blank

Plasenta, WPP Grubuna Satıldı!

Aslında bu bir kutlama yazısı.

Malumunuz yerli sermaye ile kurulan Plasenta adlı ajans geçenlerde WPP grubu tarafından satın alındı. Demek ki Plasenta da kar edecek ve kendi ayakları üzerinde duruma gelmiş ki WPP’nin ağı içinde kendine yer buldu ya da farklı bir deyişle WPP’nin devasa ağına takıldı.

Hatırlarsınız ki çok bir süre önce 41-29, WPP grubu tarafından satın alınmıştı. Yani yerli olarak doğan ve belli bir seviyeye gelen çoğu değerimiz, özellikle reklam ajansları özelinde büyük grupların tekeline girmek için can atıyor. Acaba bu ajanslar en başında bunun hayaliyle mi kuruluyor diye sormadan edemiyor insan.

Plasenta’nın ya da 41-29’un kurucuları; ”BİZ ŞİMDİ KURALIM, İLERDE WPP’YE SATAR YOLUMUZA BAKARIZ” kafasıyla mı ilerliyor?

Merak ettiğim konu ise şu; bu işin kaymağını yeme noktasında Türkler neden dizginleri hep network abilere kaptırıyor? Bir değer yarattıktan sonra neden o değer sonuna kadar götürülemiyor? Bu değerleri kuranlar ve sıfırdan belli bir seviyeye getiren kişiler demek ki en başta bunun hayalini yani ileride bu ajansları global devlere satmayı düşünerek çalışıp didiniyorlar.

Bu durumu kabul etmeyip elbette ki bu tür satın almaların olumlu! yönlerinden de bahsedecek birçok kişi vardır diye tahmin ediyorum. Kurtlar ile kuzuların savaşamayacağına, yerli değerlerin yurtdışına açılması için bunun gerektiğine, network grupların olanaklarına ve daha birçok farklı sebepten ötürü bu durumun normal olduğunu söyleyenler çıkacaktır. Çıkmasın da demiyorum zaten ama şu düdüğü bir kere de sonuna kadar biz çalalım be kardeşim! Bir kere de Nasreddin Hoca yanılsın!

Sonuç olarak ülkemizde doğan, büyüyen ve gelişen çoğu ajans gibi Plasenta da kendini WPP’nin güçlü kollarına bıraktı. Ben bunu ‘sektörümüzden bir yıldız daha kaydı’ cümlesiyle özetlemek istiyorum. Tam olarak olmasa da, bu durum da sanki bir nevi beyin göçü değil mi ya da en azından sermaye göçü! Zengin turistin gelip yurdum kızlarını etkilemesi sanki. Çok mu duygusal yaklaşıyorum olaya?

Olabilir, o vakit haydi hep bir ağızdan;

Tebrikler Plasenta, sen de başardın!

Leave a Reply

1 comment

  1. blank

    merve

    İki ajans aaaldım evve gidiyoruuuum biri küçük biri büyük iki ajans aaaaaldım -WPeePe