları:

Yazarı Twitter’da:

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    deemened

    hiç zahmet etmiyip keşke doğrudan got milk işlerini aynen kullansalardı.. boşuna yormuşlar boş beyinlerini stajyer kardeş