Ziraat Bankası’nın Kurumsal Kimlik Karmaşası Devam Ediyor

Konuk Yazar: Yunus Çakır

blank
blank

Bildiğimiz üzere, bundan birkaç yıl önce Ziraat Bankası’nın önündeki  T.C ibaresinin kaldırılacağı duyurulmuştu. Ziraat Bankası’nın bu yenilenme hareketi toplumda çok çeşitli tepkilere neden olmuş kimilerine göre sadeleştirilmiş logodan kimseye zarar gelmezdi, kimilerine göre ise T.C ibaresinin gitmesi vatanın elden gitmesi anlamını taşıyordu. Hatta Facebook’ta bugün bile gördüğümüz  T.C Ahmet, T.C  Emel profilleri Ziraat Bankası’nın bu yenilenme hareketi sonucu oluşmuştu.

Hal böyle iken, Ziraat Bankası’nın yaptığı bu yenilenme hareketi insanlar tarafından olumlu – olumsuz çok çeşitli tepkiler alırken Ziraat Bankası bu sürecin altından kalkabildi mi?  Derdini insanlara anlatabildi mi?

Yapamadı efendim, derdini bizlere anlatamadı!

Ziraat Bankası bu süreç içinde çok büyük bir kurumsal kimlik karmaşası yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. İlk gördüğünüz fotoğraf Ziraat Bankası’nın (Bu yazıyı yazarken ben de çok büyük ikilemdeyim T.C Ziraat Bankası mı, Ziraat Bankası mı acaba) İstiklal Caddesi üzerindeki şubesinden.

ziraat-bankasi-yeni-tabelasi

Gördüğümüz gibi Ziraat Bankası, karşımıza sadeleştirilmiş logosuyla çıkıyor. Bir de diğer fotoğrafımıza bakalım;ziraat-bankasi-eski-tabela

Sonuç ortada, her şey gördüğümüz gibi. Üstelik bu gördüğümüz fotoğrafta İstiklal Caddesi’nden. İstanbul’un tam orta yerinde, aynı cadde üzerinde, gözlerimizin önünde kurumsal kimlik karmaşası yaşamakta bir sakınca görmüyor Ziraat Bankası.

Tuhaf olan da bu. Ziraat Bankası’nı bilmesek yaptığı birbirinden güzel reklamları, işleri izlemesek bu duruma hiç şaşırmayacağız. Ama bunu Ziraat Bankası yapınca insan ister istemez üzülüyor. Mahallenizdeki bakkaldan tutun da ülkenin en büyük kurumuna kadar düşünün. İnsanların gözünde böyle bir anlam karmaşası yarattıklarını düşünün.

Hiç de iyi sonuçlar vermez değil mi ?

Ziraat Bankası’nın yaptığı bu iş de hiç iyi sonuçlar vermiyor. Yaptığım araştırmalar sonucunda sözlüklerde, forumlarda olumsuz tepkiler yadsınamayacak kadar fazla. Hatta ve hatta üniversitemde, girdiğim bir derste konu olarak Ziraat Bankası’nın kimlik karmaşası işlendi. Olay buralara kadar gelmişken bankanın bu konuda hiçbir adım atmaması gerçekten çok şaşırtıcı.

Kurumsal kimliğinizde, logonuzda değişiklik yapmanın ve bu değişikliği insanlarda anlam karmaşası yaratmadan halledilebileceğini  gösteren belki de en iyi örnek Starbucks. Şimdi de Starbucks’un logo değişimine bi göz atalım ;

starbucks-logo-degisimi

Yukarıda gördüğümüz gibi, Starbucks 2011 yılında logosunda değişikliğe gitti. Bu değişim eski logoyu tamamen değiştirmekten ziyade aynı Ziraat Bankası öreneğinde olduğu gibi sadeleştirmeye dayanıyordu. Logonun çevresindeki yeşil halka, “Starbucks Coffee” metni ve yıldız ikonları kaldırıldı. Starbucks’ın ikonik yeşili aynı şekilde korundu. Denizkızı figürünün arka planında kalan siyah, yerini yeşil renge bıraktı.

Siz hiç herhangi bir şehirde, ülkenizde veya yurtdışında kendi bardağınızdaki logoyla yanınızdaki arkadaşınızın, karşınızdaki yabancının masasında duran bardaktaki logonun farklı olduğunu gördünüz mü?

Gö–re-mez-si-niz !

Ki dünya üzerinde 65 farklı ülkede 21.000’in üzerinde şubesi olan bir markadan bahsediyoruz. İşleri çok daha zor olsa gerek. Ama Starbucks bunun mümkün olduğunu bizlere gösteriyor. Kurumsal kimliği değiştirmek demek logonuzu kullandığınız bütün mecra ve ürünlerde değişimi tamamlamak anlamına geliyor.

Tekrar Ziraat Bankası örneğine dönecek olursak ;

Kurumsallaşabilmek, tek bir kurumsal kimlik yaratabilmek herhangi bir kurum için en can alıcı noktadır bana göre. Çünkü insanlara kim olduğunuzu, nereden gelip nereye gittiğinizi, ne yapıp ne yapmamak istediğinizi anlatamadıktan sonra istediğiniz kadar güzel reklamlar yapıp istediğiniz kadar iyi işlere imzanızı atın.

Daha insanlar sizin hangi logoyu kullandığınızı, kimliğinizin tam olarak ne olduğunu bilmiyor vesselam!

Pardon, bilmiyor değil bildiremiyorsun Ziraat Bankası veya T.C Ziraat Bankası.  Artık hangisini beğenirseniz.

Sahi ya; Acaba banka, sırf biz hangisini beğenirsek onu aklımızda tutalım diye mi böyle yapıyor acaba? Neyse… Bu da olmadı, zaten hiçbir zaman espiri yapmayı, gelen malzemeye tam gelişine çakıp doksana takmayı becerememişimdir.

Uzun lafın kısası, Wally Olins reyizin şu sözüne bakıp mevzuyu kapatalım.

“Kurum kimliği, bir kuruluşun sembollerini, logolarını, renklerini ve ürünlerini sergilemenin yanı sıra, bize o kuruluşun değerlerini, iş yapma anlayışını, yönetim biçimini ve duruşunu da anlatır.”

Waly Olins reyizle aynı düşüncedeyim ve eminim ki yalnız değiliz.

Ya sen?

Sen ne düşünüyorsun T.C Ziraat Bankası veya Ziraat Bankası?

Konuk Yazar: Yunus Çakır

Leave a Reply