blank

Twitter hesabımı açtığımdan berli yeri işlere giydirmek ve küfürler etmekle geçti günlerim. Küfür ettiğim işlerin çoğu yerli malı yurdum malı işlerdi, kendi mamulümüz olan ürünlerdi. Vatan haini, ecnebi hayranı, gavur düşkünü gibi şahsıma yakıştırılan sıfatlarla günler akıp gitti… Lakin! Şimdi yerli bir işi alkışlama vaktidir. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası için yapılmış Happy People Project imzalı, iş gibi iş, metin gibi metin, reklam gibi reklam. Hele benim gibi de futbol teroristi iseniz duygulanır, iki damla yaşa söz geçiremez duygulu akıtırsınız gözlerinizden…

Prodüksiyon desen ‘of tadından yenmez’ kıvamına, metin desen ‘usta adamlar deli yazmış ama’ moduna getiren bir iş. Bir yazar olarak, metin yazarına kalemine kurban diyor ve saygılarımı sunuyorum. Çok uzun yazar çok uzun konuşurum ama ne gerek var? Bir kamu spotunun ne kadar güzel olabileceğini gördük bu reklam sayesinde, berhudar olsunlar…

Ajans: Happy People Project

Yaratıcı Ekip: Yaşar Akbaş, Atilla Karabay, Selçuk Akyüz, Çağlar Bey, Mesut Uğurlu, Efe Kaptanoğlu, Alican Kılıçoğlu

Marka Ekibi: Orçun Onural, Başak Tetik, Çiğdem Gelener, Sinem Tuncer

Stratejik Planlama Ekibi: Emel Göker, Özlem Akbaş

Yönetmen: Özer Feyzioğlu

Görüntü Yönetmeni: Tolga Kutlar

Eleştiri mi? O da var… Tuncel Kurtiz, sesiyle de oyunculuğuyla da takdiri hak eden bir abimiz. Lakin kullanmaydık daha mı iyiydi be? Bilemedim. Başka bir ‘çok etkili ve duyugulu ses’ bulunabilir miydi, tartışılır.

Gelelim ikinci ve en sağlam eleştirime. Yaşım da haddim de bu reklamı yazanlara iş, yol, yordam öğretecek seviyede değil. Lakin bu ‘……’dan daha fazlası” kalıbını kullanmayı ne zaman bırakacağız? Ne yani, daha fazlası deyince fazlalık olarak bize intikal eden şey nedir? Biz söyleyelim de duyan doldursun altını mantığıyla yazılmış bu klişeye olan nefretim filmlere senaryo, kitaplara konu olur.

Alın size sırasıyla:

-Bir bankadan daha fazlası

-Bir arabadan daha fazlası

-Bir telefondan daha fazlası

-Bir stajyerden daha fazlası

-Bir prezervatiften daha fazlası

….

Kalıbın klişeliği, metnin yaratıcılığını ve işin harikalığını benim nezdimde gölgelemese de farklı bir slogan bulsanız şu bankaya daha güzel olur sanki… ‘Bir slogandan daha fazlasıdır’ çünkü bir slogan.

Ha doğadan ilham almışsın ha ‘daha fazlası’ demişsin, deme!

Çok güzel metin yazmışsın, sonunu böyle bitirme! Harika bir prodüksiyona imza atmışsın, inceden Ezel tadı verme! Ama bu inceden Ezel tadını sevmedim de değil hani, güzel olmuş.

Ama yine de ellere, emeklere sağlık. İzledik, beğendik, duygulandık, alkışladık ve takdir ettik.

Leave a Reply

8 comments

 1. blank

  Pelin Ergün

  Harika iş, demek ki oluyor evet.
  Bunu bilip kötü işe kötü olmuş dediğinde “ecnebi hayranı” denmesi pek adil değil. Hak verilmez alınır de geç, gerçi sen gereken cevabı veriyorsundur:)
  Eleştirilerine de katılıyorum. Bence genç ve yerinde vurgulu bir ton olsaydı, genç taraftar bilinçli olmaya çağırıyor mesajıyla kombo yaparlardı:)
  Slogana gelince, slogan film dışında ilani poster, online vs gibi yerlere de taşındığı için en az film kadar iddalı olmalı diye düşünüyorum.
  Ama tekrar söylüyorum, süper iş, ürpertiyi hissettim:)

 2. blank

  alternatifkolik

  Güzel iş, emeği geçenlere tebrikler. Sırası gelmişken şu sigarayı bırakmayla alakalı kamu eziyetlerine de bi’ el atsınlar.

  Sevgiler.

 3. blank

  Derin

  Bu sıteye cok sık gırer oldum. Artık bır yorumu hakedyıosun sevgılı stajyer! Buyuk harflere gecıs yapıyoruM. BU KADAR KELIMEYI BIR ARADA BASKA YERDE NORMALDE OKUMAM AMA SEN YAZDIGINDA NEDENSE OKUYORUM. OKUTUYORSUN KENDINI BAK BU BILE BIR SEY. BASKA BLOGLARINDA SIKI TAKIPCISIYIM AMA BURDAKI BU SIRADANLIK BASITLIK BENI TUTAN SEY HERALDE. ZIRAATIN ISI GUZEL DE SENIN SUNUMUN DAHA DA GUZEL. Doğru seyler yapıyorsun, okulda muhabbetlerımıze konu oluyorsun. Sevıldığını bıl, kufurlere aldırıs etme.

  Derin,

 4. blank

  Senior Stajyer

  Etmeyin gençler işe odaklanın. Yanaklarım kızardı durduk yere! Moderatör benle irtibata geçsin benden habersiz yorum onaylıyorsunuz! Utangacım ama ben ya…

 5. blank

  Pelin Ergün

  Herkes senior’ı överek onu gerim gerim gersin bu başlığın altında:)

 6. blank

  Stajyer

  Bana göre Tuncel Kurtiz bence doğru bir seçim, -di’li geçmiş bir zamandan günümüze kadar olan süreci oldukça güzel anlatmış. Hafif ezel tadı da Tuncel Kurtiz denince hep Ezel dizisi ile anılmasından dolayı olabilir mi? Olabilir. Tabii bunu bir genç yapsa ne kadar etkili olabilir di orası ayrı bir konu. Ama genel olarak Türkiye de demek ki iyi işlerde çıkıyormuş ve yakın zamandır takip ettiğim kişiler arasında yerin oldukça sağlam senior stajyer ağzına sağlık.

 7. blank

  Senior Stajyer

  Etmeyin, eylemeyin:) Onlar hep sizin güzelliğiniz…

 8. blank

  Erkan

  Tuncel Kurtiz’in sesini duydukça nedense aklıma hep Seinfeld’in the Comedian’ı geliyor. Futbol Nike’ın Good vs Evil daki gibi anlatılmalı. Bu kadar romantizmi kaldırmıyor.